Az idei év első 11 hónapjában Oroszország mintegy 50 milliárd köbméter földgázt és cseppfolyósított földgázt (LNG) exportált Európába, ami 18-20%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ezt Alekszandr Novak, az energetikai ügyekért felelős orosz miniszterelnök-helyettes jelentette be.

Főbb tényezők a növekedés mögött

  • Piaci kereslet: Novak szerint az orosz földgáz iránti kereslet továbbra is erős, mivel az logisztikai és ár szempontjából is a legköltséghatékonyabb megoldás Európának.
  • Alacsony bázishatás: A növekedést a tavalyi, rendkívül alacsony exportadatokhoz képest sikerült elérni. 2022-ben az orosz vezetékes gázexport több mint 55%-kal, 28,3 milliárd köbméterre esett vissza az ukrajnai háború és az Európai Unió szankciói miatt.

Jövőbeli kihívások

  1. Ukrajnán keresztüli tranzit:
    • Az Oroszország és Ukrajna közötti ötéves gáztranzit-megállapodás az év végén lejár.
    • Az ukrán kormány bejelentette, hogy nem kívánja megújítani a szerződést, ami jelentős akadályokat jelenthet az export számára.
    • Jelenleg az orosz gázexport Ukrajnán keresztül zavartalan, és az Európába irányuló szállítások mintegy felét ezen az útvonalon bonyolítják.
  2. Alternatív útvonalak:
    • Az orosz gáz másik jelentős útvonala a Török Áramlat, amely a Fekete-tengeren keresztül juttatja el az energiahordozót Európába.
    • A két útvonal közötti egyensúly átrendeződhet, ha az ukrajnai tranzit megszűnik.

Geopolitikai tényezők

  • Az orosz földgázexportot továbbra is beárnyékolja a Nyugat és Oroszország közötti politikai feszültség, amely az ukrajnai háború nyomán erősödött meg.
  • Az Európai Unió igyekszik csökkenteni függőségét az orosz energiahordozóktól, miközben új beszerzési forrásokat keres, például cseppfolyósított földgázt az Egyesült Államokból és Katarból.

Gazdasági perspektíva

Noha az export növekedése pozitív jeleket mutat az orosz gazdaság számára, a hosszú távú fenntarthatóság érdekében az orosz energiaágazatnak alkalmazkodnia kell a geopolitikai és gazdasági változásokhoz. Az ukrán tranzit esetleges megszűnése és az európai gázfüggőség csökkentése további kihívásokat jelenthet az ország számára a közeljövőben.

Oroszország energetikai stratégiája így egyre inkább az alternatív piacokra, például Ázsiára irányulhat, miközben Európa folytatja az energiabiztonság növelésére irányuló erőfeszítéseit.

Hirmagazin.eu