Budapest — A macskákra, a kutyákra és az emberekre is veszélyes, csípőszúnyogok által terjesztett bőrféregfertőzés ütötte fel a fejét a fővárosban.

A parazita már járványszerűen terjed az állatok körében, mindennapos, hogy a rendelőbe behoznak egy fertőzött négylábút – mondja Kapiller Zoltán állatorvos, aki arra figyelmeztet, hogy hamarosan jelentős számban emberi megbetegedések is lehetnek.

– A bőrféregfertőzés állatról emberre terjedő betegség. Óriási kockázatot jelent egy érintett állattal egy lakásban együtt élni, akár az egész család is megbetegedhet a szúnyogok közvetítésével. Ilyenkor a szúnyog a kutya vérében keringő féreglárvákat a csípés során felszívja, a következő csípéssel pedig bejuttathatja az ember szervezetébe – mondta a szakember.

– Miután ezek bekerülnek a véráramba, a test egy pontján befészkelik magukat a bőr alá, majd 6-9 hónap alatt kifejlődnek. A nők esetében általában a szemhéj alatt tanyáznak, míg a férfiaknál a herezacskóba húzódnak és okozhatnak problémát – folytatta, hozzátéve: nehéz felfedezni a parazitákat, mivel sokáig rejtve maradnak. Az erős viszketés, valamint a változó, kellemetlen dudor azonban intő jel lehet. Kapiller doktor szerint nem érdemes a probléma felett szemet hunyni, ugyanis 2025-ig akár minden tizedik magyart érintheti ez a bőrféregfertőzés.

Ábránk azt mutatja, hogyan terjeszti a szúnyog a fonálféreg lárváját, s a megbetegített szervezetből hogyan kerülhet tovább /Grafika: Séra Tamás

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai Kutatóközpontja egy korábbi, korunk biológiai veszélyeiről szóló előadáson már említést tett arról, hogy a klímaváltozás és a globalizációs folyamatok miatt új ökológiai kihívásokkal, betegségekkel kell szembenéznünk.

– Magyarországon is tapasztalható olyan szúnyogfajok megjelenése, amelyek eddig nem tartoztak az itteni állatvilághoz – mondta korábban Garamszegi László Zsolt, a kutatóközpont igazgatója.

A tudósok egyetértettek abban, hogy a bőr- és szívférgességet okozó Dirofilaria fonálférgek vérszívókkal történő terjedése közegészségügyi problémát is okoz. A faj 1998 óta van jelen hazánkban.

Ezt hozta a felmelegedés

A szúnyogok által terjesztett, influenzaszerű tünetekkel járó nyugat-nílusi lázas esetek az elmúlt pár évben ugrásszerűen megnövekedtek. Itthon 2018-ban először mutatták ki embernél az ahhoz hasonló, azzal igen közeli rokonságban lévő Usutu-vírust. A maláriát ugyan 1959-ben sikerült kiirtani Magyarországon, de a klímaváltozás miatt újból felmerül a maláriaveszély kérdése.

blikk