forrás: Kossuth Rádió 180 perc

A biztonságpolitikai szakétő szerint egyre több vezető európai politikus veti fel, hogy nem kell folytatni a megállapodást a törökökkel, és nem szabad őket felvenni az Európai Unióba miután kiderült: Törökország úgy válogatja ki a cseremegállapodás keretében Európába küldött szír menekülteket, hogy többségük a saját nyelvén is analfabéta, vagy súlyos beteg.

Hétfőn a humanitárius válsághelyzetek kezelésével foglalkozó nemzetközi csúcstalálkozót rendeznek az ENSZ égisze alatt. A tanácskozás alkalmával Angela Merkel német kancellár és Recep Tayyip Erdogan török államfő megbeszélést folytat az EU-török menekültügyi megállapodás végrehajtásáról.

A koalíciós partnerek, a CSU és az SPD felszólították Merkelt, tegye szóvá Isztambulban azokat a hétvégi sajtóértesüléseket, miszerint Törökország úgy válogatja ki a cseremegállapodás keretében Európába küldött szír menekülteket, hogy többségük a saját nyelvén is analfabéta, vagy súlyos beteg.

„Őrjöngtek Európában, amikor kiderült, hogy a Svédországba küldendő szír menekültek 90 százaléka fogyatékos, a Luxemburgba küldendő emberek 97-98 százaléka pedig analfabéta. Aki diplomás azt Törökországban akarják tartani, vagyis halásznak: aki alkalmatlan menjen Európába, aki bármire jó az maradjon Törökországban” – mondta Nógrádi György a 180 percben.

 

Emiatt is egyre több vezető európai politikus veti fel, hogy nem kell folytatni a megállapodást a törökökkel, és nem szabad őket felvenni az Európai Unióba, nem szabad a vízumkényszert eltörölni és nem szabad pénzt adni Ankarának – tette hozzá a biztonságpolitikai szakértő.

Sigmar Gabriel német alkancellár. EPA/BERND VON JUTRCZENKA
Sigmar Gabriel német alkancellár. EPA/BERND VON JUTRCZENKA

Nő a koalíciós feszültség Németországban

Nógrádi György arról is beszélt, hogy olyan mélypontra süllyedt a kormánypártok, a CDU/CSU és az SPD népszerűsége, amelyre még nem volt példa Németországban.

A szociáldemokraták megszokták, hogy 42-46 százalékon voltak, majd lementek 30 százalék környékére, amit még meg lehet szokni, de jelenleg 20 százalékon van, amit viszont már nem – emlékeztetett.

Sigmar Gabriel Merkellel. Ő nem tartja vissza. MTI/EPA Fotó
Sigmar Gabriel Merkellel. Ő nem tartja vissza. MTI/EPA Fotó

A kancellárt nem csak a koalíciós partner, Sigmar Gabriel alkancellár, az SPD elnöke bírálja, hanem a CDU testvérpártjából is kap kritikákat. A bajor miniszterelnök például azzal vádolja Merkelt, hogy ő teremtette meg a szélsőjobboldali alternatívát. Horst Seehofer szerint egyedül Bajorországban nem erős az Alternatíva Németországért (AfD), mert a bajor CSU kézben tartja a dolgokat.

Seehofer ráadásul külön utas politikát folytat: közölte az osztrákokkal, hogy egyetért a Brenner-hágó lezárásával, és ha kell bajorokat is küld segítségül, és tévesnek nevezte az egész EU-török megállapodást.

Angela Merkelnek (j) gratulál Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnök, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, miután Merkelt nagy többséggel ismét kancellárrá választotta a Bundestag, a német törvényhozás alsóháza a parlament épületében, a berlini Reichstagban 2013. december 17-én. (MTI/EPA/Kay Nietfeld)
Angela Merkelnek (j) gratulál Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnök, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, miután Merkelt nagy többséggel ismét kancellárrá választotta a Bundestag, a német törvényhozás alsóháza a parlament épületében, a berlini Reichstagban 2013. december 17-én. (MTI/EPA/Kay Nietfeld)

 

Horribilis összegbe kerülhetnek a migránsok Németországnak

Szította a koalíciós feszültséget az is, hogy Németországban kiszámolták a migránsválság költségeit, ami nagy teret kapott a sajtóban. Eszerint 2020-ig 93,6 milliárd euróba kerülnek majd a bevándorlók a németeknek. Ebből 25,7 milliárd a szociális támogatás, 5,7 milliárd nyelvképzés, ami Nógrádi György szerint döntő részben csak az aláírásokra megy és a migránsok nem is látogatják a kurzusokat.

Nógrádi: Őrjöngtek Európában
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. (MTVA)

Kiszámolták azt is, hogy jelen állás szerint a migránsok éves ellátása idén 16 millliárd euró lesz (a januári helyzet alapján még „csak” 12 milliárddal kalkuláltak), ami 2020-ra 20 milliárd fölé megy.

Idén 600 ezer, jövőre újabb 400 ezer, 2018-ban pedig további 300 ezer migráns érkezésével számolnak, miközben a mai napig nem tudják, hogy tulajdonképpen hányan érkeztek tavaly – emlékeztetett a szakértő.