Forrás: M1 Híradó | 2015. 03. 12. 20:19:46
A birtokunkba került dokumentumokból pedig az derül ki, hogy „kiemelkedő vagyoni körülmények”, magyarul luxuskörülmények között éltek a brókerház vezetői még akkor is, amikor a gyanú szerint egyébként már több tízmilliárdos kárt okozhatott a brókerház tevékenysége. Sok tízezer család most is a pénzére vár.
A brókerház vezetői egy Karácsony Miklós nevű, egyébként nem létező személy nevében milliárdos tételekben hajtottak végre fiktív tranzakciókat. A fantom-ügyfél személyes üzletkötője az ügy első számú gyanúsítottja, a cég egyik vezérigazgató-helyettese volt.
A bróker a gyanú szerint az elmúlt 15 hónap alatt 1625, azaz átlagosan napi három fiktív tranzakciót hajtott végre a nem létező ügyfél nevében. A nyomozók szerint ezeket a tranzakciókat a brókercég nem jelentette a Magyar Nemzeti Banknak. Sőt, amikor az MNB helyszíni ellenőrzést tartott a Buda-Cashnél, egyszerűen megtagadták a napi pénztár-jelentés átadását.
A rendőrök szerint a gyanúsítottak fiktív, vagyis fedezet nélküli értékpapírokat adtak el befektetőknek. Miután az ügyfél átutalta a pénzt, ennek ellenértékeként a nem létező Karácsony Miklós fiktív értékpapírjait, vagyis gyakorlatilag játékpénzeit írták jóvá a számláján. A nyomozás eddigi adatai szerint a brókerek ezzel a módszerrel négy bankot károsítottak meg, összesen 62 milliárd forint értékben.
A Buda-Cash három vezetője szerdán előzetes letartóztatásba került, mivel a csalással okozott kár nőhet és bővülhet a gyanúsítottak köre is. Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője azt mondta, hogy az előzetes letartóztatásra azért volt szükség, mert a gyanúsítottaknál fennáll az a veszély, hogy az ügyben érintett személyekkel összebeszélnek, ami veszélyeztetné a büntetőeljárás sikerét. A bíróság arra is hivatkozott, hogy a brókerek, akik a gyanú szerint a négy bankon keresztül családok tízezreit károsították meg, kiemelkedő vagyoni körülmények között élnek, így el tudnának szökni a felelősségre vonás elől. Ezt támasztja alá például, hogy egyiküknek a Fülöp-szigeteken is van bejegyzett lakcíme.
A Nemzeti Nyomozó Iroda jelenleg csak az elmúlt 15 hónap ügyletei miatt folytat eljárást a Buda-Cash brókerei ellen, de már vizsgálják a korábbi évek gyanús tranzakcióit is.