1980. szeptember 9-én nyomtalanul eltűnt az MV Derbyshire nevű angol teherhajó a Csendes-óceánon, az Orchidea nevű tájfunban.
A hajó Kanadából tartott Japánba és bár megpróbálta kikerülni a vihart, a tájfun utolérte.
A 42 fős legénység és két tengerész velük utazó felesége meghalt. A hozzátartozók 14 évig küzdöttek azért, hogy a roncsot megtalálják, és még hatot azért, hogy magyarázatot kapjanak arra, hogyan süllyedhetett el a legnagyobb és legmodernebbnek tartott brit teherhajó.
A legnagyobb brit teherhajó
A Liverpoolban regisztrált MV Derbyshire az angol hajóépítés büszkesége volt, épp úgy, mint a Titanic a maga korában.
OLYAN HOSSZÚ VOLT, MINT HÁROM FOCIPÁLYA, SZÉLESEBB VOLT A TITANICNÁL ÉS 160 EZER TONNA RAKOMÁNYT – OLAJAT VAGY ÖMLESZTETT ÁRUT – SZÁLLÍTHATOTT.
Ez kb. 15 ezer londoni emeletes busz súlya.
A hajót a katasztrófa előtt mindössze négy évvel bocsátották a vízre. Az angol tulajdonosa, a Bibby Line szakemberei kiválóan karban tartották.
Tapasztalt kapitány és rutinos legénység utazott rajta, számtalan viharban gond nélkül hajóztak az A1, tehát legmagasabb minősítésű, legbiztonságosabb kategóriába tartozó Derbyshire-rel.
A tájfun
A hajó 1980. július 11-én Kanadából Japánba indult 157 ezer tonna vasérccel a raktereiben. Szeptember 9-én, Okinavától 370 kilométerre adta le az utolsó rádiójelzést, amelyben az állt:
A hajót elérte az Orchidea-tájfun. Nagy hullámok, erős szél. Szélirányban megálltam. Holnap jelentkezem. MV Derbyshire.
A hajóról többé senki nem hallott – sem vészjelzés, sem más rádióüzenet többé nem érkezett a Derbyshire-ről.
Mégsem a legénység a hibás
Mivel a roncsot már megtalálták és a szemtanúk helyett szakértői vélemény is már rendelkezésre állt, a brit kormány úgy találta, hogy megvan a kellő jogi alap a hivatalos eljárás megindítására.
20 ÉVVEL A HAJÓ ELSÜLLYEDÉSE UTÁN MEGKEZDŐDÖTT A HIVATALOS BALESETI VIZSGÁLAT, AMELY 54 NAPIG TARTOTT.
A jelentést megosztották számos független szervezettel és tengeri közlekedésbiztonsági szakértővel. A különböző szakvélemények összevetése alapján a kormány arra jutott:
MÉGSEM A DERBYSHIRE MATRÓZAI HIBÁZTAK.
A tájfun és a szellőzőkürtő a bűnös
Geoffrey Underhill kapitány az időjárás-jelentésekre alapozta a feltételezését, hogy a tájfun elkanyarodik majd, így a hajója elkerüli a vihar legveszélyesebb részét.
A TÁJFUN AZONBAN A JELENTÉSEK ELLENÉRE NEM KANYARODOTT EL, HANEM UTOLÉRTE A DERBYSHIRE-T,
ezért a kapitány az egyetlen helyes döntést hozta: széllel szembe fordult és csak akkora sebességet rendelt el a gépháznak, amekkorával a hajó nagyjából egy helyben tudott maradni. Ez volt a szabályos eljárás erre az esetre, és a legénység joggal feltételezte, hogy átvészelik majd a tájfunt.
Hogy el tudjuk képzelni, milyen egy tájfun, íme, egy mai felvétel, ami Kína közelében készült:
Videó
A végleges megállapítások szerint
AZ ORCHIDEA-TÁJFUNBAN AZ ÁTLAG 10 MÉTERES HULLÁMOKNÁL MAGASABB VÍZTÖMEG ZÚDULT A DERBYSHIRE ORRÁRA, MÉGHOZZÁ KÉT NAPON ÁT.
Az irtózatos erőhatások leszakították a hajóorrban levő szellőzőkürtők zárófedeleit, amelyeknek épp az lett volna a feladatuk, hogy megakadályozzák a víz bejutását. A vizsgálatot vezető Robin Williams törvényszéki nyomozó azt mondta:
A szellőzőcső zárófedele 2-3 milliméteres acélból készült. Hát ez nem fogja bírni az óceán erejével szemben.
Ezeken a keskeny, 30 centis csöveken keresztül, egy óra alatt megtelt vízzel a kisebb raktér (bosun’s storespace). Mivel minden egyes hullám átbukott a hajóorron, minden alkalommal újabb és újabb vízutánpótlás érkezett, míg az orr-rész ballaszttankjai is megteltek vízzel, Az orr felhajtóereje, úszóképessége erősen csökkent.
GYAKORLATILAG A HAJÓORR, EGÉSZEN AZ ELSŐ RAKTÉR FALÁIG TELE LETT VÍZZEL.
2 perc alatt elsüllyedt
Ahogy nehezedett az orr, úgy töltött egyre több időt ez a rész a víz alatt, amikor egy-egy óriási hullám érte a hajót. És ne felejtsük, hogy az Orchidea tájfunban a szokottnál magasabbak és hosszabbak voltak a hullámok, sőt,
A SZAKÉRTŐK AZT SEM ZÁRTÁK KI, HOGY EGY RITKA ÓCEÁNI ÓRIÁSHULLÁM, EGY ÚN. SZÖRNYETEGHULLÁM (FREAK WAVE) IS ÉRHETTE A HAJÓT,
mint amilyet ezen a felvételen is lehet látni:
Ez azt is jelentette, hogy az első raktér hatalmas acél zárófedelét is egyre nagyobb ütések és erőhatások érték. Ezt a zárófedelet – bármilyen erős is volt –, nem arra tervezték, hogy egy vihar hullámai közvetlenül elérjék.
A VIZSGÁLAT SZERINT KB. 12 ÓRA ELTELTÉVEL, AHOGY A HAJÓORR EGYRE NEHEZEBB LETT A SZELLŐZŐKÖN KERESZTÜL BEFOLYÓ VÍZ MIATT, AZ ELSŐ RAKTÉR FEDELE KINYÍLT EGY HATALMAS HULLÁM HATÁSÁRA. EZ MEGPECSÉTELTE A DERBYSHIRE SORSÁT, MERT ITT MÁR TÖBB EZER TONNA VÍZ ZÚDULT BE A HAJÓBA.
Az orr még nehezebb lett, még mélyebbre merült a vízbe, ezért a második raktér zárófedelét is feltépték a hullámok. A harmadik raktér fedelének elvesztésekor indult meg a süllyedés folyamata. Mire mind a kilenc raktér felnyílt, a hajó már gyorsan süllyedt, orral lefelé.
Nem telt bele két perc, és a Derbyshire, 44 emberrel a fedélzetén, mint egy darab kő, megindult a 4 kilométeres mélységben levő tengerfenék felé. Ez az animáció mutatja a hajó elsüllyedését:
És hogy a hajó miért hullott több ezer darabra? Andy Bowen amerikai oceanográfus ezt a azzal magyarázza, hogy amikor a hajó már süllyedt, a körülötte levő víznyomás összepréselte a hatalmas hajótestet, amelyben a levegő nyomása hatalmasra nőtt.
EZ ELŐSZÖR KIFELÉ IRÁNYULÓ ROBBANÁSOKAT IDÉZETT ELŐ AZ EGYES RAKTEREKBEN, AMI UTÁN A VÍZNYOMÁS BEFELÉ HALADVA ÖSSZEROPPANTOTTA A HAJÓTEST MEGFELELŐ RÉSZEIT.
Ezt úgy kell elképzelni, mintha több tonna TNT felrobbantotta volna a Derbyshire-t.
A vizsgálat utóhatásai
A vizsgálat megállapításai nyomán érthetővé vált, akkoriban miért süllyedt el annyi ömlesztettáru-szállító teherhajó.
EZ A HAJÓTÍPUS AZ ÖSSZES KATEGÓRIÁJÚ TEHERHAJÓ MINDÖSSZE 7 SZÁZALÉKÁT ADTA, MÉGIS AZ ÖSSZES KATASZTRÓFA 57 SZÁZALÉKA EZT A TÍPUST ÉRTE. 1975 ÉS 1997 KÖZÖTT 378 ÖMLESZTETTÁRU-SZÁLLÍTÓ HAJÓ SÜLLYEDT EL, TÖBB MINT 1300 TENGERÉSZ HALÁLÁT OKOZVA. EZ ÉVENTE ÁTLAG 17 SÜLLYEDÉST JELENTETT.
A tengeri hajózásban a Derbyshire elsüllyedésének feltárásakor vezettek be olyan szabályokat, amelyek ma is érvényesek. Kötelezővé tették, hogy vízbetörés-riasztás esetén a legénység egy kijelölt részének azonnal készen kell állnia a mentőcsónakok vízre bocsátásra. Ehhez viszont kötelező lett a rakterekben a zárt láncú televíziós rendszer és a vízbetörést jelző riasztóberendezések felszerelése.
A DERBYSHIRE PARANCSNOKI HÍDJÁRÓL A VIHARBAN UGYANIS SEMMIT NEM LEHETETT ÉRZÉKELNI A KÖZELGŐ KATASZTRÓFÁRÓL, MERT NEM VOLT VÉSZJELZŐ RENDSZER A HAJÓN.
A 300 méterre levő hajóorrot a hatalmas hullámokban és vízpárában pedig látni sem lehetett.