Home Szabadidő Állatvilág Óriási méretű halfajra bukkantak rá ausztrál kutatók

Óriási méretű halfajra bukkantak rá ausztrál kutatók

Marianne Nyegaard, az ausztráliai Murdoch Egyetem kutatója és csapata a már korábban ismert három holdhalfaj mellett, öt évnyi kutatómunka eredményeként azonosított egy negyediket Új-Zéland partjainál.

Ez 130 éve az első újonnan felfedezett holdhalfaj.

Nyegaardék még 2009-ben, 150 holdhal DNS-vizsgálata alapján állapította meg, hogy léteznie kell négy különböző fajnak, de a tudomány mindaddig csak háromtól rendelkezett konkrét mintával. Ebből következtettek arra, hogy bujkál még valahol egy felfedezetlen faj is. Erre a bújócskára utalva kapta a titokzatos faj a Mola tecta nevet, a rejtett jelentésű latin tectus nyomán.

A következő öt évben a csapat a még felfedezetlen faj nyomait kereste mind a korábbi kutatók munkáiban, mind Ausztrália partjai mentén. Előbbiekből kiderül, hogy a faj után már három évszázada sikertelen nyomozás folyt. Nyegaard végül 2014 májusában kapott egy tippet halászoktól, hogy négy óriási holdhalat találtak az új-zélandi Christchurchnél. Mivel szép nagy darab állatokról van szó, Nyegaardnak a saját daruját is magával kellett vinnie, hogy el tudja szállítani őket.

A következő három évben egy sor további partra sodródott holdhalat vadászott össze, hogy az új faj újabb példányait gyűjthesse be. Végül összesen 27-et sikerült összeszednie, ezek alapján írta meg az új fajról beszámoló tanulmányát a Zoological Journal of the Linnean Society nevű szaklapba.

A holdhal a világ legnehezebb csontos hala, a tömege akár az egy tonnát is elérheti. Az új faj viszont még a rokonainál is nagyobbra nő, két tonnás és 3 méteres is lehet. További különbség, hogy nélkülözi a többi fajra jellemző kiálló orrot és dudorokkal díszített hátúszót.
Érdekesség, hogy a holdhal magyar neve a lapos és széles alakjára utalhat, míg angolul éppen fordítva, sunfishnek, vagyis naphalnak hívják, mert szeret a vízfelszínen lebegve napozni. A latin nevében a mola pedig malomkövet jelent, szintén a kerekded alakjára, illetve a szürkés színére és a durva felületére utalva.

Forrás és képek: allatportal.hu

ElőzőVéletlenül kigyulladt a szexi táncosnő feneke a diszkóban! – VIDEÓ
KövetkezőBírsággal úszta meg a győri plázának kölcsönadott oroszlánkölyök gondozója
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás