MTI 2015. szeptember 6.
A miniszterelnök a kitüntetés átadása előtti méltatásban elmondta: számos érv szól amellett, hogy az állam és a kormány ne értékelje és ne éltesse kevésbé magas kitüntetéssel az egyházi személyek munkáját, hiszen a főpásztorok sokkal magasabb helyről kapják az elismerést.
Hozzátette: annak azonban, hogy Pápai Lajosnak mégis a Magyar Érdemrend legmagasabb kitüntetését adja át, számos egyéb érv mellett két jelentős oka van. Az egyik, hogy a kommunizmus rendszeréből megmaradt közfelfogás, amely szerint az egyház a templom négy fala között él és csak a hívek lelkével foglalkozik, még mindig tetten érhető.
„Mi azonban nem így gondolkodunk erről” és ezer éven át sem így gondolkodtak róla a magyar emberek, amikor településeiket templomok köré építették. S amikor egy főpásztor szolgálatával városa vagy egész nemzeti közösségünk életét gazdagítja, azt a kormány szeretné meghálálni – fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve: a másik érv a kitüntetett püspök személye.
Kifejtette: ha lenne olyan titulus, hogy a „közéletben forgolódó személyek, a homo politicusok lelki atyja”, akkor ezt a címet Magyarországon Pápai Lajos kapná, mert mindig a szívén viselte az életnek azon területeit, ahol az egyház nincs minden nap jelen, de mondanivalója van.
Mint fogalmazott, a püspök soha nem volt hajlandó lemondani a közéleti felelősségről és a közéleti felelősséget vállaló emberekről sem a kommunizmus ideje alatt, emellett a ’90-es években felkarolta a polgári erők nemzeti összefogását, mert az akkori fiatalokban a jóra törekvés tiszta szándékát látta.
Pápai Lajos egyszerre katolikus, a nemzetek feletti egyházi közösség tagjait szolgálja és ez teljes egységben van nála azzal a magyarságért érzett felelősséggel, amely őt nemzeti püspökké teszi – tette hozzá Orbán Viktor.
Pápai Lajos a kitüntetés átvétele után boldog Apor Vilmos vértanú püspök lelkipásztori munkáját hozta fel példaként saját életszemlélete bemutatására. Elmondta, hogy Apor Vilmos volt az, aki nem pártpolitizált, de kiállt az üldözöttekért, s eszerint a szemlélet szerint próbált saját maga is tenni papként, tanítóként és főpásztorként.
A megyés püspök szentmiséjén Kiss-Rigó László, szeged-csanádi megyés püspök mondta a homíliát. Jelen volt mások mellett Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkár, részt vettek megyei és városi politikusok, intézményvezetők.
Pápai Lajos 1940. szeptember 6-án született Győrben. 1963-ban szentelték pappá Veszprémben, 1991. április 27-én püspökké szentelték, s az év március 18-tól főpásztora a Győri Egyházmegyének.
Kép: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu