Talán kevesen tudják, hogy a főváros első hely-, és településtörténeti múzeuma – 1927-ben – nálunk, Óbudán, a Kiskorona utca 10. szám alatti polgári fiúiskolában jött létre – Pálóczi Edgár tanár úr szervezésében, Óbudai Árpád Múzeum néven. A múzeum anyaga 1945-ben elpusztult, így a mai Óbudai Múzeum sajnos nem örököse, nem jogutódja ennek az intézménynek, legfeljebb szellemiségében.
Az Óbudai Múzeum 1996-tól viseli ezt a nevet, korábban Óbudai Helytörténeti Gyűjtemény, illetve Budapest III. kerületi Helytörténeti Gyűjteménye néven, megalakuláskor pedig csak Helytörténeti Kiállítás néven szerepelt. Pest-Buda-Óbuda egyesítésének 100. évfordulója alkalmából, 1973. november 16-án a III. ker. Tanács VB márványtáblán örökítette meg a helytörténeti kiállítás megnyitását. Az intézményi működés kereteit akkor a művelődési ház, később az Óbudai Társaskör biztosította.
Az Intézmény 1990-93 között zárva tartott. Ennek egy komolyabb átalakítás-felújítás vetett véget, amelyet abból a célból végeztek, hogy a kiállítóhely 1996-tól Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának önálló intézményévé váljon.
A helytörténeti kiállítás, amely gyűjteménnyé gyarapodott, mára sokoldalú múzeummá fejlődött. A főváros egyik legszebb műemléki környezetében, a III. kerületi Fő tér épületeiben nyertek elhelyezést különböző gyűjteményei. Az Óbudai Múzeum a Fő tér 1. szám alatti, barokk Zichy kastélyt körülvevő jobb szárnyépületben, a Lakásmúzeum, Kun Zsigmond népművészeti gyűjteménye pedig a Fő tér 4. szám alatti, XVIII. századi barokk épületben található.
Játéktörténeti kiállítás
A tárgyak gyűjtése két évtizedes múltra tekint vissza. 1977 karácsonyán rendezték meg az első kiállítást, Karlócai Mariann magángyűjteményéből, Gyerekjátékok a múltból címmel. Ez adta az indíttatást a gyűjtésre és további tárlatok rendezésére.
A tárgyak száma évről-évre nőtt, különösen azután, hogy a Főváros az Óbudai Helytörténeti Gyűjteményt jelölte ki a Budapest területén fellelhető játékok és a gyermeki életmóddal kapcsolatos adatok, tárgyak gyűjtésére. Munkatársaink az évek során rendszerint tematikus kiállításokat rendeztek, mint pl.: „Társasjátékok 1850-1950”, a hamburgi „Monica Hoffmann porcelánbabái”, a müncheni „Berzsenyi Wiedra Mónika: Ezer év divatja babákon”, valamint „Finn fajátékok Helsinkiből”.
1988-ban nyílt lehetőség először arra, hogy a múzeum kizárólag saját gyűjteményéből rendezhetett tárlatot – Új szerzeményeinkből kicsiknek és nagyoknak címen. A kultúrtörténetileg is jelentős anyag egyik érdekessége volt, hogy egymás mellett mutatta be a háztartásban használt eszközöket és azok kicsinyített másait.
A játéktörténeti kiállítás jelenleg két teremben látogatható fiú és lány, valamint logikai és ügyességi játékok csoportosításban. Az idelátogatóknak a terem sarkában játékra, játékkészítésre van lehetőség.
A gyűjtemény legértékesebb babáit azok a porcelánfejű babák alkotják, amelyek Kovácsné Marika Rákóczi úti Babaklinikájából kerültek a múzeumba. Az Armand Marseille, Simon & Halbig, Heubach-Köppersdorf babák a kiállítás jeles darabjai. Kiemelkedő műtárgyak a Laterna Magica, a gőzgép, a Richter kőépítők, a Märklin vonat, valamint a remekbe szabott tűzhelyek, porcelánok.
A gyűjtemény megközelítőleg 2000 darabot számlál, amely 500-600 gyűjteményegyüttest jelent. Ebből kb. 600 tárgy látható a kiállításon, a gyűjtött anyag többi része raktározva van.
Cím: III ker.Fő tér 4.
Tel: +36 (1) 250-1020
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu