Hirmagazin
Image default
Külföld

Oroszbarát képviselőket fosztottak meg állampolgárságuktól Ukrajnában

Az ukrán elnök közlése szerint az alkotmánnyal összhangban, az ukrán biztonsági szolgálat és az állami migrációs szolgálat információi alapján intézkedtek

– írja az infostart.hu

Volodimir Zelenszkij megfosztott ukrán állampolgárságától négy, feltehetően jelenleg Oroszországban tartózkodó, és a gyanú szerint orosz állampolgárságot is felvett ukrán parlamenti képviselőt.

„Ha a nép egyes képviselői úgy döntenek, hogy nem az ukrán embereket, hanem az Ukrajnába jött gyilkosokat szolgálják, akkor mi ennek megfelelő lépéseket teszünk” – jelentette ki Zelenszkij kedd esti videoüzenetében. Hozzátette: az alkotmánnyal összhangban, az ukrán biztonsági szolgálat és az állami migrációs szolgálat információi alapján intézkedtek az ügyben.

Minden lényeges hír a háborúról!

A négy érintett egyike, az Ukrajnában Vlagyimir Putyin orosz elnök „komájaként” emlegetett Viktor Medvedcsuk oligarcha és politikus szeptemberben érkezett Oroszországba fogolycsere keretében. Medvedcsukot, az Ukrajnában betiltott Ellenzéki Platform – Az Életért elnevezésű oroszbarát párt parlamenti képviselőjét és egyik vezetőjét hazaárulással és Ukrajna gazdasági érdekeinek aláásásával vádolták meg a hatóságok, majd tavaly májusban pere kezdetéig házi őrizetbe helyezték. Előzőleg, az Ukrajna elleni orosz háború februári kezdete után, Medvedcsuk elhagyta azt a lakását, amelyben tartózkodnia kellett volna, és 48 napi bujkálás után ukrán katonai egyenruhába öltözve próbált külföldre szökni, ekkor tartóztatták le április közepén. Zelenszkij már akkor azt mondta, hogy javasolja ukrán hadifoglyokra kicserélni őt.

A további három, feltehetően szintén Oroszországban tartózkodó és orosz állampolgársággal rendelkező egykori parlamenti képviselő, Andrij Derkacs, Tarasz Kozak, Renat Kuzmin is Medvedcsuk betiltott pártjában politizált.

A politikailag nemkívánatos személyek kiutasítását alkalmazta Zelenszkij hivatali elődje, Petro Porosenko is.

Bár Ukrajna alkotmánya tiltja az ukrán állampolgárság visszavonását, a törvényekben nincs szó kettős állampolgárságról, vagyis aki felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszítheti az ukránt.

Minden lényeges hír a háborúról!

Az állampolgárság elvesztése a parlamenti mandátum visszavonását is maga után vonhatja.

Nyitókép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtóiroda

Kapcsolódó hírek

Pénteken a Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek Thaiföld fővárosában, aminek hatására összeomlott egy építés alatt álló toronyház. Olyan erős volt a földmozgás, hogy szinte kiugrott a víz a medencékből.. (18+)

Géza

Orbán Viktor péntek reggel: Magyarország nem lép háborúba senkivel .. Orbán Viktor békepárti politikája és annak nemzetközi megítélése – videók

Géza

A hawaii Nagy-szigeten a Kilauea vulkáni területen tavaly december 23. óta zajlik a lüktető vulkáni működés. Szerdán immár 15. alkalommal robbant felszínre a bazaltos magma, ez alkalommal 31 órán keresztül zajlott a kitörés – képek, videók

Géza