Minden cicatulajdonos tisztában van azzal, hogy a kisállatára évszaktól és kortól függetlenül nagyon kell vigyázni, hiszen a nagyvilágban számos veszély leselkedik rá. Míg nyáron a hőségtől kellett óvni kedvencünket, ősszel más feladatok várnak ránk. A cicus egészségének védelme a hideg hónapok közeledtével különösen fontos, ám a Fressnapf tanácsait betartva biztosak lehetünk abban, hogy az állat mindig jó egészségnek örvend majd.

oszi-cica-2

Az ősszel született kölyökcicák egészségére fokozottan kell figyelni, ugyanis kellő óvatosság nélkül könnyen veszélyes helyzetekben találhatják magukat a kicsik. Bár az anyatej védelmet biztosít számukra egy darabig, ha az anyacica megfelelően oltott, de ez elmúlik, így amikor a kiscicák elérik a 6-8 hetes életkort, el kell vinni őket állatorvoshoz. Az orvos a szükséges oltásokkal védi meg a cicusokat a legsúlyosabb fertőző macskabetegségektől.

 

Nem elegendő ezt csupán egyszer elvégezni, ismételni kell, hogy a védelem elég biztos legyen, később már elég évente egyszer megkapniuk minden oltást. A kutyákkal ellentétben cicáknál nem kötelező a veszettség elleni védőoltás, viszont ha a bársonytalpú gyakran elhagyja a biztonságot nyújtó otthont, akkor nem árt erre is gondolni. Természetesen kiemelt jelentőséggel bír a kismacskák táplálása, ezért a Fressnapf szakemberei azt javasolják, hogy számukra kifejezetten a kölyköknek kifejlesztett tápokat válasszuk. Ezek tartalmazzák mindazokat az értékes ásványi anyagokat és vitaminokat, amelyek a fejlődéshez és az egészségmegőrzéshez ebben az egészen fiatal korban szükségesek.

 

Míg az idősebb macskák esetében szükséges lehet az immunrendszert táplálék-kiegészítők etetésével is támogatni, addig a kicsiknél ez ritkán indokolt. Mindenesetre járjunk nyitott szemmel, és ha az apróság másként viselkedik, mint az megszokott, akkor azonnal vigyük orvoshoz. A cica levertsége, orrfolyása, köhögése, tüsszögése megfázásra utalhat, ami kicsik esetében különösen veszélyes lehet. Mivel a macskák rendkívül tiszta állatok, ezért az ápolatlan, elhanyagolt bunda biztosan arra utal, hogy valami nincsen rendben kedvencünkkel. Az étvágytalanság is egyértelműen azt mutatja, hogy a kisállat szervezete betolakodó kórokozóval küzd. Hasonlóképp figyeljük vizeletét és székletét is, és ha eltér az a megszokottól, haladéktalanul forduljunk szakemberhez!

oszi-cica

A cicákról közismert, hogy nem szívesen vannak a víz közelében, és ez nemcsak a pancsolásra igaz. Sok macska csak valamilyen speciális módon hajlandó vizet fogyasztani, pedig a megfelelő folyadékbevitel is elengedhetetlen az egészséges mindennapokhoz. Amennyiben apró tigrisünk nem hajlandó a tálkájából inni, akkor is létezik néhány praktikus trükk, amelyeket bevethetünk a kívánt cél érdekében. Köztudott, hogy a száraz tápra szomjasak a cicák, de ha nem isznak, úgy akár egészségük is veszélybe kerülhet. Válasszuk tehát helyette a konzerveket, melyek nedvességtartalma megfelelő. Hogy még több folyadékhoz jusson kedvencünk, felhígíthatjuk számára egy kevés vízzel, vagy húslevessel a konzerv tartalmát.

 

Fontos tisztában lenni azzal is, hogy a túl kevés folyadékfogyasztás a macskák esetében akár húgyúti megbetegedésekre is hajlamosíthat. Különösen veszélyeztetettek a szobában tartott, ivartalanított kandúrok. Ma már sokféle kifejezetten szobában tartott, ivartalanított állatok számára kifejlesztett táp van, ezért érdemes ilyet vásárolnunk.

 

A Fressnapf csapata azt javasolja, hogy mindig legyen a cirmos előtt friss víz, ehhez praktikus, akár önadagolós itatókat is elhelyezhetünk a kertben, valamint a lakásban.

Amint lassan megszűnnek a forró napok, úgy valószínűleg megnő majd a doromboló kedvenc játékkedve. A cicával töltött közös idő nemcsak örömet okoz majd számára, de a gazdi törődése és odafigyelése ténylegesen pozitívan alakítja egészségi állapotát. Mivel a cicák elég önfejű lények, így ne várjuk azt, hogy minden kérésünket parancsra teljesítik majd. Ösztönözni viszont lehet őket, így egy-egy falat csirkehús, vagy tonhal biztosan megadja számukra a kellő motivációt. A Fressnapf felhívja a cicagazdik figyelmét arra is, hogy kedvencük viselkedésének megértésében sokat segíthet az együtt töltött minőségi idő.

 

Akik kicsit is ismerik a macskákat, jól tudják, hogy lehetetlen figyelmüket sokáig fenntartani. A rövid, játékkal töltött időszakokat többször ismételhetjük vele a nap folyamán. Ha tanítjuk kedvencünket, akkor csak pozitív megerősítést alkalmazzunk, aminek az egyik nagyon jó módja, ha jutalomfalatokkal kedveskedünk négylábú barátunknak. Ez azt jelenti, hogy soha nem alkalmazzunk büntetést, inkább azt jelezzünk számára, ha valamit a kívántak szerint tett. Az úgynevezett klikker-tréning elveit követve hanghatással közöljük minitigrisünkkel, ha valamit jól csinált. Ha szeretnénk, hogy kedvencünk egyedül is jól szórakozzon, beszerezhetünk neki egy jutalomfalattal töltött labdát, amellyel ügyességét is fejleszthetjük.

Fontos, hogy ne kényszerítsünk rá semmit kedvencünkre, ugyanis ez a cicáknál a legrosszabb taktika. Engedjük kibontakozni kedvencünk egyéniségét, hagyjuk játszani, megismerni a világot, és adjunk lehetőséget arra, hogy az állat saját módján fejezze ki irántunk érzett szeretetét.