hirmagazin 2015 05 28 154109
2015. 05. 28. – 15:01
forrás: MTI

Az Alapjogokért Központ legfrissebb jelentésében megállapította: az Európai Bizottság legutóbbi menekültügyi javaslata alapján tovább nőne Magyarország terhe.
Közleményében a jogállami működéssel és alapjogvédelemmel kapcsolatos tudományos kutatásokat és elemzéseket készítő Alapjogokért Központ felidézte, hogy már két héttel ezelőtti elemzésükben is cáfolták, hogy Magyarországnak mindösszesen 307 nemzetközi védelemre szorulót kellene befogadnia az Európai Bizottság tervei alapján.

Az akkor nyilvánosságra hozott áthelyezési, illetve áttelepítési mechanizmus és a 2014-es adatok alapján a központ jelezte, a Magyarország által jóformán kötelezően befogadandó menekültügyi kérelmezők száma valójában a jelenlegi többszörösére nőhet.

A bizottság a konkrétabban kibontó szerdai javaslata szerint csak az áthelyezési mechanizmus alapján és csak Olaszországból, valamint Görögországból Magyarországnak összesen 827 nemzetközi védelemre szoruló kérelmezőt kellene átvennie, ami nyilvánvalóan több, mint a 2014-ben Magyarország által befogadott 500-as létszám. Ehhez adódna még hozzá az a hivatalosan 307 – valójában jóval több – személy, akiket a bizottság az áttelepítési mechanizmus alapján „osztana ki” Magyarországra.

A korábbi tervekkel ellentétben ráadásul a bizottság megemelte a Magyarországra az áthelyezési mechanizmus alapján jutó „elosztási kulcsot”: míg az a két héttel ezelőtti javaslatban „csak” 1,79 százalék volt, addig az Olaszországból és Görögországból „elosztandó” 40 ezer nemzetközi védelemre szorulónak már 2,07 százalékát (827 személyt) kellene átvennie Magyarországnak – emelték ki.

Ráadásul tavaly az Európai Unióba érkező kérelmezők közül 185 ezren kaptak valamilyen menekültstátuszt. Ha a most „csak” az Olaszországba és Görögországba érkezőkre kalkulált, magasabb magyar kvótákat kivetítik a 2014-es adatokra, az azt jelentené, hogy Magyarországnak tavaly csaknem 4 ezer menekültet kellett volna befogadnia – írta a központ, hozzáfűzve, hogy ráadásul az Európai Unió területére érkező, nemzetközi védelemre szorulók száma az elkövetkezendő években nagy valószínűséggel továbbra is nőni fog.

A központ úgy véli, a bizottság mostani, csak két országra vonatkozó vészhelyzeti mechanizmusát „jó eséllyel” ki kell majd terjeszteni még több EU-s tagállamra is. Így Magyarország részaránya – így a befogadandó menekültek száma is – csak nőhet a közeljövőben, ha az Európai Bizottság „jelenleg még jogi kötőerővel” nem rendelkező terve megvalósulna – fejtette ki elemzésében a központ.

Az Európai Bizottság konkrét javaslatokat terjesztett elő szerdán a két héttel korábban közzétett „migrációs menetrend” – vagyis a bevándorlási problémakör átfogó uniós kezelési koncepciójának – megvalósításáért. E szerint Magyarország Olaszországból 496, Görögországból 331 embert lenne köteles befogadni az úgynevezett áthelyezés keretében, ezenkívül a kívülről az unióba történő áttelepítés során 307 menekült érkezhetne az országba a következő két évben.