11.3 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeÉletmódEgészség - betegségÖn tudja, mitől alakul ki a diabétesz? 5 tévhit a cukorbetegségről

Ön tudja, mitől alakul ki a diabétesz? 5 tévhit a cukorbetegségről

Mit egyen, mikor és mennyit? Ki van veszélyben? A cukorbetegség kapcsán sajnos majdnem annyit a tévhit, mint ahányan szenvednek e betegségtől.

Több mint 34 millió cukorbeteg él világszerte, s sokan vannak, akik közülük sincsenek teljesen tisztában a „szabályokkal”, annyi téves információ lát napvilágot. Azonban a cukorbetegség nem játék, hiszen egyebek mellett a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatát is növeli, így azoknak, akiknél diagnosztizálták a betegséget, szigorúan kell venniük az előírásokat.

A túl sok cukor cukorbetegséget okoz

A cukor nem okoz cukorbetegséget. A túlsúly azonban az egyik fő kockázati tényező, és a magas hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek általában magas kalóriatartalmúak is.

– De ne feledjék, hogy a zsír kétszer annyi kalóriát tartalmaz, mint a cukor – mondja Matt Petersen, az American Diabetes Association orvosigazgatója.

– A legjobb, ha csökkentjük a napi kalóriabevitelt, és tápanyagban gazdag élelmiszerekből, például nem keményítőtartalmú zöldségekből, teljes kiőrlésű gabonákból, valamint alacsony zsírtartalmú fehérjékből és tejtermékekből visszük be a kalóriákat – mondja Christine Lee, az amerikai Országos Cukorbetegség, Emésztő- és Vesebetegségek Intézetének orvosa. Ha pedig édességre vágyunk, összpontosítsunk a természetesen előforduló cukrot tartalmazó ételekre.

Az 1-es típusú cukorbetegség csak gyerekként fordulhat elő

Az 1-es típusú cukorbetegség bármely életkorban kialakulhat – mondja Petersen. A cukorbetegség két típusának különböző okai vannak. Az 1-es típusú cukorbetegségben a szervezet véletlenül megtámadja a hasnyálmirigy béta-sejtjeit, amelyek emiatt leállítják az inzulintermelést. A 2-es típusnál a hasnyálmirigy inzulint termel, de a szervezet nem reagál rá megfelelően. Az 1-es típusú betegeknek inzulint kell szedniük vércukorszintjük normalizálása érdekében, különben súlyos, életveszélyes állapotba kerülnek.

Ha 2-es típusú cukorbetegségben szenved, inzulinra van szüksége

A legtöbb ember diétával és testmozgással, gyógyszeres kezeléssel vagy a kettő kombinációjával tudja kontrollálni a cukorbetegségét. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek csak nagyjából 40%-a használ inzulint, ez azonban az életkorral változhat. Elképzelhető, hogy egy hosszabb folyamat végén a vércukorszint egészséges tartományban tartása érdekében végül szükség lesz az inzulinra.

Tudja az ember, ha cukorbeteg

Hónapokba – vagy akár évekbe – telhet, amíg a tünetek elég szélsőségessé válnak ahhoz, hogy az emberek maguktól rájöjjenek: 2-es típusú cukorbetegség állhat a háttérben. Ennek az az oka, hogy a leggyakoribb jeleket – mint a fokozott vizeletürítés és a szomjúság – könnyű figyelmen kívül hagyni, vagy akár az öregedés számlájára írni. Mire az olyan észrevehetőbb tünetek, mint a homályos látás vagy bizsergő kezek és lábak jelentkeznek, már régóta megemelkedett a vércukorszintünk. Becslések szerint a cukorbetegek 24%-át nem diagnosztizálják időben, ezért az orvosok azt javasolják, hogy azok, akiknél több kockázati tényező is fennáll – például 45 évesek vagy idősebbek, túlsúlyosak vagy a családban előfordult cukorbetegség –, rendszeresen végeztessenek tesztet.

Az orvosok csak a fogyás miatt mondják a betegeknek, hogy sportoljanak

Dehogy! Bár a testmozgás segíthet a fogyásban, de fontosabb, hogy növeli az inzulinérzékenységet, ami természetesen csökkenti a vércukorszintet. Tanulmányok kimutatták, hogy egyetlen edzés akár 50 százalékkal is javíthatja az inzulinérzékenységet, akár még 72 órával is a mozgás után. Úgyis, ha nem fogyunk tőle. Ennek az az oka, hogy amikor az izomsejtek aktívak, képesek felvenni a glükózt, és energiatermelésre használják fel anélkül, hogy inzulinra lenne szükségük – mondja Petersen. A sport a maga módján egyfajta csodakezelés.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Fotó: Shutterstock

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem