Hszi Csin-ping három napot tölt majd Oroszországban, az ukrán helyzetről és az új világrendről is szó esik majd.
Az immáron rekordnak számító harmadik alkalommal is megválasztott Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Moszkvába látogat, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel fog három napon keresztül tárgyalni.
A kínai elnöknek ez lesz az első külföldi útja legfrissebb beiktatása óta, illetve az orosz-ukrán háború kitörése óta először látogat Oroszországba a jövő hét folyamán. Ez lesz Hszi és Putyin 39. hivatalos találkozója, ami a kínai elnök szerint nem meglepő,
mivel Putyint legjobb barátjaként tartja számon.
Hszi látogatása a diplomáciai kapcsolatok ápolásán felül egy látványos prezentációja lesz a két ország kapcsolatának erejét illetően is, amit Putyin korábban „minden megpróbáltatásnak ellenállóként” írt le. Az orosz elnök szerint a két ország viszonya soha nem volt még jobb a történelem folyamán, a közelgő találkozó pedig mindezt akár újabb szintekre is képes lehet emelni.
A legfrissebb hírek itt!
A nyugati vezetők gyanakvóan várják a találkozók eredményét, legfőbb félelmük az, hogy Kína az orosz fél fegyveres támogatásáról dönt, ezzel új lendületet adva az Ukrajnában zajló harcoknak. Attól ugyan nem tartanak, hogy a kínai utánpótlás döntően befolyásolni tudná a harcok alakulását, de annak időbeli kiterjedését jó eséllyel meg tudná hosszabbítani, rengeteg további emberi áldozatot követelve.
A fegyveres támogatás eshetőségét Kína eddig tagadta.
A nyugati országok azt sem nézik jó szemmel, ahogy a kínai kormány az ukrán helyzetről kommunikál: Kína ugyanis igyekszik magát egy független harmadik félként beállítani, aki a béke pártján áll és közvetítő szerepet tölt be a felek között, ennek a képnek ugyanakkor erőteljesen ellentmond a tény, miszerint míg Putyinnal állandó kapcsolatban áll, Zelenszkij ukrán elnökkel egyetlen telefonbeszélgetést sem ejtett meg az elmúlt egy év folyamán.
Az orosz-kínai csúcstalálkozó témái közt szerepel a két ország átfogó stratégiai kapcsolatainak további fejlesztése, kétoldalú szerződések aláírása és nemzetközi együttműködések elmélyítése egyaránt.
Hszi és Putyin tavaly februárban határtalan barátságot hirdetett meg egymással, mely a kereskedelmi kapcsolataik és gazdasági együttműködéseik alakulásában is meglátszik.