Ónos eső, a félelmetes

A tél beálltával sok féle időjárással kell számolnunk. Havazás, több mínuszos fagyos hideg, metsző szél és nem ritka a mindenki által rettegett ónos eső sem.

Ónos eső, a félelmetes8

A havazás örömteli esemény a téli sportok kedvelőinek. Az ónos eső viszont félelmetes, veszélyes a közlekedőkre és sokat árthat a környezetünknek.

Az ónos eső túlhűlt vízcseppekből álló csapadék, amely a talajra hullva azonnal megfagy, jégbevonatot képez. Ónos szitálásról beszélünk, ha a túlhűlt cseppek átmérője 0,5 mm alatti.
Kialakulását az idézi elő, hogy a felső és alsó hideg légrétegek közé 0 °C-nál magasabb hőmérsékletű légréteg szorul, és ilyenkor a felső rétegben keletkezett hó a középső rétegben esőcseppé olvad, majd az alsó fagyos légrétegben jégdaraként vagy ónos esőként érkezik a csapadék, attól függően, hogy a részecskéknek volt-e elég idejük jéggé fagyni. Az ónos eső a földet éréskor válik szilárd halmazállapotúvá, a halmazállapot-változást az ütközés indítja el, és igen gyorsan zajlik le.

Az ónos eső többnyire a nagy hidegek közeli megenyhülésének előjele. A Kárpát-medence kedvez az ónos eső kialakulásának.

Az ónos eső a képeken – ha nem a balesetekről készült a fotó – általában szép és különleges.

Az elmúlt évek legszebb fotóin csodálatos, csillogó, törékeny kristály világ tárul elénk, viszont tudjuk, hogy a csillogás mögött a pusztítás van.

Ónos eső, a félelmetes8

Forrás: wikipedia; Kép: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás