17.5 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeFőhírekBelföldi hírekOperatív törzs: "Mindenki vegye nagyon komolyan a járványt" - ezt kérte a...

Operatív törzs: „Mindenki vegye nagyon komolyan a járványt” – ezt kérte a lakosságtól a tisztifőorvos

Szerdán délután 16 órakor megtartotta szokásos sajtótájékoztatóját az Operatív törzs. A koronavírus-fertőzöttek száma jelenleg 58, karanténban pedig 122-en tartózkodnak.

Lakatos Tibor ezredes elmondta, hogy folyamatosan ellenőrzik Magyarország határait, illetve az országba csak azok jöhetnek be, akik átestek egy ellenőrzésen. Ellenőrizték emellett azoknak az új intézkedéseknek a betartását, ami a kereskedelmi egységek nyitvatartására vonatkozik. Elmondta, hogy hét esetben kellett intézkedniük és kiszabniuk a 350.000 forintos bírságot.

Majd hozzátette, hogy a lakosság ellátása biztosított. Lakatos Tibor azt is elmondta, hogy reggelre 29 kilométeres sor alakult ki az osztrák oldalon Hegyeshalomnál. A kormányzati és rendészeti egyeztetések nyomán meg tudták indítani a forgalmat. Jelenleg Hegyeshalomnál egy óra alá csökkent a várakozás, továbbá Kópházán és Rábafüzesnél is megindították a teherforgalmat. Az országon belül a teherforgalom zavartalan – tette hozzá.

Jelen körülmények között a kormány intézkedései arra irányulnak, hogy a vírus terjedésének lassítása mellett a magyar állampolgárok ellátását biztosítsák – hangsúlyozta.

Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs sajtótájékoztatóján beszámolt róla, hogy a csoportos megbetegedések időszakába lépett Magyarországon a járvány, ami elsősorban Európában okozza a legnagyobb gondot. Így Magyarországon is bárhol jelen lehet, jelen van a vírus. Ez függ attól, hogy egyes területeken, milyen a népesség eloszlása.

Hozzátette, hogy az EMMI (Emberi Erőforrások Minisztériuma) mindennap olyan szakmai értekezletet tart, mellyel segíti az Operatív Törzs döntéseit, hétről-hétre, napról-napra különböző gyakorlati tanácsokkal látják el a lakosságot, az egészségügyi dolgozókat, illetve az iskolákat. Mindegyik intézkedés azt a célt szolgálja, hogy minimalizálják a járvány terjedését, a megbetegedések számát, emellett pedig nyilvánvalóan az a cél, hogy hogy megakadályozzuk azokat a súlyos megbetegedéseket, melyek a magas kockázati csoportba tartozókat érintheti.

Elmondta, hogy a járvány lassításához elsősorban a lakosság segítségére lenne szükség.

„Ha a magyar emberek nem értik meg azt az üzenetet, amit közvetítünk feléjük, akkor önmagában a hatóságoknak nincs esélyük megakadályozni a járvány terjedését. Nagyon fontos, rendkívüli mértékben szeretném hangsúlyozni, hogy azokat a tanácsokat, amiket adunk tartsák be. Még mindig nagyon sok idős embert látunk az utcákon.”

„Mindenki vegye nagyon komolyan a járványt! Az egész ország területéről vannak igazolt eseteink, immáron 58 pozitív estet tartunk nyilván.” – mondta el a tisztifőorvos asszony.

Majd így folytatta:

„Az időseken túl szeretnék a fiatalokhoz szólni. Hiszen az oktatás nem maradt abba, csak más formában történik. Rengetegen sétálgatnak csoportosan, ami szintén látható és tekintettel arra, hogy a szórakozóhelyek korlátozottá váltak, házibulikat tartanak. Tisztelettel kérem, hogy ne tegyék!”

Mindezeken túl azt kérte a külföldről haza érkezőktől, hogy amennyiben tehetik vonuljanak önkéntes házi karanténba.

” Legyenek fegyelmezettek, tartsák be a szabályokat és felelősen viselkedjenek, csak együtt győzhetjük le ezt a járványt!” – zárta mondanivalóját Dr. Müller Cecília.

Kérdésekre adott válaszok:

– A hatóságok és az egészségügyi szakemberek is azt hangsúlyozzák, hogy minél kevesebb legyen a személyes kontakt, ennek tekintetében várható-e, hogy lakhelyelhagyási tilalmat vezetnek be?

Lakatos erre elmondta, hogy egyelőre úgy látják, hogy az eddig bevezetett intézkedések, azok megfelelőek a kialakult járványügyi helyzettel, nem tervez az Operatív törzs, nem tett javaslatot olyan intézkedésre, ami a szabad mozgáshoz való jogot korlátozná. Nem tervezünk egyelőre kijárási tilalmat, nem tervezünk lezárni városrészeket.

A különböző korlátozásokat bevezető rendelet, ami többek között elrendeli a hatósági házi karantént is, a beutazó magyar állampolgárok közül azokra vonatkozik, akik Dél-Koreából, Izraelből vagy Olaszországból, Kínából vagy Iránból jöttek be: ezen a listán továbbra sincs ott Spanyolrszág…Tervezik-e, hogy ezt az ötös listát bővítik?

Lakatos Tibor erre a kérdésre adott válaszában elmondta, hogy a területeket vonatkozásában nemzetközi ajánlások figyelembevételével születnek meg azok a döntések, amelyek adott területre vonatkoznak. Ha a járványügyi szakemberek azt javasolják, akkor bővülni fog ez a lista.

Milyen szankciókra számíthatnak azok, akik bármilyen módon nyerészkedni szeretnének a kialakult helyzetben?

Lakatos Tibor erre azt felelte, hogy az a cselekménytől függ, ha bűncselekményt követnek el, akkor a bűncselekménynek megfelelő eljárást fogják lefolytatni. Akár csalás megalapozott gyanúja miatt is folytathatnak eljárást.

Határhelyzettel kapcsolatban: várható-e bármilyen intézkedés:

Igen azt gondolom, hogy bár humanitárius módon kell eljárni, de azért gátat kell szabni, annak, hogy nagy számban érkezzenek be olyan utazók Magyarországra, akik hordozhatják a vírust. Azoknak biztosítjuk a továbbhaladást ellenőrzött körülmények között, akiknek jelen helyzetben biztosított az, hogy elhagyják Magyarország területét viszonylag rövid időn belül.

Ezeken kívül kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta, hogy nem tartanak attól, hogy az egészségügyi dolgozók tömegesen kapnák el a betegséget, de minden segítséget megadnak neki. Továbbá közölték azt is, hogy Magyarországon vannak olyan vírusellenes szerek, melyeket szükség esetén be lehet vetni. A tesztekről Müller azt is elmondta, hogy önmagában a laboratóriumi vizsgálat nem ad megnyugtató eredményt, a kéthetes lappangási időt figyelembe véve egy tesz nem ad elégséges információt.

Elmondta, hogy van olyan ország, ahol beszüntették a tesztelést is, mert nem látták értelmét. Ennek ellenére hozzátette, hogy bár a vírusteszt nem akadályozza meg a járvány terjedését, de mégis nagyon sok tesztet rendelnek.

A hvg.hu kérdésére Müller Cecília azt mondta: még mindig nem gondolják úgy, hogy területi leosztást is kellene közölni a fertőzöttekről. Egyelőre kevés a megbetegedés, így könnyen beazonosíthatók lennének a betegek.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Most népszerű

Hasonló hírek

Pannon Work