Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Óriási vihart kavart a német politikai életben, hogy péntek délután kiszivárgott a liberális pénzügyminiszter,...

Óriási vihart kavart a német politikai életben, hogy péntek délután kiszivárgott a liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner 18 oldalas irata, amely alapos gazdasági fordulatot sürgetett Németország számára.

(Kép: MTI/EPA pool/Clemens Bilan)

Több forrás szerint maga Lindner juttatta el az iratot a sajtónak.

A szocdem-liberális-zöld „jelzőlámpa” koalíció hosszú hónapok óta mélyponton van, az erőltetett zöld átállás és a migráció kérdésének rossz kezelése miatt több keleti tartományban előretört a radikális jobboldali AfD, az országban óriási az elégedetlenség, sokan előrehozott választásokat sürgetnek.

Az FDP-tézispapír megjelenése a jelek szerint nemcsak a kormány, de a saját párt válságának is szól: a mostani felmérések szerint a liberálisok már be se kerülnének a Bundestagba. A keleti tartományokban tartott választások óta sokszor felmerült – párton belül is sürgették -, hogy az FDP elhagyná a balközép koalíciót.

Az irat, amelyről először a Stern számolt be, egy „azonnali program három cselekvési területen” amely a „gazdaságpolitika újragondolását” hivatott megvalósítani a potenciális növekedés, a versenyképesség erősítése érdekében. Lindner tehát az eddig általa is követett kurzussal szemben gazdasági fordulatot sürget „a kulcsfontosságú politikai döntések részben alapvető felülvizsgálatával”.

A német gazdaságnak azonnal új pénzügyi és szabályozási mozgástérre van szüksége, hogy önállóan tudjon reagálni a megváltozott keretfeltételekre

– írja Lindner, aki fokozatosan kivezetné a keleti tartományok megsegítésére létrehozott úgynevezett szolidaritási adót, tehermentesítené a vállalkozókat és a középosztályt, csökkentené a társasági adót, lebontaná a bürokráciát, megállítaná új szabályzók bevezetését és jelenlegi formájukban megkérdőjelezi a német klímacélokat, azokat az európai klímacélokkal helyettesítené.

Az FDP elnökének papírja emlékeztet Otto Graf Lambsdorff egykori liberális gazdasági miniszter 1982-ben előterjesztett koncepciójára, amely az akkori szocdem-liberális kormány végét jelentette. Lindner levele egyben konfrontációs irányt is kijelöl koalíciós partnereivel szemben, ami valószínűbbé teszi a koalíció idő előtti felbomlását. Olyan követeléseket tartalmaz ugyanis, amelyek az SPD-vel és a Zöldekkel valószínűleg nem lesznek megvalósíthatók.

A két másik kormánypárt már el is utasította Lindner „neoliberális” követeléseit, ugyanakkor nyitottnak mutatkozott kompromisszumokra, a CDU és a CSU új választásokat követel. Azt Saskia Esken, az SPD elnöke sem zárta ki, hogy előrehozott választásokra kerülhet sor Németországban.

Lapjelentések szerint az FDP már a szerda esti koalíciós egyeztetésen kiléphet a kormányból. Olaf Scholz kancellár, aki az utóbbi időben a válságba került német gazdaság megmentőjének szerepét öltötte magára, ezért azonnali kármentésbe kezdett: vasárnap este háromórás válságtanácskozást folytatott Lindnerrel.

A Bild úgy tudja, a szerdai koalíciós csúcsig Scholznak még legalább két találkozója lesz Robert Habeck zöld gazdasági miniszterrel és Lindnerrel. A helyzet azért is feszült, mert a kormánynak november közepéig kell tető alá hoznia a jövő évi büdzséről szóló megállapodást.

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás