A Tampa irányítója hétfő hajnalban írhatja tovább fantasztikus sikertörténetét az NFL-ben.
A mostani idényben újfent bizonyítja Tom Brady (43), hogy a tengerentúli amerikaifutball-liga (NFL) történetének egyik legjobb játékosa. Az egyesült államokbeli irányító új csapatát, a Tampa Bay Buccaneerst rögtön a bajnokság döntőjébe (Super Bowl) vezette. A korábban a New England Patriotsban parádézó csillag felteheti elképesztően sikeres karrierjére a koronát, ehhez klubjának magyar idő szerint február 8-án majd a címvédő Kansas City Chiefst kell felülmúlnia a fináléban.
Mindenki ezt olvassa most!
A hatszoros bajnok csillag 43 esztendősen is kiemelkedik a liga irányítói közül, s nehezen találni nála magasabban jegyzett játékost a sportág történetében. Az alapszakaszban háromszor, a Super Bowlban négyszer volt a mezőny legértékesebb tagja, és az NFL első évszázada All Star-együttesének is a tagja. Úgy véli, sikereit elsősorban a kemény munkának köszönheti. Persze a kezdet számára sem volt egyszerű, hosszú és rögös út vezetett a legendává válásáig.
„Fiatalként sokat kételkedem magamban. Eleinte azt hittem, a körülmények áldozata vagyok. Ezen a mentalitáson szerencsére sikerült változtatnom, megtanultam szembenézni a kihívásokkal. A nehézségek megerősítettek. Karrierem során rengeteget dolgoztam, a sok munka pedig megtérült” – jelentette ki Brady, akinek sikerei apropóján a Vasárnapi Blikk bemutatja az NFL melletti többi hagyományos amerikai sportliga, a kosárlabda (NBA), a jégkorong (NHL) és a baseball (MLB) legnagyobb klasszisát.
Összesen 22 szezont játszott az észak-amerikai baseball-ligában (MLB), 1914 és 1935 között végig elképesztően magas szinten teljesített. A legenda szerint a II. világháborúban a japán katonák úgy szitkozódtak amerikai ellenségeikkel szemben, hogy angolul a képükbe kiabálták: „A pokolba Babe Ruthszal!”. A baseballozó a Boston Red Sox, a New York Yankees és a Boston Braves játékosa is volt, karrierje során 714 hazafutást (Home run) ért el. Hétszer nyerte meg a World Seriest, háromszor a bostoniakkal, négyszer pedig a New York-iakkal. Amerikában a szakírók úgy vélik, ő az, aki a legnagyobb hatással volt a sportágra. 1948-ban gégerákban hunyt el. Koporsójánál a Yankees stadionjában két nap alatt körülbelül 77 ezer ember rótta le kegyeletét, temetésén nagyjából ugyanennyien vettek részt.
Sokan nemcsak a valaha élt legjobb kosárlabdázónak, hanem a legkiválóbb sportolónak tartják. Kiemelt szerepe volt abban, hogy az észak-amerikai bajnokság (NBA) népszerűsége a 80-as és a 90-es években világszerte óriásit növekedett. Ő tette nagycsapattá a Chicago Bullst, amely sem karrierje előtt, sem azt követően nem tudott meghatározó gárda lenni a ligában. Jordan összesen hatszor vitte NBA-döntőbe az együttest, amely a vezérletével mindannyiszor megszerezte a győztesnek járó trófeát. Ötször volt az alapszakasz legértékesebb játékosa. 1984-ben és 1992-ben olimpiai aranyérmes lett az Egyesült Államok válogatottjával. A Nike sportszergyártó neki köszönhetően vált világmárkává. A Charlotte Hornets tulajdonosa, vagyonát 2,1 milliárd dollárra (616 milliárd forintra) becsülik.
Karrierje 21. idényében 14. alkalommal jutott el a főcsoportdöntőig, és a 10. Super Bowljára készül. Ez lehet pályafutása során a hetedik SB-győzelme. Érdemeit növeli, hogy új csapata, a Tampa Bay Buccaneers az elmúlt években teljesen esélytelen volt, hogy nagydöntőzzön, vele azonban rögtön sikerült ezt a célt elérni. A statisztikai mutatókat figyelve dominálja saját sportágát. A legtöbb meccset megnyerő (263) irányítónak számít, neki volt a legtöbb rájátszásbeli győzelme (33), és ugyanígy első a Super Bowl-részvételeket (9) illetően. 2000-ben csupán a 199. helyen kelt el a játékosbörzén, ennek ellenére minden idők egyik legjobbjává vált. 2009-ben vette feleségül a brazil szupermodellt, Gisele Bündchent (40), két gyermeket nevelnek közösen. A vagyonát 200 millió dollárra (59 milliárd forintra) becsülik.
A kanadai klasszis minden idők legponterősebb (találatok és gólpasszok száma együttvéve, 2857 pont) jégkorongozója. Visszavonulásakor az észak-amerikai liga (NHL) 61 rekordja fűződött a nevéhez, ezek közül 40-et az alapszakaszban, 15-öt a rájátszásban, 6-ot All Star-meccseken ért el. Tízszer volt pontkirály, kilencszer választották meg az alapszakasz legértékesebb játékosának. Emellett négyszer hódította el az Edmonton Oilersszel a Stanley-kupát. Híres és sokakat inspiráló mondása volt, hogy „Ne oda korcsolyázz, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik”. Amikor 1999-ben visszavonult, mezszámát, a 99-est az egész ligában visszavonultatták. Gretzkyt még abban az évben beválasztották a sportági Hírességek Csarnokába. Vagyona meghaladja a 250 millió dollárt (74 milliárd forintot).
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
blikk