Nincs megállás, vasárnap is megtartotta a koronavírus elleni védekezésre felállt testület. A tájékoztató az InfoRádióban is hallható, cikkünk folyamatosan frissül.

Csaknem harmadával, 131-re nőtt szombaton a magyarországi koronavírus-fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma 6, így volt miről beszélnie az operatív törzsnek a vasárnapi online sajtótájékoztatóján.

Szlávik János infektológus (Szent László Kórház) elmondta, a kórházában a több tucatnyi fertőzött beteg közül 7-en vannak intenzív osztályon, főképp idősek, más alapbetegséggel (magas vérnyomás, cukorbetegség stb.).

Megerősítette, a betegek többsége gyenge tünetekkel túléli ezt a járványt, de a fejfájás, gyengeség, hurutos köhögés, láz már komoly jelek.

„Tizenhat gyógyult betegünk van, köztük van 40 és 60 év körüli” – mondta.

Kiemelte, az enyhe tünetűek otthonukban két hétig kell, hogy várják a gyógyulást, de az állapot súlyosbodása esetén ők is kórházba kerülnek.

Az intenzív osztályon 66 év az átlagéletkor, a halottak között 69 – közölte, hozzátéve, 10 év alatt nem észlelnek halálesetet.

Szlávik János szombaton egy piac mellett ment el autójával, ahol sok idős embert látott, ezért ismételten kéri, az idősek ne menjenek ki az utcára, maradjanak otthon.

Müller Cecília országos tisztifőorvos kiemelte, 28 fő a betegtöbblet egy nap alatt: „egyre inkább a tömeges megbetegedés felé tartunk, arányaiban bővül, nő a szám”.

Bejelentette, a Koronavirus.gov.hu portálon letölthető, kiragasztható plakát jelenik meg vasárnap. Felhívta a figyelmet arra, hogy minden életkorú és minden területen élő ember potenciálisan fertőző lehet. De:

„Féltjük az időseket, attól a veszélytől, ami rájuk várhat. Empátiát azonban kérünk, áldozatot hoznak az idősek azzal, hogy otthon maradnak. Az egész országra kiterjedő járvány zajlik, mindenkinek megvan a tennivalója”

– nyomatékosította. Ha mindenki betartja a rá vonatkozó szabályokat, akkor ellaposítható a járványgörbe, és megjön a közös erőfeszítés eredménye – tette hozzá.

Az otthoni karanténról elmondta: sokan vannak otthon, pozitív esetek, külföldről hazatértek, és azok is, akik önként vállalják az elkülönítést két hétre, hogy ha esetleg hordoznák a vírust, ne fertőzzenek meg senkit.

„Az otthoni karantén alapvető higiénés szabályai: aki otthoni karanténban van, soha, semmikor, semmiért nem hagyja el az otthonát. Amennyiben nem egyedül él, különítse el magát a háztartásban, amennyire ez lehetséges. Ha családi házban él, legyen saját fürdőszobája, vécéje. Ha erre nincs lehetőség, gyakoril fertőtlenítésre van szükség, különösen a vécé esetében. Ez a kórokozó néhány órán belül elpusztul a klórtól és a hőtől. Fertőtlenítővel kell gyakran mosni az otthoni eszközöket, és a fertőzött használjon olyan holmikat, amiket csak ő nem használ. Mosni legalább 50-60 fokon kell. Papírtörlőt kell használni, egyszer használatos eszközökkel. Nagyon-nagyon fontos a köhögés-tüsszentés szabályainak betartása: papírzsebkendő, majd eldobás. Hulladékkezelés: pihentessük a szemetet pár óráig. És nagyon gyakran mossunk kezet!” – sorolta.

Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti tisztje elmondta, zavartalan a belépő határforgalom, kilépő oldalon van néhány határátkelő, ahol hosszabb a várakozási idő.

3945 ember van hatósági házi karanténban, 19 ezer ellenőrzés történt, 84 személy ellen szabálysértési feljelentés történt. Üzletzár megsértése miat 24 feljelentés történt, 12 esetben helyszíni bírság történt – sorolta a számokat.

„Az ITM döntött az utazási okmányokkal kapcsolatban: az utazási okmányok érvényesek a veszélyhelyzet lejártát követő 15 napig” – jelentette be, de ugyanez igaz a diákigazolványok érvényességére.

Ismert: a március 31-én lejáró diákigazolványok tovább használhatók, de ez nem utazásra buzdítja a diákokat” – figyelmeztetett Lakatos Tibor.

Kérdések

Volt olyan orgánum, amely 45 kérdést is küldött. A kérdéseket az operatív törzs csoportosította.

– Gócpont-e Mohács? A polgármester ezt jelentette be.

– Nem igaz. Amennyiben gócpont jelentkezne, a hatóság értesül róla. Kijárási tilalmat továbbra sem tervezünk, azonban ha valóban gócpontok alakulnak ki, meghozzuk a szükséges döntéseket, hogy ne utazzon a vírus.

– A Szegedi Tudományegyetem egyik munkatársa koronavírusos lehet, és még műtött is, miután hazajött külföldről, nem vonult házi karanténba. Igaz-e ez?

– Igaz. A járvány nem válogat. Továbbra is nagyon vigyáznunk kell egymásra.

– Folyamatosan védőeszköz-hiányra panaszkodnak az egészségügyben. Hogy állunk?

– Több alkalommal beszéltünk erről. Ahol kell, ott van védőfelszerelés.

– Használják-e a honvédség gépeit a védőeszközök szállításához?

– Amennyire szükséges, igen.

– Miben tudnak segíteni, akik tenni akarnak?

– A felajánlásokat nagyon köszönjük, de el kell mondani, nincs anyagi korlátja a védekezésnek. Felülről nyitott költségvetéssel rendelkezik az operatív törzs. Nincsenek anyagi akadályok. Ami nehezíti az eszközbeszerzését, az a kialakult nemzetközi helyzet.

– Csak a fertőzésszám számít a korlátozó intézkedéseknél?

– Nem, összességében nem ez számít, hanem a bekövetkezett fertőzések területi eloszlása. Nincs gócpont, ezért nincs korlátozás a mozgásban.

– Lesz-e árkorlát a különböző, védekezéshez szükséges eszközök kapcsán?

– Ez nem felelőssége az operatív törzsnek, a felelős minisztériumnak és az adott akciócsoportnak igen.

– Cégek már osztogatnak igazolást kijárási tilalom esetére. Indokolt ez a készültség?

– Eddig a földrajzi területi eloszlás és az egyéb körülmények nem indokolnak ilyen intézkedést.

– Nem lehetne-e az időseket bizonyos idősávokra szorítani a boltlátogatás ügyében?

– Sokan otthonmaradnak már. De a családok fogjanak össze, illetve lehet fordulni az önkormányzathoz is segítségért.

– Jelentenek-e kockázatot a postai küldemények?

– A vírus légúton terjed, a tárgyakon keresztüli terjedés rendkívül csekély esélyű. A postásoknak védőfelszerelésük van, és rövid ideig vannak kontaktban.

– Hány magyar rekedt külföldön?

– Nem tudunk olyan honfitársunkról, aki külföldön veszélyben lenne. Aki karanténban van vagy lezárt területen, annak a hazajuttatásáról nem tudunk gondoskodni.

– Aki repülővel érkezik Magyarországra és házi karanténba megy, hogy jusson haza?

– Családtag jöjjön érte autóval, és két hétig maradjanak otthon.

– Elég-e a megyénként egy mentőkocsi?

– Az Országos Mentőszolgálat szerint egyelőre igen.

Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt
infostart, Hirmagazin.eu

ElőzőA mobiltelefont is rendszeresen kell tisztítani a járvány ideje alatt! – videó (18+)
KövetkezőKoronavírus – tévhitek, álhírek és orvosi cáfolatuk
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza