hirmagazin_2015-07-19_112543
Te is biztosan ettél már nokedlit, ez a magyar konyha egyik népszerű körete, melyet egy pár perc alatt összeállíthatunk, és már főzhetjük is.

A szlovák, ukrán, lengyel valamint román konyhában sem idegen a nokedli, szinte úgy készítik, mint mi. A nokedlink testvérének nevezhető a német ajkúak Spätzle-je, ezt az osztrák hűtőkben is megleljük, amit ehetünk szalonnával, reszelt sajttal, hagymával.

Lisztgaluska (nokedli)

hirmagazin_2015-07-19_112700

Két tojást felverünk, gyorsan hozzákeverünk 6 kanál vizet, 1 kanál olajat, 8 kanál lisztet, kevés sót és 5 kanál áztatott, szitán áttört kenyeret, kanállal galuskákat szakítunk forró sósvízbe, ha megfőttek, leszűrjük, beleforgatjuk a hús mártásába vagy 1 kanál forró zsírba, vagy pedig egy apróra vágott zsírban pirított hagymába.

Morzsagaluska

Egy tojást felverünk, hozzákeverünk 1 kanál zsírt, 6 kanál lisztet, 6 kanál vizet, jól kikeverjük, 4 kanál durva morzsát megpirítunk 1 kanál zsírban, a galuskához keverjük, kanállal galuskákat szedünk a forró vízbe vagy levesbe.

Vizes nokedli

Fél kiló fehér lisztet tegyünk tálba, öntsünk hozzá annyi hideg vizet, hogy nehezen keverhető, keményes tészta legyen belőle, de a fakanállal azért még is lehessen jól elkeverni egy negyedóráig, akkor bádog kanállal, — buzgó forró vízbe — galamb tojásnyi nagyságúakra szakítsuk ki; nem igen sok ideig főzzük, mert szétfő, ha nem ügyelünk reá. Aztán szűrőkanállal szedjük ki lábasba, forró zsírba vagy vajba. Ha gyorsan kezeljük, és sokáig nem hagyjuk pangani, ez igen jó ízű étel.

Borsós nokedli

Ehhez szükségünk lesz 40 dkg borsóra, 2 fej hagymára, 30 dkg lisztre, 2 tojásra, pirospaprikára, sóra végül de nem utolsó sorban egy kevés étolajra is. Az olajból, hagymából valamint pirospaprikából pörköltalapot hozunk létre. Ezt követően alaposan belerakjuk a zöldborsót, megsózzuk, kevés vizet adunk hozzá. Fedővel lefedjük és puhára pároljuk. Finomabb úgy, ha a végén egy kicsit megpirul. A lisztből valamint tojásból kevés víz hozzáadásával nokedlit készítünk. A kifőzést követően, a párolt borsóval összeforgatjuk. Salátával tálaljuk, de anélkül is ínycsiklandozó.

Gombás ragu nokedlivel

Nagyon ízletes e recept is, megéri kipróbálni még a kezdő háziasszonyoknak is! A raguhoz szükséges: ötven dekagramm gomba, egy szál vastagabb sárgarépa felkockázva, egy csésze borsó, egy fej vöröshagyma, két gerezd fokhagyma, só, bors, bazsalikom, majoránna, petrezselyem, ételízesítő, egy evőkanál paprika, két evőkanál tejföl, két evőkanál olaj, öt-hét dekagramm margarin. A nokedlihez: ötven dekagramm liszt, két tojás, egy kávéskanál só. Veszünk egy kanálnyi vajat, melyet két kanál olajban felolvasztunk, a gombákat szeletelve – vagy ha kicsik, egészben – megpirítjuk, kiszedjük. Ezt követően a fennmaradt olajban a kockázott hagymaféléket az apróra kockázott sárgarépával egy evőkanál vaj hozzáadásával lassú tűzön négy-öt percig pároljuk, majd a borsót és egy deciliter vizet hozzáadunk, és négy percig pároljuk fedő alatt. Fontos megjegyezni, hogy a borsót nem szabad sokáig párolni, mivel kemény lesz. A végén hozzáadjuk a gombát és három evőkanál tejfölt, valamint a fűszereket. Egy-két percig összefőzzük. Úgy 1/2 kg lisztből, két tojásból, kávéskanál sóval valamint annyi vízzel, amennyit felvesz, nokedlitésztát keverünk, és forró, sós vízbe szaggatjuk. Akkor mikor megfőtt, leszűrjük azt. A gombás ragut a nokedlivel tálaljuk, díszíthetjük is, hiszen sokkal esztétikusabb látványt nyújt. A díszítéshez friss petrezselyemzöldje és paradicsomra lesz szükségünk.
Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu