forrás: MTI
Orbán Viktor miniszterelnök szerint Magyarország olimpiai sikerei jelentik a 2024-es budapesti ötkarikás pályázat alapját. A kormányfő úgy vélte, Rióban „nyolcszor vertük meg a világot.”
Orbán Viktor a riói kajak-kenu pályán nézte meg a női négyes győzelmét. ”Ez az első olimpiai arany, amit élőben láttam, nagy hatást tett rám természetesen” – nyilatkozott a futamok után az MTI-nek. Hozzátette: az itt szurkoló magyarok közül mindenki érezte, hogy sporttörténelmi pillanatról van szó, hiszen Kozák Danuta megszerezte ötödik aranyérmét, ezt “nagyon meg kell becsülni”.
MTI Fotó: Kovács Tamás
“Danuta, aki az egyik legintelligensebb magyar sportolónk, ezt magától nem fogja elmondani. Vannak karakterek, akikről sugárzik a siker, a diadal, meg a történelmi tett, ő meg egy szerény és hallgatag leányzó, ezért kötelességünk elmondani, hogy olyasmit csinált (…), amit még ember nem csinált” – hangsúlyozta.
Orbán Viktor szerint a négyessel először olimpiai bajnok Csipes Tamara sikere, aki édesapja nyomdokaiba lépve lett olimpia bajnok, szimbolizálja, hogy a magyar sport “egy nagy család.”
A miniszterelnök elmondta, a sportban naprakész, mivel minden napja a sporthírek elolvasásával kezdődik.
“Meggyőződésem, hogy a világ szerencsétlen irányba halad ebben a pillanatban, nagyon nehéz a fiatal nemzedéket rávezetni arra, mi az, aminek van értelme az életben, és mi az, aminek nincs” – fogalmazott, jelezve, ezért a szülőknek, nagyszülőknek eszközökre van szükségük, hogy a gyerekeknek segítséget tudjanak nyújtani.
“A sportnál nagyobb segítség nincs” – jelentette ki, hozzátéve, ezért elkötelezett a sport iránt.
“Nemcsak az élsport iránt, hanem általában, az iskolai testnevelés iránt, a kisegyesületek iránt, az igazolt versenyzők számának növelése, az edzők megfelelő tisztelete és fizettsége iránt” – emelte ki Orbán Viktor. A magyar kormány támogatására a továbbiakban is lehet számítani a kajak-kenuban és az összes többi sportágban – tette hozzá.
A rió sikerekről úgy vélekedett, Magyarországnak megint sikerült megelőznie nála nagyobb és gazdagabb nemzeteket.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j2) és Julio Cesar Maglione, a vizes sportokat összefogó nemzetközi szövetség (FINA) elnöke (j) a riói nyári olimpia női vízilabdatornáján, a harmadik helyért játszott Magyarország – Oroszország mérkőzésen a Rio de Janeiró-i Olimpiai Uszodában 2016. augusztus 19-én. A magyar válogatott 12-12-es rendes játékidő után büntetőkkel 19-18-ra kikapott az orosz csapattól a bronzmérkőzésen. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs
“Ha a világ összmagyarságát számítom, akkor az a világ népességének 0,2 százalékát teszi ki. Ehhez képest nyolcszor vertük meg a világot. Nyolcszor bizonyultunk a Földön élő hétmilliárd emberből a legjobbnak” – utalt a nyolc riói aranyéremre.
Felhívta a figyelmet, hogy Londonhoz képest Rióban sokkal több ország szerzett érmet és aranyérmet, miközben a versenyek száma nem nőtt. Így “csak megtartani a korábbi évek pozícióit, már egy óriási teljesítménynövekedést és plusz teljesítményt igényelt mindenkitől” – fűzte hozzá.
“Aki ide kijutott, mindegy hogyan végzett, az megérdemli, hogy megemeljük a kalapunkat, és megköszönjük neki, hogy az életéből éveket áldozott arra, hogy Magyarországot nemzetközi versenyen képviselje” – hangsúlyozta a kormányfő.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy az olimpiai sikerek jelentik a 2024-es budapesti olimpiai pályázat alapját:
“Ha nem lennénk a világ tíz legerősebb nemzete között az olimpiai történelemben, akkor nem volna a mi méretünkkel, a mi gazdasági erőnkkel esélyünk arra, hogy komoly érvet adjunk a világnak, hogy miért kell Budapestre jönnie 2024-ben, ha olimpiát akar látni” – mondta.
“A magyarok ezt az elmúlt 100 évben végzett munkájukkal kiérdemelték. Ez a döntő érv” – fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, a világ tíz legeredményesebb olimpiai éremszerző országa közül Magyarország az egyetlen, amely még nem rendezhetett olimpiát.