Az 1963-ban alapított Massa Múzeum Miskolc-Újmassán található, a Garadna-patak völgyében, néhány kilométerre a Kohászati Múzeumtól.

A Kohászati Múzeum kiállítóhelyeként működő intézmény állandó kiállításában a Diósgyőr-hámori Vasmű százéves történetének (1770-1870) főbb mozzanatait, eredeti dokumentumait, valamint az ott használt és készített korabeli szerszámokat, illetve gyártmányokat mutatja be.

Az eredeti vasgyártelep és technológiai berendezések működő modellen, illetve maketteken szemlélhetők meg. A vasolvasztás mellett helyet kaptak a massai öntöttvasgyártás korai emlékei (pl. a gyáralapító Fazola Henrik özvegyének öntöttvas sírtáblája, öntöttvas dísz és használati tárgyak), a hámorok berendezései (üllők, hámortuskó) és a kézi- és vízikerekes kovácsolás történetét személtető kiállítási rész, ahol az egykor használt különféle kéziszerszámokat, valamint a kasza- és kapagyártás technológiáját mutatjuk be.

A diósgyőr-hámori vasgyár története (1770-1870)

A Massa Múzeum mellett található Magyarország első ipari műemléke, az újmassai faszéntüzelésű nagyolvasztó, közismert nevén az ún. „őskohó”. Története a 18. századra nyúlik vissza.

Fazola Henrik lakatos mester – akinek világhírű rokokó stílusú alkotásai Egerben találhatók 1770-ben Miskolc-Ómassa területén, Mária Terézia engedélyével az általa felfedezett bányákra, illetve a térségben található hatalmas erdőségekre alapozva vasművet épített. Fia Frigyes, aki kiemelkedő eredményeket ért el a hazai acélgyártás megteremtésében, előbb a Garadna-patak mentén 1810-1812 között megépített egy duzzasztógátat, mellyel létrejött a Hámori tó, majd 1813-ban Újmassán egy korszerűbb kohót, vasművet telepített.

A kohó, mely 1831-ben átépítésre került, az 1870-ben Miskolc és Diósgyőr között telepített vasgyár üzembe helyezése után, 1872-ben fejezte be működését. A következő évtizedek során romba dőlt nagyolvasztót a diósgyőri kohászati üzemek hathatós támogatásával a XX. század közepén rekonstruálták, részben eredeti formájában helyreállították. Az építmény Magyarország legrégibb ipari műemlékeként vált közismertté hazánkban és határainkon túl.

Az elmúlt években a Kincstári Vagyoni Igazgatóság jelentős összegeket fordított a nagyolvasztó állagmegóvási munkálataira, így jelenleg nagyobb élményt nyújt látogatóink számára, mint bármikor korábban.

Cím: MiskolcÓmassai út
Tel: +36 (46) 370-864
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu