A családvédelmi akcióterv a következő lépés a családbarát Magyarország felé vezető úton – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára kedd este telefonon az MTI-nek.
Novák Katalin az akciótervről folytatott hét és fél órás „élénk, érdemi” parlamenti vitáról szólva kedvezőnek nevezte, hogy legalább szóban az ellenzéki pártok is támogatásukról biztosították a célokat. Az ellenzékből csupán egy frakció – a Párbeszéd – nem képviseltette magát, és sok kormánypárti képviselő szólalt fel – jegyezte meg.
A bevándorlás nem orvosolja a demográfiai problémákat
Hozzátette, meglátják, mi lesz a szavazásnál, hiszen az eddigi tapasztalataik azt mutatják, hogy a családokat támogató intézkedéseket nem szavazta meg az ellenzék.
Novák Katalin kiemelte: vannak elvi nézetkülönbségeik az ellenzéki pártokkal. Ezek közé sorolta, hogy a kormányzat a munkával kötötte össze a családtámogatásokat, nem a szociálpolitika részének tekinti. Meglátásuk szerint nem kizárólag a szegényeknek járnak a családtámogatások, hanem minden olyan családnak, ahol „felelős módon vállalnak és nevelnek gyermeket”, annyit adnak, amennyire lehetőség van, és a magyar gyermekekben látják a magyar jövőt. Elutasítják azt a nézetet, amely szerint a bevándorlás orvosolná a demográfiai problémákat – emelte ki a kormányzat álláspontját.
Van lehetőség továbblépni a családok védelmében
Arra hívta fel a figyelmet: az, hogy van lehetőség továbblépni a családok védelmében, elsősorban a magyar emberek szorgalmának köszönhető. Ez tette lehetővé újabb segítő intézkedések bevezetését a gyermekvállalás előtt álló fiataloknak és a már gyermeket nevelő családoknak.
A családvédelmi akciótervről szólva azt szorgalmazta: ne vegyék el azok jó érzését, akik tudnak örülni a bővülő lehetőségeknek. Hozzátette, ne rontsa ezt el senki úgy, hogy „demagóg, valótlan” állításokkal illet olyan intézkedéseket, amelyek még életbe sem léptek.
A miniszterelnök által február 10-én bejelentett hét pontból négy július elsején lép hatályba, a mostani törvényjavaslat ezekkel foglalkozott. Kettőről az őszi ülésszakban dönthetnek, a bölcsődeépítés pedig nem igényel törvénymódosítást – ismertette.
A törvényjavaslatban szerepel a babaváró támogatás, a nagycsaládosok autóvásárlási programja, valamint a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) két bővítése; a szükséges szabályokat rendeletek tartalmazzák, a kereteket pedig törvényi szinten határozzák meg.
mti