Húsvétra lehetünk a mostanihoz képest más helyzetben a kínai és orosz vakcinákkal
– jelentette ki péntek reggeli rádióinterjújában Orbán Viktor. A kormányfő a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában arról beszélt, hogy március-április körül lehet majd aktuális a kérdés, mikor és hogyan enyhítsen a kormány a korlátozásokon.
Hatalmas egyetemfejlesztés indul
A gazdasággal kapcsolatban sok döntést hoztunk, most amíg nincs elég vakcina, addig a munkahelyek megvédése a legfontosabb. Ha lesz elég vakcina és kinyit az ország, akkor újra kell indítani a gazdaságot, erre szolgál a Gazdaságújraindítási Akcióterv, melynek első fejezetéről már döntöttünk 6000 milliárd forint értékben – mondja Orbán. Vannak kisebb súlyú döntések, mint például az, hogy minden faluban legyen bolt.
Két területen Brüsszel szövetségesei vagyunk: a digitalizációban és a zöld gazdaságban. Lehetnek vitáink, de ebben a két kérdésben a legszorosabban együttműködünk. Kilenc terület között osztottuk szét a rendelkezésünkre álló forrásokat. A Gazdaságújraindítási akcióterv legnagyobb nyertese a felsőoktatás,
a következő egy-két évben 1500 milliárd forintot fektetünk a magyar egyetemekbe
– jelentette be a kormányfő.
Ez a fenti 6000 milliárd forintos bejelentés nem más, mint az uniós helyerállítási alaphoz kapcsolódó ún. Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF), amelynek keretösszegére mi az alábbi táblázat 3. és 4. sora alapján magyar állami önerővel együtt 6458 milliárdot kalkuláltunk (ez akkor igaz, ha valóban megkaphatja az ország a 7,2 milliárd eurónyi elméletileg maximális támogatást a gazdasági recesszió mélysége alapján, de ezek szerint ennél bő 1 milliárd euróval kisebb összeggel számol egyelőre biztosan a kormány). Egy december eleji kormányzati összefoglaló szerint 9 célterületre koncentrál a magyar RRF, amelyet majd április végéig kell végső formában eladni az Európai Bizottságnak. Ezek egyike és egyúttal a legnagyobbnak tűnő kerete a mai bejelentés szerint a felsőoktatást célozza és ahogy a kormányfő utalt rá, ezért zajlik országszerte gyors ütemben az egyetemi fenntartóváltás is. Az is érthető, hogy miért pont a fenti két terület (digitalizáció és zöldítés) kapcsán mondta Brüsszel szoros szövetségesének Magyarországot Orbán Viktor: a 7 évre járó összes uniós fejlesztési forrás több mint felét e két célra kell elkölteni, így tehát igen szoros a felhasználás célrendszere, amely alól egyetlen tagállam sem bújhat ki.
Húsvét lehet a kulcs
Ma vagy holnap szerződni tudunk a kínaiakkal a vakcinaszállításról. Ha ezzel még nem számolunk, akkor március elejéig 880 ezer embert tudunk beoltani, kínai vakcinával ezt akár meg is duplázhatjuk, orosz vakcinával pedig még gyorsabbak lehetünk.
Egészen más helyzetben lehetünk húsvét körül
– mondja Orbán, szerinte akkor majd érdemes lesz megfontolni egy sor kérdést: egyszerre nyissunk nagyot vagy fokozatosan, járjon-e előnyökkel az oltás?
Szerbia az új laborunk
Ha többféle vakcina lesz, akkor szerintem elképzelhető, hogy az állampolgárom válasszanak közülük. Egyelőre az a helyzet, hogy nincs elég vakcina, Brüsszelből ahogy látom nem is jön gyorsabban, mint ahogy azt terveztük – mondja a miniszterelnök. Szerinte a leginspirálóbb példa Szerbia, mely szomszédos ország, azt látni,, hogy ott kínai vakcinával is oltanak, egész Európában az élmezőnyben vannak az oltási teljesítményben.
Szerbia egy komoly ország, meg tudta szervezni a saját ellátását. Ők kipróbálják nekünk azokat a vakcinákat, amikkel nekünk még fenntartásaink vannak
– mondja Orbán. Hozzáteszi: naponta kér jelentést a szerb oltási helyzetről és az esetleges mellékhatásokról.
A gazdaságnak is vakcina kell
A gazdaság kulcskérdését is vakcinának hívják
– mondja a kormányfő.
Ma virradóra 1459 új beteg mellett 83 halálos áldozatot regisztráltunk – árulja el a napi adatot megint Orbán Viktor. Szerinte jól haladnak az oltásokkal, az egészségügyi dolgozókkal végeztek,
A JÖVŐ HÉT ELEJÉTŐL MEGINDUL A REGISZTRÁCIÓN ALAPULÓ OLTÁS.
Nagy kérdés lesz, hányan regisztráltatják magukat, most 2 millió körül vagyunk.
Én is beoltatom magam, kivárom a sorom, én megvárom a kínai vakcinát, abban bízok
– árulta el Orbán.
Mi lesz, ha kinyitnak a vendéglősök?
Azt kértem, hogy ne tartóztassanak le senkit, ha nincs erőszak, akkor ez szabálysértésnek minősül – mondta a vendéglősök ellenállásáról Orbán. Viszont felhívta a figyelmet arra, hogy járványhelyzetben vagyunk, emberéleteket kockáztatunk. A miniszterelnök kiemelte, hogy a szerdai kormányülésen döntöttek a támogatások kifizetésének felgyorsításáról. Aki megsérti a szabályokat, azok 150 ezer és 1 millió forint közötti bírásgot fognak fizetni, az éttermeket pedig előbb fél évre, majd egy évre bezáratjuk.
Higgyék el, nem éri meg
– mondta Orbán.
Nem tudjuk, lesz-e elég vakcina és harmadik hullám
Fontos, hogy az ember érzelmi énje megmaradjon, de amikor emberéletekről döntünk, akkor higgadtnak kell maradni. Nem szabad feláldozni az elmúlt három hónap eredményeit. Nem tudjuk, hogy lesz-e elég vakcina és a harmadik hullám hogyan szabadul ránk, ezért nem szabad azt hinni, hogy elfelejthetjük a korlátozásokat.
Orbán: én is szabadulnék már
A járványnak olyan kérdései azt vannak, melyek lokálisak, nemzeti döntést kell hozni, a legkevésbé az számít, mit mondanak a nemzetközi szervezetek.
Én is szabadulnék már
– utalt a korlátozásokra Orbán Viktor. Hozzáteszi: ma még az óvatosságé a főszerep, bár már „mindannyian vágjuk a centit”.
Rövidesen megszólal Orbán Viktor a járványhelyzetről és a kilátásokról
Tegnap jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy a kormány döntött az eddigi korlátozások meghosszabbításáról március elejéig. Vélhetően a szokásos péntek reggeli miniszterelnöki interjú is elsősorban a járványhelyzetről és az újranyitás kilátásairól fog szólni. Utóbbiban kulcsfontosságú lehet a vakcinaellátottság, várhatóan új információkat is kapunk majd az orosz és kínai vakcináról.
Az interjúban elhangzottakról médiánk is tudósít majd.
portfolio