A nyúlárnyék nem tartozik a legnépszerűbb zöldségek közé, többen idegenkednek tőle, de aki egyszer megkóstolja, később is fogja keresni a piacon.

 

Nyúlárnyék - milyen zöldség3
A spárga Ázsiában és Európában is őshonos, vízparti növény. A görögök és az egyiptomiak is termesztették, „asparagusnak” nevezték. Ez  fiatal hajtást, nyelet jelent, azt a részét jelöli a növénynek, amelyet fogyasztunk.

A spárga gyógyhatását i.e. 460-370 körül említi Hippokratész. Ekkor inkább gyógyszerként tartották számon, ételként később kezdték el fogyasztani.

 

Nyúlárnyék - milyen zöldség2

Magját Európába a keresztes hadjáratokról visszatérők hozták be. Termesztett növényként 16-17. századtól tartják számon. A magyarországi termesztés is ebben az időben kezdődött. A 20. század elejéig csak a főúri kertek zöldségnövénye volt, ezért sokáig úgy tartották, a spárga a gazdagok eledele. Manapság egyre többen termesztik, lassan növekszik a népszerűsége. Népies elnevezése a csirág és a nyúlárnyék.

A spárga vitaminokban, tápanyagban igen gazdag. Tartalmaz többféle B,- C,- E,- vitamint, foszfort, folsavat, kalciumot, pantoténsavat, niacint, biotint, vasat, szilíciumot, molibdént, káliumot. A zöld színükben gazdag a klorofill-tartalom, ezért élelmi értéke magasabb, mint a fehér vagy a lilás példányoké.

Gyógyhatása:

Hatékony a szemfáradságnál, javítja a szem működését, jól hat az idegrendszerre, erősíti a nyálkahártyát, a bőrt, a hajat és a körmöket, javítja a szervezet oxigénellátását, vérképző hatású, immunerősítő, tisztítja  a vesét, megelőzi a gyulladásokat.

A spárga sokoldalúan felhasználható konyhai alapanyag. Felhasználhatjuk rakottasnak, levesnek, főzelékbe, salátákba, lepényekbe, valamint köretnek.

Recept tippek:

Rakott spárga

Spárgát megtisztítjuk 3-4 cm-es darabokra vágjuk, enyhén cukrozott vízben 8-10 percig főzzük, majd leszűrjük. Egy edényt vajjal kikenünk, szórunk bele zsemlemorzsát és a spárga darabokat is rakjuk az edénybe, sózzuk, borsozzuk. Tojást, reszelt sajtot, tejfölt kikeverünk és a ráöntjük a spárgára, lazán átkeverjük. A tetejére teszünk még sajtot és a sütőben megsütjük.

Spárgakrém leves

A megtisztított, sós-cukros vízben előfőzött spárgákat rátesszük a vajas-lisztes rántásra, borsozzuk, ételízesítővel fűszerezzük, majd zöldség alap-lével és tejszínnel felöntjük. Összekavarjuk és pépesítjük. Bármilyen vegyes zöldségleveshez is használhatjuk a spárgát, sárgarépával, brokkolival, zöldbabbal, zöldborsóval, burgonyával vegyesen. A spárgát mindig a főzés végén tegyük a levesbe, hogy ne főjön szét.

Spárgasaláta tésztával

A tisztított spárgát cukros-sós vízben előfőzzük, leszűrjük és feldaraboljuk. Újhagymát, retket, zöldborsót, főtt kukoricát tálba teszünk, hozzáadjuk a spárgát és az előre kifőtt, lehűtött tésztát. Óvatosan összekeverjük és ráöntjük a citromléből, sóval, borssal, almaecettel, olíva olajjal és tejföllel készített öntetet. Ízlés szerint keverjünk bele almát, sonkát, kockára vágott tojást.

Forrás: szépzöld