forrás: M1/Ma délelőtt
A miniszterelnök szerint Magyarország déli határainak megvédése egyet jelent az osztrák, a bajor és végső soron az európai határok megvédésével, ha ez nem oldódik meg, naponta 10 ezer, a következő hónapokban akár 250 ezer ember is érkezhet Ausztria, illetve Németország felé – ezért kell a magyar-horvát határon is határrendészeti rendszert létesíteni. A kormányfő Bécsben, miután tárgyalt az osztrák kancellárral és az alkancellárral, azt mondta: a magyar-horvát zöldhatár tervezett lezárása előtt felkeresi a visegrádi együttműködés tagállamait, magyar kormánytagok pedig Horvátországba látogatnak, hogy a sikeres akcióhoz szükséges támogatást szerezzenek.
Ausztria megtagadta barátságát
Orbán Viktor miniszterelnök szerint Ausztria különösen nehéz időkben tagadta meg barátságát Magyarországtól, de a magyar kormány hajlandó mindezt elfelejteni. A kormányfő pénteken a bécsi magyar nagykövetségen tartott sajtótájékoztatót, miután megbeszélést folytatott Werner Faymann osztrák kancellárral és Reinhold Mitterlehner alkancellárral. Úgy fogalmazott: Magyarország kész elfelejteni, hogy az osztrákok „lenáciztak minket”, ami – jegyezte meg – abszurd egy osztrák politikustól. A miniszterelnök azt javasolta osztrák tárgyalópartnereinek, hogy a két ország próbálja segíteni egymást, mert „jogi értelemben mostantól egy csónakban ülünk”, hiszen a magyar-horvát határon ugyanaz a helyzet a migráció ügyében, mint az osztrák-magyar határon.
Nincs megnyugtató válasz
A horvát-magyar határon pontosan az zajlik, ami a magyar-osztrák határon – emlékeztetett Orbán Viktor, aki szerint éppen ezért sürgető most rendezni a két ország viszonyát. A megbeszélések konstruktívak és jó szándékúak voltak, a kapcsolatok most jobb állapotban vannak, mint reggel 8 órakor, de Magyarország világos válaszra várt: mit kezdjünk a horvát miniszterelnök „kerítésbontó” ötletével, amely szerint elég egy korridor, amely Ausztrián át Németországba vezet – hangsúlyozta a magyar kormányfő. Az osztrák kancellár ezt nem fogadja el, szerinte a nemzetközi megállapodásokat be kell tartani – emelte ki Orbán Viktor. Ha ez így van, akkor viszont osztrák támogatás kell ehhez Magyarországnak, erre azonban nem jött megnyugtató válasz, a kancellár álláspontja szerint minden országnak meg kell védenie a saját határát – jelentette ki a magyar miniszterelnök.
Több tízmillió ember készül ide
Orbán Viktor beszámolt arról is, Donald Tusk ET-elnök tapasztalatai szerint több tízmillió ember készül Európába, és mostanra már a szubszaharai részben is megjelentek a menekültek. Ezeknek az embereknek a fejében az él, hogy Európába jöhetnek, ezért a magyar álláspont szerint a görög határokat közösen kellene megvédeni. Erről, sajnos, nem sikerült a brüsszeli csúcson megállapodni, márpedig Görögország nem képes határai védelmére, ezért a népvándorlást a horvát-magyar határon kell megállítani. Nehezíti a dolgot, hogy az Európai Bizottság egy munkaanyaga szerint a bevándorlás orvosolhatja Európa demográfiai problémáit, ami nyílt meghívólevél, amellyel Magyarország semmiképp nem ért egyet, saját demográfiai problémáit ugyanis határain belül szeretné megoldani – hívta fel a figyelmet a magyar miniszterelnök. Ezért el kell végeznünk azt a munkát, amit a magyarok várnak tőlünk, és ami Ausztriának is érdeke – zárta szavait Orbán Viktor.
Ha nem tudjuk megvédeni a magyar határt, Schengen elesett
Magyarország déli határainak megvédése egyben az osztrák, a bajor és végső soron az európai határok megvédése, és ha ezt nem tudjuk megoldani, Schengen elesett – hangoztatta Orbán Viktor. A miniszterelnök sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta: ha Magyarország nem tudja megvédeni déli határait, akkor naponta 10 ezer, a következő hónapokban akár 250 ezer ember érkezhet Ausztria, illetve Németország felé. Kiemelte: politikai szempontból komoly dilemmát jelentett a horvát határon épülő kerítés, mivel Zágráb bár nem tagja a schengeni övezetnek, de az Európai Uniónak igen. Élvezzük a Schengenből fakadó előnyöket, de ez időnként kötelezettségekkel jár, és Magyarország vállalja ezeket a kötelezettségeket – szögezte le. A magyar kormányfő úgy fogalmazott, „kerítést építeni nem egy jó érzés”, és a magyar rendőrök a lehető legemberségesebb módon próbálják védeni a határokat.
Nem lesz kerítés Magyarország és Szlovénia közt
A magyar kormány egy 60 milliárdos keretet nyitott a határvédelem költségeire, nem tudni, elég lesz-e – válaszolta Orbán Viktor riporteri kérdésre. A határzár nem lesz, mert nem lehet műszakilag egységes, egyszerűen kicsi a kapacitás, ezért lesz egy kis „patchworkjellege” – tette hozzá. Szlovénia és Magyarország közé nem akarunk kerítést építeni, csak mobileszközök kerülnek majd a kitakarított határsávba, és ez is csak akkor, ha ehhez Szlovénia hozzájárul – hangsúlyozta.
A csőtörést kell elállítani
A magyar nemzeti érdekeknek nem felel meg a nemzetközi kvótarendszer, és nem akarunk segíteni azoknak sem, akik meghívták a tömegeket, majd rájöttek, hogy ez sok. Ha egy lakásban csőtörés van, azt kell megszüntetni, nem arról vitatkozni, mennyi lavórba mennyi víz kerüljön, a csőtörés pedig most Görögországban van, ott lehet elállítani – hangsúlyozta.
A horvát-magyar határon is kerítés áll majd
Szintén riporteri kérdésre válaszolva Orbán Viktor azt mondta, Szerbiáról egy rossz szót sem mondhat, hiszen a legnehezebb pillanatokban is példaértékű volt az együttműködés a két ország közt. Csak egy rossz pillanat volt: amikor nemzetközileg jegyzett terroristák segítségével a tömeg megtámadta a magyar rendőröket, és a szerb hatóságok ezt nem akadályozták meg. Magyarország Horvátországgal is rendezett kapcsolatokat szeretne, de nem az a kérdés, mit szeretne, így a magyar-horvát határon is a kerítés tűnik az egyetlen megoldásnak, ha Horvátország nem képes visszatartani a bevándorlóit.
Lesz egyeztetés
A magyar-horvát zöldhatár tervezett lezárása előtt Orbán Viktor miniszterelnök felkeresi a visegrádi együttműködés (V4) tagállamait, magyar kormánytagok pedig Horvátországba látogatnak, hogy a sikeres akcióhoz szükséges támogatást szerezzenek. A kormányfő ezt azzal indokolta, hogy nem elég csak a sajtón keresztül elmondani a világnak, mit miért tesz Magyarország. Orbán Viktor szerint a bevándorlás utánpótlása korlátlan, ám ez az európai vezetők fejében még nem tükröződik.