Rögtönzött közvélemény-kutatásunk szerint az október 20-ról 21-re virradó éjszakával többen is megküzdöttek, már ami a pihentető alvást illeti, és többen is arról számoltak be, hogy nem csak az elalvás, hanem az éjszaka is szenvedősen telt, nem beszélve az ébredésről.

A nyugtalan éjszaka okait abban kereshetjük, hogy október 20-án, azaz tegnap volt az év 10. teliholdja, az úgynevezett vadászhold. Az októberi vadászhold nevét Észak-Amerikából kapta, hiszen a kontinens első nemzetei az őszi holdfényben indultak vadászni télire. A teliholdról ugyan tudjuk, hogy hatással van az emberi szervezetre, de hogy pontosan milyennel, azt a Mirror cikke teszi tisztába.

A cikkben megkérdezett alvásszakértő szerint a telihold negatív hatással lehet ránk, és komoly alvászavarokhoz, álmatlansághoz is vezethet, mivel a Holdnak erős kötődése van a Földhöz. És ha a Hold képes óceánokat mozgatni, akkor természetes, hogy az emberi test működésére is kihat, hiszen a szerveztünk átlagosan 70%-át víz alkotja.

Egy svájci kutatás szerint a telihold miatt például a szokásosnál öt perccel tovább tarthat elaludni. Szintén az ő megállapításuk, hogy teliholdkor egy ember húsz perccel kevesebbet aludhat, mint egy átlagos napon. Ilyenkor a férfiaknak és a nőknek is egyaránt alacsonyabb a melatonin (az alvási ciklust irányító hormon) szintje, ami felboríthatja az éjszakánkat. A telihold pedig 30 százalékkal csökkenti a mély alvásunkat is. Telihold során az agyi aktivitás ugyanis 30 százalékkal kevesebb az átlagosnál, ez pedig magyarázza a kellemetlen forgolódást az ágyban.

Hogy előre felkészüljenek a következő álmatlan éjszakára, eláruljuk, hogy idén még kétszer lesz telihold, november 19-én, illetve december 19-én.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Fotó: Northfoto