„A koronavírus-járvány megmutatta, hogy a globális egészségügyi rendszerünk csak annyira erős, amennyire a leggyengébb láncszeme.
A kulcs az efféle járványok megfékezéséhez az, hogy fejlesztjük az együttműködést és kommunikációt az egészségügyi szervek között.
Épp ez a témája a 2020-as Arab Health-csúcsnak.
A mesterséges intelligencia (AI) révén az egészségügyi intézmények össze tudják kapcsolni adataikat, és képesek gyorsan cselekedni válság idején.
Jacques Kobersy, Cleveland Kórház, Abu Dzabi:
„Mi, a sürgősségi ellátásban dolgozók, gyakran vagyunk a frontvonalban. Mondok egy példát, hogy a technológia és a mesterséges intelligencia miként segíthet nemcsak a koronavírus, hanem a szezonális influenza megfékezésében is. Amikor van egy olyan szervezet, mint a WHO, amelyet értesítenek, hogy megjelent egy új vírus, az AI lehetőséget nyújthat nekünk arra, hogy felismerjük a szokatlan tüneteket, jóval azelőtt, hogy a klinikai orvosok vagy az egészségügyi intézmények észrevennék azt. És abban is segíthet, hogy kezeljük ezeket a járványokat, legalább egy hónappal azelőtt, hogy igazán elterjedne.”
55 ezren jöttek el 159 országból Dubajba, hogy bemutassák, illetve megismerjék az életet megváltoztató legújabb technológiákat, amelyek átalakíthatják az egészségügyet. Lássunk néhányat!
A mesterséges intelligenciával hamarosan önálló mentőket lehet létrehozni, amelyek automatikusan megérkeznek a páciens otthonába, mihelyt valami rossz történik.
Rasid Al Hasimi, Egyesült Arab Emirátusok:
„Okosmentőnek hívjuk ezt. A veszélyeztetett páciensek eszközöket viselnek majd. Tegyük föl, hogy történt valami ezzel a pácienssel, ezek az eszközök elkezdik küldeni az alapvető adatokat a rendszernek és a kórháznak. Úgyhogy az orvos figyelni tudja az összes adatot és a pácienst a nap 24 órájában.
A jövőben a mentő önműködő lesz, tehát egyenesen a beteghez megy. Miközben mozog, az összes jel zöldet mutat. Amikor a beteg beszáll a mentőbe, ott nagy felbontású kamerák figyelik. Felismerik a beteg arcát, és minden adatot megadnak, ami nagyon fontos a mentőknek ahhoz, hogy segíthessenek. Miközben a kórházba hajtanak, olyan, mintha egy virtuális orvos lenne a mentőben.”
Az AI-t már be lehet ültetni, így állandóan figyelni lehet a beteg életfontosságú adatait.
Noor Al Muhari, Egyesült Arab Emirátusok:
„Be tudunk helyezni eszközöket a bőr alá, és távolból figyelni a szívbetegeket, akár az otthonukban is. 30 betegbe ültettük be ezt az eszközt. Egyikük Londonban volt. Láttuk, hogy rendellenesen működik a szíve. Fölhívtuk, és mondtuk neki, hogy menjen el a legközelebbi kórházba, és ez megmentette.”
Az őssejtkutatás legújabb eredményei lehetővé teszik, hogy a károsodott szívsejtek újratermelődjenek.
Noor Al Muhari, Egyesült Arab Emirátusok:
„A kezelésben együttműködtünk az Osaka Egyetemmel, ahol tanulmányt készítettek azokról az őssejtekről, amelyeket szívsejtekhez hoztak létre. Őssejtekkel elő lehet segíteni a szívsejtek regenerálódását. Ez az egyik legújabb technológia a szívgyógyászatban. Együttműködve japán kollégáinkkal klinikai tanulmányt végzünk majd itt, az egészségügyi minisztériumban.”
A sebek képanalízise pedig abban segíthet, hogy el lehessen kerülni az amputálást például a cukorbetegség esetén.
Halima El Sehhi:
„Ez a gép ellenőrzi a gyógyulási folyamatot a cukorbeteg lábánál. Fél percen belül megadja az eredményt. Egyszerűen a seb fölé helyezzük. 15 évre visszamenőleg tárolja az információt ez a gép. Képes összevetni más típusú sebekkel, és pontosan elemzi számunkra a problémát. Meg tudjuk előzni a komplikációkat a cukorbetegségnél, és az amputálást is.”
Jacques Kobersy, Cleveland Kórház, Abu Dzabi:
„Legyen szó mesterséges intelligenciáról, új eszközről vagy módszerről, amellyel vizsgáljuk és kezeljük a betegeket, olyan dolgok valósultak meg, amelyeket néhány éve még csak elképzelni tudtunk.”
A betegségkezelés helyett hamarosan eljöhet az igazi megelőző egészségügy kora.
https://hu.euronews.com/2020/02/05/okosmentovel-a-gyors-gyogyitasert?jwsource=cl
euronews, Hirmagazin.eu