Kétszáz településen különböző rendezvényekkel és hosszabb rendelői nyitva tartással szeretnék ösztönözni a nőket a részvételre. Sokan későn fordulnak orvoshoz, Magyarországon a diagnosztizáltak több mint harmada, évente nagyjából 400 nő hal meg az egyébként megelőzhető betegségben.
Legyen a közbeszéd tárgya a szűrés fontossága, legyen sikk, legyen menő, legyen trendi, hogy valaki rész vesz a szűrésen, odafigyel saját magára – mondta az InfoRádióban Bertókné Tamás Renáta, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szűrésirányítási főosztályvezetője.
Vannak, akik nagyon egészségtudatosak, rendszeresen részt vesznek a szűrővizsgálaton, ám ők vannak kevesebben. Egy nagyobb csoport vagy alkalomszerűen, vagy valamilyen környezeti hatás, például a családban, baráti társaságban előforduló probléma hatására megy el vizsgálatra, és
sajnos van egy olyan réteg is, amelyik egyáltalán nem foglalkozik ezzel, homokba dugja a fejét, nem vesz tudomást a betegségről
– tette hozzá.
A főosztályvezető elmondta, valószínűleg jelentősen hozzájárul a nők szűréstől való távolmaradásához, hogy a méhnyakráknak csak nagyon késői szakaszban vannak tünetei. Ez a ráktípus nem vérzik, nem fáj, pláne a korai, rákmegelőző állapotban, de még a korai stádiumban lévő daganatos elváltozás sem produkál tüneteket, vagy csak nagyon enyhe mértékben.
A szakértő elismerte, hogy ez valóban egy kellemetlen vizsgálat, de ettől nem kellene félni, mert sok esetben életet menthet egy ideje korán felfedezett megbetegedés, hiszen a méhnyakrák nagyon jól gyógyítható.
Magyarországon évente nagyjából 1000-1200 nőnél diagnosztizálják évente, és körülbelül 400-an halnak bele.
Hangsúlyozta, ebben a betegségben egyáltalán nem kellene szinte senkinek sem meghalnia nemcsak Magyarországon, hanem Európában, sőt az egész világon sem, hiszen elérhető a megelőzés eszköze, a védőoltás.
Bertókné Tamás Renáta kiemelte, az ország teljes területén, valamennyi nőgyógyászati szakrendelésen ingyenesen elérhető a méhnyakrák-szűrés, illetve rendelkezésre áll a korszerű kezelés. Azaz véleménye szerint minden adott ahhoz, hogy ha valaki mégis megbetegszik, akkor a betegséget idejekorán fel lehessen ismerni és megfelelő kezelés után hosszú, jó minőségű életet élhessen.
Hangsúlyozta, a HPV bizonyos törzsével való fertőzés a méhnyakrák belépője, bizonyos kutatók 98 százalékosra teszik az összefüggés valószínűségét.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Forrás