forrás: Kossuth Rádió – 180 perc

Európai népei kezdenek felébredni, ezzel szemben az unió papírokat gyárt, miközben rádől a valóság.

Határ, kerítés, ellenőrzés, nemzetállam – ezek a kifejezések ma veszélyesek választott politikai vezetők számára Európában. Ide jutottunk – jelentette ki egy hete a közrádiónak adott interjújában Orbán Viktor miniszterelnök. a Századvég kutatási igazgatója, Orbán Balázs a 180 perc adásában arról beszélt, hogy Európa az irracionalitás irányából elmozdult a racionalitás irányába.

Arról is beszélt, hogy bár Európai népei kezdenek felébredni, ezzel szemben az unió papírokat gyárt, miközben rádől a valóság. A miniszterelnököt először a migrációellenes kampányáért, majd a kerítés megépítéséért támadta Európa. A magyar kormány hónapokkal korábban össztűz alá vett politikáját ma már több ország is támogatja. Köztük olyanok is, amelyek korábban kritizálták Orbán Viktort.

Orbán Viktor 180 percben
Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a Magyar Rádió stúdiójában. MTI Fotó: Illyés Tibor

Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa szerint ennek egyetlen oka van. Az Orbán-kormányt bíráló hangok valamelyest elcsendesedtek Nyugat-Európában Ennek oka, hogy kiderült, Ausztria és Németország is meglehetősen nehezen tud csak megbirkózni a menekülthullámmal. Ami nem csoda, hiszen év végére már milliós nagyságrendű tömegről beszélünk Németország esetében – magyarázta.

A magyar kormány Európában elsőként reagált határzárral a migrációs kérdésre. A déli határon felépített kerítést a német és az osztrák kancellár mellett a francia külügyminiszter, az olasz, horvát és szlovén kormányfő, valamint a román miniszterelnök is kifogásolta. Azóta Horvátország, Szlovénia és Ausztria is bejelentette, hogy kerítést építenek – hangsúlyozta Eva Maria Barki nemzetközi jogász, aki szerint ősz elején változott meg a migráció megítélése. Várható, hogy a következő hetekben Németországban is fognak lezárni határokat, Ausztriában is ugyanez várható, a migrációáradatot nem lehet megállítani – hangoztatta.

A magyar kormány nemcsak a határzárral mutatott megoldási javaslatot Európának, de törvénymódosítással is, melynek értelmében katonákat és rohamrendőröket vezényeltek a déli határra. Korábban azt mondták, ilyenre csak Macedóniában került sor. A déli határzár kiépülése után azonban, amikor a menekültek Horvátország és Szlovénia felé vették az irányt, a horvát és a szlovén kormány is bevetett katonákat, valamint rohamrendőröket – emelte ki Orbán Balázs, a Századvég kutatási igazgatója, aki szerint Európa az irracionalitás irányából a racionalitás irányába mozdult el.

A magyar vélemény tulajdonképp iránymutatóvá vált bizonyos körökben, és tovább zajlik a politikai küzdelem Európában arról, hogyan kellene a migránskérdésre reagálni. A magyar álláspont ebben az ügyben európai állásponttá is vált, az elmúlt hónapokban azt látjuk, hogy a kérdés politikai természete jelentősen átalakult – jegyezte meg.

Magyarország legutóbb a kvótarendszert bírálta, melyet a visegrádi négyek mellett más országok is elutasítanak.