Még mindig a vízen vesztegel az a mintegy 450 migráns, akik a Földközi-tengeren keresztül pénteken érkeztek az olasz partokhoz. Az olasz belügyminiszter azonban ismét megtagadta a hajó kikötését.
A migránsokat ez alkalommal egy öreg halászhajón küldték Olaszország felé az embercsempészek, vagyis visszatértek ehhez a korábban alkalmazott módszerhez – hangzott el az M1 Híradójában. Nyolc személyt, köztük egy várandós nőt és gyerekeket egészségügyi okokból Lampedusa szigetére szállítottak.
Afrikai migránsokkal teli csónak tart Európa felé a Földközi-tengeren – az elmúlt években mindennapossá vált ez a jelenség. Legutóbb pénteken érkezett meg az olasz felségvizekre egy újabb halászhajó, amelyen mintegy félezer afrikai migráns utazott.
Líbiai kikötőből indították útnak a bevándorlókat
Az embercsempészek egy líbiai kikötőből indították útnak a bevándorlókat, akik a tervek szerint az olasz partoknál léptek volna be Európába. Matteo Salvini azonban megtagadta, hogy a migránsok az olaszországi kikötőbe érkezzenek.
Máltának, az embercsempészeknek, az Olaszországban és a világban jóakaratot hirdetőknek tudniuk kell, hogy ez a hajó egyetlenegy olasz kikötőbe sem érkezhet meg – szögezte le a belügyminiszter közösségi oldalán.
A Szicília felé tartó migránsok közül szombaton nyolc egészségügyi ellátásra szoruló migránst Lampedusa szigetére szállítottak, a többieket pedig olasz hajókra helyezték át. Arról egyelőre nincs hír, hogy mi lesz velük. Az új olasz kormány még június elején tiltotta meg a nem kormányzati szervezetek, vagyis az NGO mentőhajók kikötését.
Ezt követően a belügyminiszter nem engedélyezte, hogy a tengeren keresztül érkezzenek bevándorlók Olaszországba.
Taktikát cseréltek az embercsempészet
Minél kevesebb migráns érkezik Európába, annyival mérséklődnek a vállunkat nyomó szociális terhek is. Büszkeséggel töltene el, ha az olasz modell európai modellé válna – magyarázta csütörtökön is álláspontját Matteo Salvini, akinek egyébként a migrációs politikája megkétszerezte pártja, a Liga támogatottságát.
Míg Olaszország migrációs politikát váltott, az embercsempészek taktikát cseréltek.
Elemzők szerint ugyanis eddig gumicsónakban tették tengerre a migránsokat, azt várva, hogy más hajók az olaszországi partokra szállítsák őket. Most viszont az évekkel ezelőtti módszerhez tértek vissza, ugyanis gumicsónak helyett ismét halászhajókat tömnek meg migránsokkal, és egyenesen az olasz partokra igyekeznek őket eljuttatni.
Az olasz kormány befogadó országokat keres
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök befogadó országokat keres annak a mintegy 450 migránsnak, akiket Linosa szigeténél vett fel az olasz parti őrség és pénzügyőrség hajója szombaton – közölte szombaton a kormányfői hivatal. Conte szombat este a Facebook közösségi oldalon elmondta: Málta és Franciaország már jelentkezett, hogy befogad 50-50 embert közülük.
„Ez az első fontos eredmény egy nap telefonálgatás után a 27 uniós tagállam képviselőivel” – húzta alá az olasz vezető. „ Olaszország végre meghallgatásra talált” – tette hozzá. Joseph Muscat máltai kormányfő megerősítette a hírt.
„Politikánkkal összhangban részt veszünk az áthelyezési kezdeményezésben” – szögezte le. „Málta nemcsak követel, hanem szolidaritást is mutat” – fűzte hozzá.
Egy neve elhallgatását kérő illetékes elmondta, hogy Matteo Salvini belügyminiszter telefonon egyeztetett Contéval az ügyben. A forrás szerint a migránsokat vagy elosztják más európai országokban, vagy Olaszország kapcsolatba lép Líbiával, hogy hazaküldje őket. A harmadik lehetőség az lenne, hogy a migránsok mindaddig a hajón maradnak, amíg el nem bírálják menedékkérelmüket.
Az illetékes elárulta: Conte levelet készül írni az Európai Bizottságot vezető Jean-Claude Junckernek, az Európai Tanács elnökének, Donald Tusknak és más európai vezetőknek, hogy felszólítsa őket a migránsokra vonatkozó európai alapelvek alkalmazására.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök befogadó országokat keres annak a mintegy 450 migránsnak, akiket Linosa szigeténél vett fel az olasz parti őrség és pénzügyőrség hajója szombaton – közölte szombaton a kormányfői hivatal.
Conte szombat este a Facebook közösségi oldalon elmondta: Málta és Franciaország már jelentkezett, hogy befogad 50-50 embert közülük.
“Ez az első fontos eredmény egy nap telefonálgatás után a 27 uniós tagállam képviselőivel” – húzta alá az olasz vezető. “Olaszország végre meghallgatásra talált” – tette hozzá.Joseph Muscat máltai kormányfő megerősítette a hírt.
“Politikánkkal összhangban részt veszünk az áthelyezési kezdeményezésben” – szögezte le. “Málta nemcsak követel, hanem szolidaritást is mutat” – fűzte hozzá.
Forrás: M1, MTI