Az Orbán Viktor által elhangzottak szerint Magyarország nem hajtja végre az Európai Unió migrációs döntéseit.
A miniszterelnök kijelentette, hogy elutasítják a kötelező kvótát és a migránstáborok létrehozására vonatkozó kötelezettséget.
Úgy véli, hogy a hatékony magyar modellt egy nem működő új európai modellre kellene felváltani. Orbán Viktor azt is közölte, hogy Magyarország meg fogja találni a jogi és politikai módját annak, hogy ne hajtsák végre a brüsszeli döntéseket.
A miniszterelnök szomorúnak nevezte a helyzetet, és hangsúlyozta, hogy Magyarországnak nemcsak az illegális migránsokkal és az embercsempészekkel, hanem Brüsszellel szemben is meg kell védenie magát. Orbán Viktor szerint a magyarok nemcsak Magyarországot, hanem egész Európát, beleértve Ausztriát is, védeniük kell az illegális bevándorlókkal szemben.
Orbán Viktor rámutatott, hogy tavaly összesen 330 ezer illegális migránst állítottak meg Európa határain, és ebből 270 ezret a magyar-szerb határon. A miniszterelnök elismeréssel szólt Aleksandar Vucic szerb elnök munkájáról és kiemelte, hogy Szerbia és Magyarország nélkül sokkal több illegális migráns lenne Ausztriában, Németországban és Hollandiában.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a magyar modell, amelynek alapja, hogy senki sem léphet be az országba addig, amíg menekültügyi kérelmét el nem bírálják, hatékonyan működik. Szerinte ez a modell lenne az ideális megoldás az összes európai ország számára. Azonban Brüsszel olyan szabályozást fogadott el, amely kötelező kvótákat és menekülttáborok létrehozását írja elő a tagállamoknak, ami szerinte nem csak Magyarországnak rossz, hanem rontaná Ausztria helyzetét is.
Az osztrák kancellár, Karl Nehammer is megerősítette a migrációs csúcstalálkozón, hogy Ausztria, Magyarország és Szerbia együttműködik a menekültügyi kérdésekben, és behúzta a menekültügyi féket az EU rendszerének működésképtelensége miatt. Nehammer szerint csak nemzetközi együttműködéssel lehet hatékonyan fellépni az embercsempészek és a szervezett bűnözés ellen. A céljuk az, hogy csökkentsék a Földközi-tengeren bekövetkező halálesetek számát és a Nyugat-Balkán nyomását a menekültügyi eljárások bevezetésével harmadik államokban.
A csúcstalálkozón részt vevő Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök elmondta, hogy háromoldalú nyilatkozatot is aláírtak az észak-macedóniai határhelyzetről. A három kormánynak köszönhetően jelentősen csökkentek a menekültkérelmek, és készek továbbra is együttműködni ebben a kérdésben.
https://www.facebook.com/watch/?ref=embed_video&v=261957716455500
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher