forrás: Kossuth Rádió/180 perc
Az orosz-török konfliktus legfőbb pontja, amiért szereplői szembekerültek egymással, Bassár el-Aszad jövője – vélte Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a közrádióban.
A török-orosz kapcsolatokban rendkívüli mértékben megnőtt a feszültség. Az elmúlt napok eseményei az orosz közvéleményt kellőképpen „felbosszantották” ahhoz, hogy tüntetéseket szervezzenek, a többi között Moszkvában, a török nagykövetségnél. Az oroszok most először jelentették be, hogy a vadászgépük abba a régióba repült, ahol kőolajcsempészés folyik az Iszlám Állam által a törököknek. Ebben a térségben található azon orosz állampolgárok jelentős része is, akik az IÁ oldalán harcolnak, összlétszámukat 5-12 ezerre teszi Vlagyimir Putyin; az Oroszország déli részéről származó muzulmánokról van szó – fejtette ki Nógrádi György a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.
Bassár el-Aszad szíriai államfőt (b) fogadja Vlagyimir Putyin orosz elnök. (MTI/EPA/Pool/Ria Novosztyi/Kreml/Alekszej Druzsinyin)
Úgy vélekedett, az orosz-török konfliktus legfőbb pontja, amiért szembekerültek egymással, Bassár el-Aszad jövője. Az oroszok szerint, ha elzavarják a szíriai elnököt, akkor tökéletessé válik a káosz. Lehet, hogy veszít majd ezzel valamennyit Amerika és Oroszország, de a fő vesztes Európa lesz, mert akkor még több migráns és velük együtt egyre több terrorista jön Szíriából – tette egyértelművé.
A török miniszterelnök előre kiadta az utasítást, hogy bármely gépet le lehet lőni – de az csak orosz lehetett – jegyezte meg Nógrádi. Törökország ezzel is szimbolizálni akarja, hogy a térség meghatározó középhatalma, hogy felértékelődött a szerepe, és hogy ne neki kelljen könyörögnie Európának vízummentességért és belépésért az EU-ba, hanem fordított legyen a helyzet – mutatott rá.
A biztonságpolitikai szakértő szerint a NATO igyekszik visszafogni Törökországot, ám nyíltan nem léphet fel ellene, mert a szövetségi rendszer része. A törökök ezt tökéletesen ki is használják, a színfalak mögött mindenesetre rengeteg NATO-üzenet ment Moszkvába. Hétvégén tartják az EU-török csúcsot, és hogy Európa hogy fog reagálni az orosz gép lelövésére, még nem tudni.
Itt hallgathatja meg a beszélgetést!