Mutatjuk mi tilos, mit szabad és mit nem, mi zár be, és hol kötelező a maszkviselés…
A Magyar Közlönyben megjelent a rendelet a koronavírus-járvány második hulláma elleni védekezésről és a részletszabályokról is.
Kijárási tilalom
Este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie (vagy olyan helyre kell érkeznie, ahol az idejét éjszaka eltölti), mindez, este 8 óráig.
Csak az lehet az utcán, aki dolgozik, munkába tart vagy munkából megy haza, de egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal lehet utcán tartózkodni.
Mentességet kaptak a profi sportolók is, ha meccsük vagy edzésük van. Kutyát is sétáltatni szabad a lakásunktól 500 méteres körzetben. Aki ezt megszegi, százezres bírságot kaphat, egy este akár többször is. A kutyafuttatók bezárásáról az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek.
Éjféltől kötelező a maszk a köztereken
Orbán Viktor miniszterelnök az M1-nek adott interjúban bejelentette, hogy kedd éjféltől a közterületen is kötelező lesz a maszkhasználat. A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint a 10 000 főnél nagyobb település „egyes közterületein” lesz kötelező, de a polgármestereknek kell kijelölni, hogy melyek ezek a közterületek.
Sportoláskor, parkban, zöldterületen nem kötelező maszkot viselni.
Mi zár be este 7-kor?
Az üzleteket a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével este 7 órakor be kell zárni, reggel 5 órakor nyithatnak ki újra. A rendeletben nem említett szolgáltatók és szolgáltatások – fodrász, masszőr, személyi edző – a szokott rendben működhetnek a kijárási tilalom szabályai mellett.
Napközben is zárva
Az éttermek, szállodák (kivétel az üzleti, oktatási célú foglalás), színházak, mozik, edzőtermek, uszodák napközben is zárva lesznek. Az étteremben csak annyi ideig lehet vendég, míg átveszi az ételt. Az éttermi és napi fogyasztási cikkekre vonatkozó házhozszállításba a taxisok is beszállhatnak.
Az üzemi étkezdék, büfék nyitva tarthatnak. A cirkuszt, jégpályákat (a versenyszerűen sportolók használhatják az utóbbi hármat), állatkerteket, vadasparkokat, kaland- és vidámparkokat és a játszóházakat, múzeumokat, könyvtárakat is bezárják.
Benzinkutak?
Minden benzinkút üzletei, büféi, kávézói 19 órakor bezárnak, az ügyeletes töltőállomásokon csak tankolni lehet.
Templomok?
A katolikusok megtartják a miséket, a reformátusok azt kérik, hogy híveik online vegyenek részt az istentiszteleteken.
Tömegközlekedés?
Teljesen nem áll le a tömegközlekedés éjszaka, a kijárási tilalom idején sem, hiszen sok embernek el kell jutnia a munkába vagy haza kell onnan érnie, de járatritkítások lesznek.
Külön rendeletben határoztak arról is, hogy az egészségügyi dolgozók, valamint a koronavírus elleni küzdelemben résztvevő egészségügyi hallgatók ingyen vehetik igénybe a tömegközlekedést.
Indokolt esetben a középiskolások bejárhatnak
A középiskolákban a 9. osztálytól átállnak digitális oktatásra, a kollégiumok az igazgatók döntése szerint működnek. Maruzsa Zoltán oktatásért felelős államtitkár ugyanakkor kedden bejelentette: szombatig ki kell költözni a diákoknak, csak egyedi méltányossággal maradhatnak.
Szalagavatók?
Döntés született arról, hogy a szalagavatókat kötelező jelleggel el kell halasztani – ezt szintén Maruzsa Zoltán jelentette be.
Kásler Miklós pedig azt közölte, hogy a rendelet visszavonásáig nem rendezhetnek szalagavatókat, az őszi érettségit megtartják.
Szükség esetén be lehet járni a középiskolákba
Azonban szükség esetén a középiskolákban lehet tartani egyéni vagy kiscsoportos konzultációkat, és a pedagógusok az iskolából is dolgozhatnak, ha szükséges.
Bölcsődék, óvodák, általános iskolák
A bölcsődék, óvodák, általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak – a hőmérsékletmérés kötelező.
Digitális oktatás
A felsőoktatási intézmények, egyetemek, főiskolák a digitális oktatásra térnek át.
Tesztelés
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn bejelentette: a kórházi dolgozókat, az iskolai tanárokat, valamint az óvodák, bölcsődék dolgozóit hetente tesztelni kell. A tegnap esti M1-es interjújában közölte: a szociális intézményekben dolgozókat is tesztelik hetente.
Tilos
Szerda 0 órától tilos a gyülekezés, nem lehet rendezvényeket sem tartani – kulturális eseményeket és a karácsonyi vásárokat sem.
Sportolni szabad
Egyénileg szabad a szabadtéren sportolni, a sportpályákon is (a futás, gyaloglás, kerékpározás megengedett). De tilos amatőr szinten futballozni, jégkorongozni, kézilabdázni, kosarazni vagy röplabdázni.
10 ember családi körben, 50 ember temetésen
Magán és családi rendezvényen 10 ember lehet, az esküvőre a házasulandókon kívül a tanúk és a szűk család mehet, lakodalmat nem tarthatnak. Temetésen legtöbb 50 ember vehet részt.
Szigorú, több százezer forintos is lehet a büntetés
Az intézkedések betartását a rendőrség mellett a honvédség is ellenőrizni fogja, egyes esetekben 100 ezertől 1 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak – de akár egy évre be is zárathatják a helyet. A kiszabott bírság ellen nem lehet fellebbezni, 15 napon belül ki kell fizetni.
A karantén- és maszkviselés szabályait megsértők büntetési tételeinek az emelését a parlament már korábban elfogadta.
A szabálysértőket legkevesebb 5 ezer forintra büntetik, de súlyosabb esetben akár 500 ezer forintos helyszíni bírságot is kiszabhatnak.
A napi többszörös bírság 200 ezer forint, de akár 600 ezer is lehet (karanténszabályok megsértése esetén).