forrás: MTI

Amíg a legtöbb személyszállítással és masszírozással foglalkozó vállalkozás átállt online üzemmódba, addig az autószerelők és a tisztítási szolgáltatást nyújtók többnyire az áfás számlaadást választották, derült ki abból a cikkből, amit a pénteki Világgazdaságban jelent meg, a Nemzetgazdasági Minisztérium adatai alapján.

Az adatok azt mutatják, hogy a január elsejei határidőig összesen több mint 3300 online kasszát üzemeltek be autó- és motorszervizek, illetve az alkatrész-kereskedők. Az autószerelők mintegy fele azonban nem vett online pénztárgépet, mivel – mint írták – fix ügyfélkörük miatt könnyebben beazonosítják az adóhatóság ellenőreit, és nekik adnak áfás számlát.

Online üzemmódba váltottak a taxisok
Egy nyíregyházi masszőr vállalkozó (b) nyugtát ad a tíz napja átvett online pénztárgépével 2016. december 30-án. Egymillió forintra is bírságolhatók január 1-jétől az újonnan online pénztárgép használatára kötelezett tevékenységi körbe tartozók közül azok, akik januártól elmulasztják a bizonylat kiállítását, kivéve, ha nyugta helyett számlát állítanak ki, és valamennyi számláról havonta adatot szolgáltatnak. MTI Fotó: Balázs Attila

Velük ellentétben a taxisok már mintegy 80 százaléka beüzemelte a készüléket, és a 213 – cégnyilvántartás szerint – pénzváltással foglalkozó cégből 173 már használja az online kasszát.

A diszkókban is lehet ezentúl pénztárgép

A Világgazdaság emlékeztetett arra, hogy január 1-jétől az autó- és motorszervizeknek, a taxisoknak, a pénzváltóknak, a plasztikai sebészeknek, a fitnesz- és wellnesskluboknak, a diszkóknak, a tisztítócégeknek, a masszőröknek is online pénztárgépet kellett beüzemelniük.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal előzetesen mintegy 27 ezer érintettel számolt, végül 23 ezer társaságnak küldtek figyelmeztetőt a kasszák beszerzésével kapcsolatban. Ötezer-ötszázan azonban jelezték: nem fognak pénztárgépet venni, hanem élnek az áfás számla adásának lehetőségével.