Home Életmód Egészség - betegség Operatív törzs: napokon belül súlyos beutazási szigorítás Ausztriában – Itthon pedig nem...

Operatív törzs: napokon belül súlyos beutazási szigorítás Ausztriában – Itthon pedig nem jut minden háziorvoshoz vakcina és választani sem lehet..

A nyitóképen: A Szent Imre kórházban kialakított oltópont helyét jelző tábla 2021. február 7-én. / Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Vasárnap jelentették be, hogy engedélyt kapott az orosz Szputnyik V vakcina, a járványügyi számok közben viszonylag stagnálóak, az embereknek pedig lassan kezd elegük lenni a korlátozásokból. Mi várható most?

A járvány kapcsán Orbán Viktor már nem a védekezésről, hanem az újraindításról beszélt a múlt héten, ezzel kapcsolatban lesz nemzeti konzultáció is, leginkább online formában.

Itt videón is megnézheti a tájékoztatót:

Mindenki ezt olvassa most!

A tájékoztatón elhangzott:

Február 10-én új beutazási rendelet érvényes Ausztriába. Minden beutazás előtt online regisztrációt kell kitölteni, illetve 10 napig karanténban kell lenni. A beutazás utáni ötödik naptól ingyen PCR- vagy antigéntesztet igényelhet a beutazó.

Az ingázók, sürgősségi orvosi ellátásban részesülők és a tranzit- és teherforgalomban résztvevők, szükséges erdőgazdálkodási vagy mezőgazdasági munkát végzőkre nem vonatkozik a szigorítás.

728x90 100

György István:

Az oltási munkacsoport vezetője beszámolt az oltások állásáról. Eddig 35299 regisztrált idős embert oltottak be. A háziorvosok döntő része rendben teljestette a rábízott feladatot. Mindegyikük hat idős embert szervezett le a kórházi oltópontos oltásokra. Ezen felül ezer háziorvos egy-egy ampulla Moderna vakcinát kapott 10-10 ember számára a múlt héten.

Ezen a héten folytatódik a regisztrált idősek oltása. A Pfizer-vakciánból érkezik és ebből is adnak majd a háziorvosoknak, akárcsak a hét második felében érkező Moderna-vakcinából. Nincs elég vakcina, nem tudnak minden háziorvosnak oltóanyagot adni. Nagyjából 1-2 ampulla vakcinára lehet számítani.

A kórházakba, a kórházi oltópontokra kerülő időseket a 3000 ember oltására elég Szputnyik V-vakcinával oltják majd. Ezeket az oltóanyagokat már bevizsgálták. További 20 ezer adag orosz vakcina bevizsgálása még folyamatban van.

Astra Zenecával kezdődik a 60 év alatti krónikus betegek oltása, amellett, hogy továbbra is oltják a regisztrált legidősebbeket.

A szervezést a háziorvosok végzik, az is kiderül majd, kik azok, akiket kórházi oltóponton oltanak be. Akit nem tud a család elvinni oda, ahhoz a háziorvos kérhet betegszállítást.

Azt a választást nem tudjuk biztosítani, hogy az adott oltóponton rámutathasson a páciens, hogy melyik vakcinát kéri. A választás annyiban biztosított, hogy a páciens beoltatja-e magát, vagy sem, illetve, hogy a rendelkezésre álló vakcinával beoltatja-e magát, vagy sem – mondta György István.

Intézkedések:

A hétvégi rendőri intézkedések között elhangzott az is, hogy Boldog település italboltját a tulajdonos utasítására nyitották ki. Hat hónapra bezárták a boltot, mivel a rendőri ellenőrzéskor ott egy alkalmazott és két vendég is tartózkodott.

Müller Cecília:

Azt tartjuk szem előtt, hogy legelső körben a legesendőbbeket védjük meg, és haladunk abba az irányba, hogy mindenki számára biztosítani tudjuk az oltóanyagot.

A hétvégén megérkezett az Astra Zeneca vektorvakcinája. Könnyebb a kezelhetősége, nincsenek olyan extrém igényei, mint a Pfizernél, amit mínusz 70 fokon kell tartani. Ezt 2-8 fok között lehet tartani, akár a gyermekkori kötelező oltásokat, vagy az influenza elleni vakcinát. Szélesebb az időszak az első és a második oltóanyag beadása között. 4-től 12 hetes intervallumban állapítja meg ezt a gyártó. Az oltási munkacsoport döntése szerint a gyorsaság és a többi oltóanyag dinamikájához alkalmazkodva 4 hétben állapította meg a második oltás beadásának időpontját.

A gyártó ugyan nem szabott életkori határt az Astra Zenecánál, de a klinikai hármas vizsgálatból nem rendelkezünk elég információval a magas életkorúak tekintetében. Lehet, hogy ez később változik, de egyelőre csak a 60 év alatti krónikus betegeket oltják ezzel.

Az orosz Szputnyik V első tételét megvizsgálták itthon, minden paraméter vonatkozásában megfelelőnek találták. Vizsgálták, marad-e benne szaporodóképes vektor-víruskomponens, de nem találtak ilyet. Azt is nézték, milyen a szennyezettségi foka, de nem találtak szennyeződést. Emellett számos más paramétert vizsgáltak.

Bizonyos krónikus betegségek esetén kellő óvatossággal kell adni a vakcinát, ezért egyelőre kihagyják a krónikus betegeket a Szputnyikkal való oltásból, annak ellenére, hogy az oroszoknál sem jelöltek meg semmiféle határt. Itthon azonban a legnagyobb óvatosságra törekednek, ezért döntöttek így. Ha más, újabb, fontos információ érkezik a vakcináról, bővülnek a róla szóló ismertek, változik az alkalmazási előirata, a döntést felülvizsgálják.

A cél az, hogy a bizalom megmaradjon a vakcinák iránt. A KSH adatai szerint a járvány elején, a védőoltások megjelenése előtti 15 százalékos oltási hajlandóság mára 50 százalékra ment fel – mondta Müller Cecília.

A járvány zajlik, itt van velünk mindenféle mutáns változata, tehát fontos, hogy kövessük a fertőződési rátát, ami előfordulhat a lakosság körében. Tudható, hogy százszázalékos védelmet egyik vakcina sem nyújt, de rendkívül jó hatásfokról számoltak be a közleményekben.

A mai e-mail-ügyről:

– Vannak olyan feladataink, amiket egy kicsit háttérbe szorítunk, de az NNK-nak vannak olyan feladatai is, amit a helyzet ellenére sem lehet elhanyagolni, ilyen akár a fertőtlentőszerek bevizsgálása is – mondta a tisztifőorvos.

Minden mást megelőz a pandémia megelőzése, mert emberéletekről van szó. Számos adatszolgáltatási igénnyel fordulnak hozzánk, mindenki türelmét kérem, mert bár folyamatosan teljesítjük ezeket az igényeket, de ezt meg kell előznie a járvány kezelésével kapcsolatos munkának. Ez mindent megelőz. Néha érdekes kérdéseket kapunk, ezekre is megpróbálnak felelni, de kérik a türelet – mondta Müller Cecília, nyilvánvalóan a Hadházy képviselő által nyilvánosságra hozott üzenetügyre reagálva.

Kérdésekre adott válaszok:

Velünk marad, avagy eltűnik a koronavírus? Mekkora lesz a védettség az oltások után? Válasz: A tudósok is vizsgálják, hogy vajon egy olyan mutáció következik-e be, ami egy kicsit megszelidíti-e a vírust, és szezonálissá válik, mint az influenza, azaz évről évre oltakozni kell-e. Több vakcinagyártó állítja, hogy oltóanyaguk több évre védelmet biztosít. Ezt azonban vélhetően csak visszamenőleg látjuk majd.

Csontvelő-transzplantáltak megkaphajták a koronavírus vakcinát? Válasz: A szervtranszplantált betegek a védendő csoportba tartoznak, de minden esetben a kezelőorvos és az oltóorvos egymással történő konzultációja határozza meg, hogy egy adott transzplantált személyt védőoltásban részesítenek-e.

Ha akadályokba ütközik a második oltás beadása, mi a teendő? Válasz: Semmilyen védőoltást nem adunk akut betegség esetén, ekkor meg kell várni a gyógyulás időpontját. Tehát akinek időpontja van – márpedig van, mert ezt az első oltáskor megkapja –, akkor jelezze telefonon, ha megbetegedett és nem tud megjelenni. Ő maga egy új időpontot tud foglalhat magának, vagyis, ha meggyógyult, pótolják az oltást. (Egy másik kérdésre válaszolva a tisztifőorvos később azt mondta, ugyanez vonatkozik az idősotthonokban lakókra. Aki nem volt beteg az idősotthonok lakói közül, csak bizonytalan, az első alkalommal, hogy oltassa-e be magát, az jelezze az intézmény vezetőjének, ha meggondolta magát, azaz mégis kér oltást.)

Van-e felső korhatára az oltásnak? Válasz: Elvileg a többségüknek nincs életkori felső határa, az oltóorvos dönt, a kockázatokat mérlegelve egy-egy személy egészségi állapota alapján és az oltással járó kockázat alapján. De az oltás felvétele lényegesen kisebb kockázatot hordoz, mint az oltás elmaradása.

Hogy kell felkészülni az oltásra az érkezéskor? Válasz: Különösebb előírás nincs, de megkönnyíti a helyzetet, ha már kitöltött hozzájáruló nyilatkozattal érkezik, egyébként mindenki a szokásos napirendje szerint töltse a napját, étlen-szomjan senki ne jöjjön. Bőségesen fogyasszon folyadékot, akár vigyen is magával, az öltözködés az ügymenet gyorsítása érdekében olyan legyen, ha lehet, hogy könnyen szabaddá tudja tenni a felkarját. Mindenki viseljen maszkot, de más egyéb felkészülés nem szükséges – mondta a tisztifőorvos.

Az Astra Zenecával a 60 év alatti krónikus betegeket oltják. A fiatalabbakat? Válasz: Nem csak az életkor, hanem a krónikus megbetegedések száma is fontos. A háziorvosok a fiatalabb betegek listáját is megkapják, és mindkét szempontot mérlegelve, tehát az életkort és a krónikus betegségeket egybevetve tudnak döntést hozni.

Mikor indulhat be a lakosság tömeges oltása? Válasz: Abban a pillanatban, ahogy elégséges vakcina lesz az országban. Reménykedünk, hogy egyszer tömegesen tudunk oltani. Terveink vannak, reménykedünk abban, hogy ez akár március elején teljesülhet – mondta Müller Cecília.

Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!

blikk

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás