Orbán Viktor miniszterelnök Recep Tajjip Erdogan török államfővel tárgyalt Brüsszelben, a NATO hétfői csúcstalálkozójának előestéjén – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke vasárnap.
A megbeszélésen, amelyen részt vett Szijjártó Peter magyar, valamint Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter is, a kétoldalú katonai és védelmi ipari együttműködésről, valamint a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok erősítéséről volt szó – tájékoztatott a sajtófőnök.
A találkozóról maga a miniszterelnök is közzétett egy posztot a közösségi oldalán: „Megérkeztünk Brüsszelbe. Holnap NATO-csúcs, ma egyeztetés Erdogan török elnökkel” – írta.
A Nato-csúcs kapcsán Szijjártó Péter is megszólalt. A külügyminiszter közösségi oldalán azt írta:
„Akkor emelkedik csúcsára a magyar hozzájárulás a NATO működéséhez, amikor a világ a vírus és a tömeges migráció miatt új időszakba lép. Novemberben hazánk veszi át a NATO legnagyobb szárazföldi műveletének parancsnokságát Koszovóban, jövőre újra mi leszünk a vezető nemzet a balti államok légtérvédelmében, miközben ellátjuk keleti és déli partnereinket az egészségügyi védekezéshez szükséges legfontosabb eszközökkel.”
Erdogan pedig amellett, hogy Orbán Viktorral tárgyalt, elmondta, hogy a Nato-csúcson Bidennel meg kell vitatni a török-amerikai kapcsolatokat, amelyet szerinte több területen továbbra is számos megoldatlan kérdés terhel
Erdogan elsődlegesen a török védelmi ipart érintő ügyeket emelte ki, de kitért az örmények ellen 1915-ben elkövetett atrocitások eltérő megítélésére is.
A török államfő az isztambuli Atatürk repülőtéren tartott sajtótájékoztatót, mielőtt Brüsszelbe indult.
A tájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a NATO-csúcson fog először személyesen találkozni Bidennel azóta, hogy az amerikai elnököt január 20-án beiktatták hivatalába. Jelezte: amerikai kollégájával a kérdések széles körét tervezik megvizsgálni. Erdogan hangsúlyozta, hogy Törökországnak és az Egyesült Államoknak maga mögött kell hagynia „megannyi híresztelést”, és arról kell beszélnie, hogy mit tudnak tenni a jövőben.
A védelmi ipart illetően számos olyan kérdés van, amelyet a két ország nem zárt le – hívta fel a figyelmet a török elnök. Kiemelte: ezek közül a legfontosabb az F-35-ös harci repülőgép ügye, amelynek fejlesztési programjából Washington kizárta Ankarát, miután Törökország 2019-ben Sz-400-as légvédelmi rendszert szerzett be Oroszországtól.
A török-orosz ügyletet az Egyesült Államok élesen bírálta, és a kizárás mellett válaszul felfüggesztette a vadászbombázók eladását is Ankarának, és további szankciókat helyezett kilátásba a jövőben. 2020. december 14-én Washington újabb büntető intézkedésekkel sújtotta a török védelmi ipart. Ezek között szerepelt, hogy tilos amerikai exportengedélyek kiadása a török fegyverzetek beszerzését intéző, Hadiipari Elnökség (SSB) nevű hivatal részére, valamint befagyasztották a török hivatal négy vezető tisztségviselőjének bankszámláit, továbbá vízumkorlátozásokkal is sújtották őket.
Erdogan a vasárnapi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Törökország teljesítette az F-35-ösökre vonatkozó megállapodást, szemben az Egyesült Államokkal.
A török elnök egyúttal jelezte: Bidennel górcső alá veszik az amerikai Patriot légvédelmi rendszer beszerzésének lehetőségét is, amellyel kapcsolatos ígéretét Washington – még az Sz-400-as ütegek vásárlása előtt – szerinte szintén nem tartotta be.
Erdogan kitért arra is, hogy április 24-én Joe Biden hivatalosan népirtásnak ismerte el az Oszmán Birodalom által az örmények ellen 1915-ben elkövetett atrocitásokat. A lépés a török vezetés heves bírálatát váltotta ki, az ankarai külügyminisztérium még aznap este bekérette az Egyesült Államok ankarai nagykövetét.
A török államfő vasárnap nyomatékosította a korábbi szavait. Mint mondta: Biden áprilisi állásfoglalása komolyan elszomorította Törökországot. Majd hozzátette, hogy a hétfői tárgyalások során sem mehet el szó nélkül az amerikai álláspont mellett.
A török-amerikai kapcsolatokban sok egyéb tényező is feszültség tárgya. A legjelentősebbek közé tartozik, hogy Washington támogatja az Ankara által terroristáknak tekintett szíriai kurd fegyvereseket, és hogy a 2016-os törökországi puccskísérlet kiterveléséért felelőssé tett Fethullah Gülen muzulmán hitszónokot az Egyesült Államok lassan öt év elteltével sem adta ki Ankarának.
Az eseményre Magyarországról, valamint határon túli, magyarok lakta területekről érkeztek gyerekek, többek között Felvidékről, Délvidékről, Erdélyből, Partiumból és Csángóföldről.
Köszöntők és különleges programokKövér László, az...
Golej Szabolcs, a Neptun Búvárklub és Mentőcsapat vezetője, aki maga is lelkes búvár, arról számolt be, hogy az óévbúcsúztató merülés sok helyen mára szinte...
A sajtkrémes képviselőfánk egy igazán mennyei és ünnepi finomság, ami lehet előétel, de akár sós desszert is. Karácsonyra tökéletes választás. Íme a recept videón.
Our...
Az érintett szakaszon négy személyautó ütközött össze a 93-as és 94-es kilométerszelvény között, a kecskeméti felhajtó közelében. A helyszínen mentőegységek is beavatkoztak.
Forgalmi helyzet:
Korlátozás: Az...
Az intézkedések részeként az uniós tagállamok kötelezően megosztják majd egymással azoknak a járművezetőknek az adatait, akiket három hónapnál hosszabb időre eltiltottak a vezetéstől.
Főbb pontok...