A település megközelíthető közúton: a 22. számú főút Balassagyarmat ésSzécsény közötti szakaszán fekszik; vasútállomása is van aBalassagyarmat-Ipolytarnóc vonalon.
Régen Trázs volt a falu neve, ami a szláv eredetű strázsa szószármazéka. A középkorban Stras és Zthras alakban is említették. Afalu neve onnan ered, hogy a középkorban a templomdomb – inkább csaknagyobb halom – tetejéről mindenfelé jó kilátás nyílott, ezért őrök,azaz strázsák figyelték innen, hogy nem közeledik-e ellenség az Ipolyvölgyében. Ha a szükség úgy hozta, az itt élők a folyó árterének akkormég kiterjedt mocsaraiban találtak menedéket.
Az őrhalomhoztartozó Máriamajor a középkorban még önálló község volt, a pápaitizedjegyzékben 1332-ben már szerepelt. Trázs földesura az 1300-as évekelején Varbóky Márton volt, de hűtlensége miatt Károly Róbert elvettetőle, és Szécsényi Tamásnak adta. A birtok 1423-ban az esztergomiérsekségé lett, 1461 és 1481 között Szécsény várához tartozott. A török1579-ben Istraj néven vette nyilvántartásba a falut. A török kiűzéseidején Trázs elpusztult, de hamarosan újjáépült. A község Nógrádban, demég a fővárosban is, mint a krumplitermesztés fellegvára ismert.

Látnivalók

Római katolikus templom (Szent István király)
A mai, Szent István király tiszteletére szentelt templom 1937-ben épült. A berendezés egy része, így a tölgyfa padsorok is a régi barokk templomból maradtak meg.

Szent István-kápolna
A népies, eklektikus stílusú kápolnát 1888. augusztus 20-án, Szent István király ünnepén szentelték fel.
Kanyó János helybeli gazdálkodó építtette a szántóföldje szélére. A fehér falú, fazsindelyes épület mára körbeépült házakkal.

Szent István-szobor
Szécsény felől a falu szélén kialakított emlékparkban áll Szent István szobra, Szpisják Pál 1999-ben készült alkotása.
Cím: 2671 Rákóczi út 1.
Tel: 35/370-001
E-mail: [email protected]
Web: