Az amerikai szenátus kétpárti határozatot fogadott el csütörtökön délután arról, hogy a kormányzat megvonja a Szaúd-Arábia vezette nemzetközi koalíciónak a jemeni belháborúban nyújtott amerikai logisztikai segítséget.

A határozatot Mike Lee, Utah állambeli republikánus és Bernie Sanders vermonti független szenátor közösen terjesztette elő. A törvénytervezet megtiltaná az Egyesült Államoknak a szaúdi harci repülőgépek újratöltését, és korlátozná az amerikai jelenlétet a térségben.

Elemzők szerint a határozat jelenleg aligha fogja befolyásolni a Trump-kormányzat külpolitikáját, ugyanis szerdán a képviselőház republikánus vezetői megakadályozták, hogy hasonló jellegű törvényjavaslatról voksoljanak az alsóházban. A szenátusban elfogadott határozat csak hosszas folyamat után emelkedhetne törvényi szintre, először is a kongresszus mindkét házának jóvá kell hagynia.

„Fontos, hogy üzenetet küldjünk. Nagyon számítok arra, hogy januárban, amikor dolgozni kezd az új összetételű, demokrata többségű képviselőház, sikerrel járunk” – fogalmazott riportereknek Bernie Sanders az MTI szerint.

Óriási döntés jöhet: Az Egyesült Államok nem támogatja tovább az esztelen mészárlást?
A jemeni húszi lázadók támogatói gyűlést tartanak Szanaában 2018. december 13-án, a Svédországban ENSZ-közreműködéssel zajló jemeni béketárgyalások idején. A nemzetközileg elismert kormány és Irán támogatását élvező, síita húszi felkelők küldöttei a nap folyamán megállapodtak, hogy tűzszünet lép életbe Hodeida kormányzóságban, és a harcoló felek kivonják csapataikat a stratégiai jelentőségű vörös-tengeri Hodeira kikötővárosból, illetve humanitárius folyosókat jelölnek ki. A küldöttségek az ENSZ vezetése alatt működő vegyesbizottságot hoznak létre, amely a megállapodás betartását ellenőrzi. / Fotó: MTI/AP/Hani Mohammed

Sanders és Lee egyébként már február végén előterjesztett egy kétpárti törvénytervezetet arról, hogy Washington szüntesse be részvételét a jemeni háborúban. A két szenátor akkor azzal érvelt, hogy a kongresszusnak felhatalmazása van a kormányzat által viselt háborúk ellenőrzésére, a három évvel ezelőtt kezdődött jemeni háborúban történő részvételt azonban az akkori kormányzat nem hagyatta jóvá a törvényhozással.

Mint korábban írtuk, Jemenben a több éve tartó véres polgárháború miatt milliók váltak hontalanná, tízezrek haltak meg, az éhínség miatt pedig ezerszámra halnak meg elképzelhetetlen kínok között a gyerekek.

A Dzsamál Hasogdzsi rendszerkritikus szaúdi újságíró meggyilkolása és az arra adott – bírálók szerint elnéző – amerikai kormányzati válasz miatti felháborodás késztette a szenátorokat arra, hogy ismét benyújtsák javaslatukat. Amerikai sajtóértesülések szerint kormányzati tisztségviselők erősen lobbiztak a szenátoroknál azért, hogy ne szavazzák meg a határozatot, azzal érvelve, hogy az amerikai támogatás megvonása ártana a jemeni konfliktus lezárását célzó nemzetközi erőfeszítéseknek.

A szenátus szinte órákkal azt követően szavazta meg a határozatot, hogy a Svédországban az ENSZ égisze alatt zajló béketárgyalásokon a háborús felek megállapodtak a tűzszünetről Jemen legfontosabb kikötővárosában, Hodeidában és az azonos nevű kormányzóságban. 

A Sanders-Lee határozat mellett az amerikai szenátus tárgyal egy másik törvényjavaslatot is. Ezt a múlt héten Bob Menendez New Jersey-i demokrata párti és Todd Young indianai republikánus szenátor terjesztette elő. A javaslat felfüggesztené az amerikai fegyverszállításokat Szaúd-Arábiának, szankcionálná mindazokat, akik akadályozzák a humanitárius segély eljuttatását a jemeni háborúban szenvedőkhöz, továbbá büntetőintézkedéseket foganatosíttatna a Hasogdzsi-gyilkosság felelősei ellen. 

Forrás: Blikk.hu

Fotó: MTI/AP/Hani Mohammed