A rendkívüli helyzethez szükséges jogrend fenntartásához kért felhatalmazást a miniszterelnök a magyar Országgyűlés tavaszi ülésszakának nyitányán. A kormányfő szerint reális esély van arra, hogy április elejére a kétmillió főt meghaladja a beoltottak száma.
A hétfőn induló új parlamenti ülésszak nyitányán szót kért Orbán Viktor miniszterelnök. Két hónapról készült értékelést adni, akkor volt utoljára parlamenti ülés.
„Nagy a kísértés, hogy egy elhúzódó járvány idején a képviselők járványügyi szakembernek tartsák magukat. A döntés felelősségét nem kívánjuk áthárítani, de mindig törekedni fogunk arra, hogy a járványügyi szakemberek véleménye a legnagyobb súllyal essen a latba” – mondta a kormányfő.
Felidézte, novemberben sor került a zárásra, az azóta folytatott járványügyi válságkezelését következetesnek nevezte.
„Akik más utat jártak, és a védelmi intézkedések folyamatos változtatásában hittek, azoknál hatalmas erővel tört elő a harmadik hullám”
– ecsetelte.
Ezt követően kérte az Országgyűlést, hogy a rendkívüli helyzethez szükséges jogrend fenntartásához adjon felhatalmazást.
„Ma az a legfontosabb feladat, hogy megpróbáljunk minél több vakcinát, nem majd, ahogy Brüsszelből ígérik, hanem minél hamarabb” – folytatta. Ezért vásárolt a kormány Oroszországtól és Kínától is koronavírus-védőoltást milliószám, ez „a tömeges oltás megkezdésének kulcsa”.
Orbán Viktor szerint
reális esély van arra, hogy április elejére a 2 millió főt meghaladja a beoltottak száma,
így „minden veszélyeztetett korosztályhoz tartozó addig megkaphatja a védőoltást”.
Kérte, hogy ne a vakcina területén bizonygassa az ellenzék az Amerika vagy Brüsszel iránti elkötelezettséget.
A nemzeti konzultációval kapcsolatban elmondta, a kormány igyekszik az emberek támogatását megszerezni és fenntartani. Hét kérdés lesz a konzultációban, ezzel párhuzamosan pedig még mindig lehet regisztrálni a Vakcinainfo.gov.hu portálon az oltásra.
Gazdasági újraindítás.
- Lakásfelújítási támogatás (6 milliós hitel, ebből legfeljebb 3 millió forint támogatás)
- 13. havi nyugdíj visszaépítése 4 fázisban
- újlakás-áfa: 5 százalék, cél, hogy évente 40 ezer lakást építsen a magyar építőipar
- 25 év alattiak szja-mentessége
- új hitelkonstrukció jön: 10 évre 10 millió forintig 0 százalékos hitelt nyújtunk az újranyitó mikrovállalkozásoknak, akiknek nincs meg a kezdő összeg, 3 éves moratóriummal
- 1500-2000 milliárd forintos felsőoktatási átalakítási csomag, az átalakulni vágyó egyetemek április 1-jéig kapnak felkészülési időt
- zöldkörforgásos átállás, digitalizáció
- agrár- és vidékfejlesztési stratégia 8-10 évre
Ezután tért rá a gazdasági válságkezelés részleteire, az alábbiak szerint:
Korábbi beszéde, ezzel összhangban- 2021., február 4-e: Orbán Viktor elmondta, mikorra lesz szabadabb az élet..
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évnyitó rendezvényén a miniszterelnök beszélt az újranyitás lehetőségéről és egy konkrétumot elárult a gazdaság-újraindítási akciótervből.
Online nemzeti konzultációt szervez a kormány február közepére – derült ki Orbán Viktor beszédéből. Ha ez lezárult, akkor „döntések születhetnek március 1-jével és április 1-jével, vagy április 3-ával, ami a húsvét”. „Akkor már biztosan szabadabb életünk lehet, mint amilyen a mostani, ha addig fegyelmezetten tartjuk a szabályokat” – fogalmazott, lehetséges időpontokat adva ezzel a nyitásra.
A konzultációban fel kívánják mérni azt, hogy milyen nyitást szeretnének az emberek – részlegest, teljest, milyen szempontjaik vannak.
A gazdaság-újraindítási akciótervről elmondta, három ütemben valósul meg:
- az első ütem január 1-jétől április 1-jéig,
- a második április 1-jétől július 1-jéig,
- a harmadik ütem pedig július elejétől októberig tart majd.
Nem derültek ki részletek a bajban lévő ágazatok további megsegítéséről, de egy elemet ismertetett az új akciótervből Orbán Viktor: döntött a kormány egy
új hitelkonstrukció bevezetéséről a koronavírus-járvány miatt bajba került kkv-knak, amelyek 10 évre 10 millió forint erejéig kamatmentes kölcsönt vehetnek igénybe, amelyet csak 3 év után kell elkezdeni törleszteni.
A már megindított lépések között említette a lakásépítési áfa 5 százalékra csökkentését, a lakásfelújításokhoz biztosított 6 millió forintos kedvezményes hitelt – amelyből 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás -, a 13. havi nyugdíj visszaépítésének megkezdését, valamint a 25 év alatti fiatalok 2022-től bevezetendő szja-mentességét. Az új lakások építésével kapcsolatban megjegyezte: a cél évi 40 ezer lakás megépítése.
A gazdaság-újraindítási terv második, áprilistól induló üteméről kifejtette: a középpontban a felsőoktatás áll majd, Varga Mihály pénzügyminiszter 1500 milliárd forintos fejlesztést irányzott elő. A miniszterelnök ugyanakkor reméli, ez akár 2000 milliárd forint is lehet majd. Hozzátette: április 1-jéig „az átalakulni akaró egyetemek” át tudják magukat alakítani.
A harmadik ütem, a nagy fejlesztések időszaka júliusban indul, és alapvetően a zöldenergiára, a körforgásos gazdaság felépítésére és a gazdaság teljes digitalizálására építenek majd – ismertette a miniszterelnök.
Hozzátette:
bizonyos kérdésekben – a család hagyományos értékeit és a migrációt illetően – Magyarország erős ellenlábasa lesz Brüsszelnek, bizonyos témákban – például a zöldgazdaságban és a digitalizációban – viszont a legerősebb szövetségese.
Az újraindítási terv fontos lépésének nevezte továbbá a következő 8-10 évre szóló agrár- és vidékfejlesztési stratégia első pályázatainak elindítását.
***
Úgy látja, az intézkedések eredményesnek bizonyultak, ezt mutatja, hogy ugyanannyian dolgoznak, mint a járvány kitörése előtt, a munkanélküliségi adatot tekintve Magyarországé a harmadik legjobb adat az Európai Unióban. A kormány továbbra is beruházásokban és munkahelyteremtésben gondolkodik, segély helyett.
Bejelentette, amint lesz elég vakcina, várható majd nyitás is.
Három nagy ügyön fog most dolgozni a kormány:
- végigviszi a tömeges oltási programot
- óvatosan kivezeti a korlátozásokat
- újraindítja a gazdaságot.
A miniszterelnök kifejtette, Magyarország egy erős ország, ezért álltuk a jól a sarat a vírus idején, meg tudtuk nyerni a csatákat is Brüsszelben. „Remélem, hogy az akcióterv minden pontját meg tudjuk valósítani, és Magyarország erősebb lesz a járvány után, mint előtte volt” – zárta szavait a miniszterelnök.