Először sikerült őssejtekből működő béta-sejteket létrehozni, amik cukorral találkozva azonnal inzulint termeltek.
Áttörés lehet a cukorbetegség kezelésében amerikai kutatók felfedezése. A kaliforniai Salk Intézet biológusa, Ronald Evans csapatával rájött, miért nem sikerült eddig laboratóriumi körülmények között őssejtekből működő béta-sejteket előállítani.
A hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjei korábban csak félig fejlődtek ki a lombikokban, pontosabban megrekedtek az átalakulás egy kezdeti fázisában, melyben nem tudták ellátni feladatukat.
A kutatók találtak egy fehérjét, ami aktiválja a sejtek érését.
„Olyan, mint egy kapcsoló; amikor megkapja a béta-sejt, működésbe lép, és hasonlóan jól dolgozik azokhoz, amikkel az élő szervezetekben találkozunk” – idézi Roland Evanst az Eurekalert. Az őssejtek a biológusok Jolly Jokerei, melyekképesek a szervezet speciális funkciót ellátó testi sejtjeivé alakulni: hámsejtek, neuronok vagy éppen izomsejtek lesznek belőlük. Ehhez azonban meg kell kapniuk a szükséges ösztönző fehérjéket – ennek nem sikerült a nyomára bukkanni eddig a béta-sejteknél.
Az Evans team behatóan tanulmányozta a magzati és a kifejlett állapotú béta-sejtek különbségeit, és észrevettek egy ösztrogén receptor fehérjét, ami a működő sejtekben sokkal nagyobb számban található meg.
A kutatók már dolgoztak korábban ezzel a fehérjével, amiről megállapították, hogy nagy segítséget nyújt a hosszútávfutáshoz.
„Az izmokban ez a fehérje elősegíti a mitokondriális növekedést, a cukrok és a zsírok felhasználását és energiává alakítását. Először kissé meglepett minket, hogy a béta-sejtek is nagy mennyiségben termelik ezt a szabályzót, aztán összeállt a kép” – mondta el Roland Evans. – “A sejtenek gyorsan kell nagy mennyiségű inzulint termelniük a vércukorszint szabályzására, ami kifejezetten energiaigényes folyamat, csakúgy mint az izommunka” – tette hozzá.
A laborban próbaképp olyan egereket neveltek, melyek szervezetéből hiányzott ez a fehérje; béta-sejtjeik nem is tudták kezelni a kiugró vércukorszinteket. Ezután az egerek megkapták a lombikban nevelt, kifejlett béta-sejteket, melyek azonnal működésbe léptek és inzulint termeltek.
Evans teóriája szerint az emberi embriókban csak félig fejlődnek ki a béta-sejtek, mivel anyjuk keringésére kötve viszonylag állandó vércukorszinttel találkoznak.
Amikor viszont az újszülött felsír, a tüdeje működni kezd, vére megtelik oxigénnel, anyagcseréje felgyorsul, és ezzel együtt a fehérjekapcsoló automatikusan átvált a béta-sejtekben.
A kutatócsoport szerint mérföldkő lehet a diabétesz kutatásban, hogy immár laborkörülmények között is elő tudnak állítani működőképes inzulintermelő sejteket. Ezek segítségével az eddigieknél is hatékonyabb kezeléseket dolgozhatnak ki a cukorbetegeknek.
Egy napokban kiadott jelentés szerint 1980 óta megnégyszereződött a cukorbetegek száma a világon, és ma már több mint 422 millió ember él ezzel a rendellenességgel.
HIrado
Forrás: napidoktor