A régészek általában az arany- és ezüsttárgyakat szokták vizsgálni, az új kutatás ezért is jelentős!
Egy szerb és brit kutatókból álló csoport ősi, rézből készült tárgyak színét rekonstruálta – számol be a Phys.org. A leleteket napjainkban patina borítja.
A szakértőket a vizsgálat megkezdésére a legkorábbi ismert ónbronz tárgy felfedezése sarkallta. A lelet 4 éve került elő Szerbia területén. A tudósokat emellett az is motiválta, hogy megmagyarázzák, milyen szerepet töltött be a színezés a fémkészítési módszerek fejlődésében.
A csapat réz, arzén és ón felhasználásával készült ötvözeteket hasonlított össze színmérő diagramokkal. Miljana Radivojevic, a Cambridge-i Egyetem régésze és a tanulmány vezető szerzője szerint az inspirációt a modern ékszerészektől merítették, akik hasonló módszerekkel mérik fel az arany-réz-ezüst ötvözetek tulajdonságait.
Zeljko Kamberovics, a Belgrádi Egyetem mérnöke hozzátette, laboratóriumuk kivételes, ugyanis rendelkezik az arzénnal való kísérletezéshez szükséges engedéllyel. Radivojevic szerint a színmérő diagramokkal igazolhatták, hogy a korai balkáni ónbronzok jellegzetesen aranyszínűek voltak.
Úgy tűnik, hogy az aranyszínű ötvözet azért terjedt el a térségben, mert sokban hasonlított az igen keresett aranyra.
A kutatók az új módszernek köszönhetően megbízhatóan rekonstruálhatják majd az efféle leletek eredeti színét. Radivojevic hozzátette, támogatja, hogy az általuk használt diagramokat múzeumokban is alkalmazzák, segítségükkel ugyanis a látogatók könnyebben elképzelhetik, hogy miként néztek ki az ősi fémtárgyak.
Forrás: ng