Kamaszkora óta jelennek meg versei, első önálló kötetét azonban több mint négy évtizeddel később jelentette meg Virágh József, akit Orgoványon szinte mindenki csak Öcsi bácsiként tisztel.
Szép számmal gyűlt a hallgatóság pénteken este az orgoványi művelődési központ nagytermében, ahol a „falu költője”, Virágh József tanár úr, Hamlet Orgoványon című verseskötetének bemutatóját tartották. Az általa írt, vagy éppen rendezett színpadi művekről készült filmbejátszásokkal idézték a közelmúltat, majd az Orgoványi Kulturális Egyesület színjátszói köszöntötték előadásukkal az ünnepeltet. A helyi általános iskolában közel négy évtizeden át tanító Öcsi bácsi sokakat irányított az irodalom irányába, amiért egykori tanítványa, későbbi kollégája Gajdácsi Anikó is köszönetet mondott az irodalmi esten.
A verselők között Panna, az unoka is ott volt, aki a Tűnt remények balladájával csalt könnycseppeket a nagyapa szemébe. Bizonyítván ezzel is az elhangzottakat, hogy az elsőre szigorúnak tűnő tekintet mögött „érző lélek lakozik”. Turai Kamill esztéta-főiskolai tanár, az est házigazdája is felhívta a figyelmet arra, hogy Virágh József verseiben „milyen finomságok rejlenek”. – A falu szellemisége is benne van ebben a kötetben – emelte ki Turai Kamill, aki szerint Virágh József a népdalszerű verseiben „gyönyörűen mondja az iszonyatos fájdalmat is.”
„üllők mellett izzadt/ kormosan kötésig/ tenyerét a vasak/ törték ötven évig” idézi a „kormosan kötésig” című versében kovácsmester édesapját, „a falu kalapácsát” Virágh József, aki Lezsák Sándor szavaival élve: „gyökeret eresztő kérdés nélküli Hamlet Orgoványon.”
Virágh József
A politikussá vált költőtárs – akivel együtt szerepel a Szavak piacán című, 1981-ben megjelent antológiában Hideg Antal és Szilágyi Zoltán társaságában – biztatása is segített, hogy összeálljon a Hamlet Orgoványon című kötet, aminek címadását is ő javasolta. „A szülőfalu erős vonzásában és az elvágyódás, az újrakezdés robbanó feszültségében Virágh József verseskötete lírai önéletrajz. Szerelmes dalok szívdobogása visszhangzik a kiskunsági tájban, társas magányban, közösségben, a családi otthon gyógyító napmelegében.” – így ír többi között a költőről a 85. Ünnepi Könyvhétre megjelent kötetben Lezsák Sándor.
Az összeállítás a lakiteleki Antológia Kiadó gondozásában jelent meg, s mint Agócs Sándor ügyvezető igazgató elmondta: ez volt pontosan a 200. könyv a kiadó történetében.
– A gyorsan múló idő is késztetett erre az összegzésre, hiszen több mint negyven év telt el, hogy az első verseim megjelentek a Forrásban – mondta el Virágh József, aki idén Péter-Pálkor ünnepelheti 65. születésnapját. Hogy eddig nem volt önálló kötete különösebben nem bántotta, és azt is elárulta: „nem valószínű, hogy én már sokat fogok írni”, ám most mégis kedvet érez egy gyerekversekből álló kiadvány összeállításához. „Tinódihoz hasonlóan vallom: „Az mi keveset írtam, igazat írtam.” – fogalmazott életművéről Virágh József, Orgovány poétája.
Forrás: baon; Képek: baon;
A+
A-
P
@>
|<