forrás: M1- Minden Tudás
Inni, inni és inni! – hangzik a jó tanács ilyenkor, nyáron. Tudjuk, hogy a folyadék lételemünk, és azt is, hogy szervezetünk 60 százaléka víz, a vízben oldott elektrolitok pedig sok élettani folyamatban nagyon fontos szerepet játszanak. De vajon tisztában vagyunk azzal, hogy mennyit és mit igyunk?
A víz nemcsak szomjoltó, de fontos ásványianyag-beviteli forrás szervezetünknek. A csapvíz és az ásványvíz közötti különbség az ásványi összetétel szempontjából nem egyértelmű, hiszen a csapvízben is találhatunk nagyobb koncentrációban szervezetünknek fontos anyagokat. A hazai csapvizek ásványianyag-tartalma 300-500 mg/l közötti.
Örök kérdés, hogy a víz klórozása, ami a világ minden országában alkalmazott gyakorlat, káros-e szervezetünkre.
Előfordulhat, hogy egy nap alatt ér el a legutolsó fogyasztóhoz a vízműtelepről a víz. Ennyi idő alatt biztosítanunk kell azt, hogy káros folyamat ne játszódjon le. Ezt a klórral tudjuk legegyszerűbb módon megvalósítani, viszonylag kis mennyiséget, 0,3- 0,4 mg-nyit juttatunk a vízbe literenként. A vízben lévő klórszint az élő szervezeteknek semmiféle kárt nem okoz – fejtette ki Licskó István, a BME vízi közmű és környezetmérnöki tanszékének docense.
Nem is gondolnánk, hogy sokkal veszélyesebb a felbontott palackból napok múltán kortyolgatni vagy napokig a kocsiban hagyott, felmelegedett ásványvizet fogyasztani, mint nem inni. A felbontott palack tele lehet baktériumokkal. Azt is fontos szem előtt tartani, hogy ha az ásványvíz mellett döntünk, akkor időről időre változtassunk, hiszen egyes fajtáinak ásványianyag-összetétele eltérő.