Már lassan három éve magunk mögött hagytuk a jól ismert rózsaszín táppénzes papírt, helyette egységes tartalmú, de kevésbé kötött formátumú orvosi igazolást alkalmaznak az orvosok. De milyen információval bír a táppénzes papír a foglalkoztatónak, mire kell figyelnie, mikor nem fogadhatja azt be?
A 102/1995. kormányrendelet rögzíti az orvosi igazolásra vonatkozó előírásokat. A jogszabály 10. paragrafusának (1) paragrafusa értelmében a keresőképtelenség okát a 2. paragrafus (1) bekezdésének a)–c) pontjaiban megjelölt orvos a biztosított dokumentációjában rögzíti, továbbá kiállítja az 5. számú melléklet szerinti „Orvosi igazolás a keresőképtelen állományban tartásról” elnevezésű nyomtatványt.
Munkaügyi iratmintatár – az új Mt.-változásokkal
Létezik ajánlott formanyomtatvány, azonban ezt nem köteles az orvos használni, a tartalomnak azonban meg kell egyeznie a hivatalos formában lévővel. Míg 2021 előtt volt egy egyhetes kezdő igazolás, és utána kéthetente állították ki a háziorvosok az úgynevezett „kutyanyelvet”, a hatályos szabály úgy szól, hogy ha hosszabb a keresőképtelenség két hétnél, akkor kéthetente köteles az orvos kiállítani az igazolást. Tehát azt hosszú távú keresőképtelenség estén sem lehet például csak havonta kiadni.