Az éjjel óraátállítás, hajnali 2-ről 3-ra kell tekerni az órák mutatóját, így egy órát veszítünk.

Az óraátállítás gondolata egészen az ókorig vezethető vissza, hiszen már az ókori Rómában is másként osztották be az idejüket az emberek az évszakoktól függően.

Az idővel egyre komolyabban fontolgatták az óraátállítást, majd a 20. század elején vezették be hivatalosan is: először csak a Német Császárságban és az Osztrák–Magyar Monarchiában. Itt már a fő oka az energiatakarékosság volt.

Később egyre több ország döntött hasonlóképp: Nagy-Britanniában például a második világháború idején ismerték fel, hogy az óraátállítás jelentős üzemanyag-megtakarítással jár. Ezután ez egyre népszerűbb lett, pláne a 70-es évek energiaválságakor.

Ám ma már többen úgy gondolják, az óraátállítás több kárral jár mint haszonnal.

Leginkább az egészségünkre van rossz hatással, épp ezért nem véletlen, hogy vasárnap hajnalban állnak át az órák, hogy a lehető legkevesebb ember érezze a hatását. Azonban így is bőven akad olyan, akinek ilyenkor felborul az alvási ritmusa, amely kihat a közérzetére az átállást követő néhány napban. Ilyenkor fáradtabbnak érezhetjük magunkat, nehezebben koncentrálunk, s a stresszre is hajlamosabbak vagyunk. Idén ráadásul nagyobb erre az esély, tekintve, hogy március 26., szombat áthelyezett munkanap.

Van-e értelme az óraátállításnak a 21. században?

Az idő múlásával egyre inkább elenyészővé váltak az előnyei a káros hatásokkal szemben, így a közelmúltban jelentős mértékben felmerült az óraátállítás gondolata; 2018-ban az Európai Bizottság egy javaslatot is elfogadott a megszüntetésről. A tagállamok 2019 elejéig dönthettek volna arról, mely időzónába szeretnének tartozni, ám ez a határidő túl szűkösnek bizonyult, ezért 2021-re halasztották. A koronavírus-járvány miatt azonban ez is csúszik, és egyelőre bizonytalan, hogy meddig.

Hasznos tudnivalók az óraátállításról

Grafika: Séra TamásGrafika: Séra Tamás

 

Mit gondolnak a magyarok?

Publicus tavalyi kutatása kimutatta, hogy a magyarok döntő többsége feleslegesnek találja az óraátállítást. A kutatóintézet 1001 embert kérdezett meg, ezeknek 81 százaléka mondta azt, hogy szeretné, ha csak egy időszámítás lenne. Amennyiben választani lehetne, hogy melyik időszámítást használjuk itthon, a válaszadók kétharmada a nyári mellett voksolna. Tavaly február 25-én Gulyás Gergely ennek kapcsán elmondta, hogy bár a magyarok többsége így gondolja, előnyös lenne, ha az EU tagországaival együtt születne egy döntés.

Ön támogatná, hogy csak egy időszámítás legyen itthon? Mit gondol előnyösebbnek: ha nyári időszámítást használunk, tehát tovább lesz világos, vagy ha a télit választjuk, hogy hamarabb keljen föl a nap? Mondja el a véleményét!

Szólj hozzá, mondd el a véleményedet Te is, nekünk fontos a Te véleményed!

Te támogatnád az óraátállítás eltörlését?

Igen
Nem

Ha eltörlésre kerül a sor, Te melyik időszámítást szeretnéd megtartani?

Nyári, fontosabbnak tartom, hogy nappal később sötétedjen.
Téli, úgy gondolom fontosabb az, hogy reggel minél hamarabb legyen világos.

Mennyire szoktad megérezni az óraátállítás egészségügyi hatásait?

Nagyon, láthatóan rosszabb a közérzetem, és hajlamosabb vagyok a stresszre.
Kicsit hajlamosabb vagyok a fáradtságra és a dekoncentrációra ezen napokon.
Volt, már, hogy megviselt.
Egyáltalán nem visel meg.

Igyekszel korábban feküdni a tavaszi óraátállítás éjszakáján, amikor veszítünk egy órát?

Igen, ha tehetem korábban fekszem.
Nem, legfeljebb később kelek.
blikk nyomán

ElőzőHa penészes kenyérbe harapsz, fűbe harapsz? Tények a penészes ételekről
KövetkezőOroszország rendkívüli bejelentése a háborúról.. – Szólj hozzá!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza