6.2 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeFőhírekKülföldNógrádi: még strandolni sem tudunk együtt

Nógrádi: még strandolni sem tudunk együtt

forrás: Ma reggel/M1, MTI

Még a strandokon sem megy a multikulturális együttműködés, hatalmas vita várható a burkiniről – mondta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. Az elemző arról is beszélt, szerinte a német kancellár és a V4-országok vezetőinek varsói találkozóján az álláspontok a kulcskérdésekben nem fognak közeledni.

 Nógrádi: még strandolni sem tudunk együtt

A német lakosság 6 százaléka ért egyet teljes mértékben Angela Merkel kancellár menekültpolitikájával, 26 százalék pedig elfogadja, vagyis összesen a németek 32 százalék támogatja azt, míg kétharmada ellenzi – mondta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.

Az elemző szerint a következő tartományi választásokon a kormánypárt CDU újabb vereségeket fog szenvedni, a jövő évi az országos választásokat követően pedig döntő változások várhatók, amikor újra lehet tervezni, hogy az elkövetkező négy évben milyen kormánya legyen Németországnak – tette hozzá.

nogradi1

Maradnak az álláspontok Varsó után is

Az elemző megjegyezte, nyáron a német államfő, a nagy presztízsű Joachim Gauck evangélikus lelkész is elhatárolódott a kancellár politikájától. Merkel Németországon így belül is elszigetelődik, és a külföldi vezetőkkel sem tud egyetértésre jutni. Ez nem sikerült a francia és olasz vezetőkkel , és várhatóan a V4-államokkal sem lesz másképp, akiknek a képviselőivel pénteken Varsóban találkozik a kancellár. Az álláspontok a kulcskérdésekben nem fognak közeledni – mondta Nógrádi György. Megjegyezte, hogy a csehek már előző nap kerek-perec megmondták, hogy nem hajlandók migránsokat befogadni.

Már másképp látják a merényleteket

Nógrádi György arról is beszélt, hogy korábban mindenki, aki számít Németországban, köztük a titkosszolgálati vezetők, azt mondták, a rendőrség és a titkosszolgálat jó munkája valamint a szerencse miatt kerülték el a merényletek a hazájukat. A nem sokkal később egymás után következő terrortámadásokkal azonban ez a korszak véget ért. A merénylőkre eleinte rá akarták bizonyítani, hogy elmebetegek, semmi közük a terrorizmushoz, aztán kiderült, hogy kőkemény terrorcselekményekről van szó – fogalmazott.

A strandokon sem megy a multikulturális együttműködés

A németországi felmérések arról is szólnak, hogy a lakosság 81 százaléka ragaszkodik a burkini, vagyis a nők testét teljesen elfedő ruhadarab tiltásához a strandokon. Erről Franciaországban is heves vita zajlik, az elmúlt időszakban a riviérán és Korzikán is tiltakozott a helyi lakosság a burkini ellen, vagyis a multikulturális együttműködés még a strandokon sem megy – mondta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.

Az elemző szerint a burkiniről hatalmas vita várható, a francia államtanács ugyanis csütörtökön indított vizsgálatot annak megállapítására, jogszerűek-e a burkini viselésére vonatkozó, legalább tizenöt francia település által bevezetett tilalom. Az érintett helységek, köztük a filmfesztiváljairól ismert Cannes és Nizza azzal indokolta a lépést, hogy a burkini viselése “nem egyezik a Francia Köztársaság értékeivel”. Az államtanács csütörtökön hallgatta meg jogvédő szervezetek beadványát, amelyek amellett érvelnek, hogy a Villeneuve-Loubet-ben bevezetett tiltás jogszerűtlen. Ettől kezdődően 48 órája van a testületnek arra, hogy véleményt alkosson.

Milyen lehet a női fürdőruha?

Manuel Valls francia miniszterelnök védelmébe vette a burkinit betiltó városok vezetőit, és csütörtökön azt mondta a BFM francia hírtelevíziónak, hogy Franciaországban jelenleg “a kultúrák harcát” vívják. Álláspontja szerint a burkini “a nők elnyomását” jelképezi, hozzátette azonban, hogy a hatóságoknak az emberi méltóságra tekintettel kellene betartatniuk a tilalmat.

A marokkói születésű Najat Vallaud-Belkacem közoktatásügyi miniszter arra figyelmeztetett, hogy a vita csak a rasszista retorikát táplálja. Hozzátette, ellenzi a burkini viselését, de nem ért egyet azzal, hogy a tilalom hasznára válna Franciaországnak a szélsőséges iszlamisták elleni harcban. “Nincs kapcsolat az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet merényletei és a női strandruha között” – szögezte le.

A francia fővárosba látogató Sadiq Khan, London polgármestere és Párizs vezetője is bírálta csütörtökön a bevezetett tilalmakat. Úgy vélték, a nőknek azt kellene viselniük a strandon, amit csak akarnak.

Burkiniben strandoló muszlim nőt vetkőztettek le a francia rendőrök

Voltak és lesznek is hasonló esetek a burkini betiltása miatt.

Valósággal felrázta az internetet az a néhány, közösségi oldalakon publikált fénykép, amelyeken francia rendőrök vetkőztetnek le egy muszlim nőt egy nizzai strandon amiért az „nem megfelelő” ruházatban volt jelen a tengerparton.

Az eset azt követően történt, hogy a közelmúltbeli terrortámadásokat követően bizonyos francia városok betiltották az úgynevezett burkini, a muszlim vallású nők számára kitalált, teljes testet fedő fürdőruha viselését.

A Twitteren megjelent képeken jól látszik, ahogyan

az egyenruhás rendőrök körbevették az egyedül strandoló középkorú nőt, majd vetkőzésre kényszerítették.

Az egyik fotón az is látszik, hogy a négy rendőr egyike pénzbírságot is kiszab a nőre.

A Guardian szerint egyáltalán nem egyedi esetről van szó. Cannes-ban kedden egy 34 éves, kétgyermekes muszlim anyukát büntettek meg a rendőrök,

amiért a ruházata „nem tartotta tiszteletben a jó erkölcsöt és a szekularizmust”.

A fiatal nő leggingset és fejkendőt viselt, amikor kiszabták rá a büntetést. Az esetet követően így nyilatkozott:

A parton ültünk a családommal. Egyszerű fejkendőt viseltem, és nem akartam úszni.Az ügyben egy szemtanú is nyilatkozott:

A legszomorúbb az egészben az volt, hogy az emberek elkezdték kiabálni, hogy „menjen haza”. Mások megtapsolták a rendőröket. A nő kislánya eközben sírni kezdett.A burkini betiltásának kérdését csütörtökön tárgyalja a franciaországi legfelsőbb bíróság, miután emberi jogi szervezetek fellebbeztek a döntések ellen. A burkini viselését időközben 15 tengerparti francia város tiltotta be, nagy port kavarva ezzel a nemzetközi médiában. A nizzai bíróság szerint azonban a tiltás a terrortámadások árnyékában megkerülhetetlen.

Forrás: The Guardian

 

 

Spöttle: Nem volt szép, amit a burkinis nővel csináltak

Csak az indulatok felkorbácsolására jók az olyan akciók, mint a francia rendőröké a nizzai strandon burkinit viselő nővel szemben – mondta Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő. Mint utalt rá, bikini nélkül is integrálódhat valaki az európai társadalmakba.

Teljes fordulat történt a német belpolitikában a lakosság vészhelyzeti védelméről készített új koncepció kapcsán: Angela Merkel kancellár pont azoknak lett az „ellensége”, akik eddig dicsőítették – mondta Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő itt, az M1-en. A balliberális oldal nekiugrott a német kormány vezetőjének, és most azt kérdezik, hogyhogy félni kell a migránsoktól, miközben eddig arról volt szó, de jó, hogy jöttek, nem értik, miért veri a harci tam-tamot – fogalmazott az elemző.

Megértés és félelem

A polgári oldal azonban nagyon jól megérti, hogy bekövetkezhet olyan helyzet – nem csak terrortámadás, hanem akár Fukusimához hasonló nukleáris katasztrófa –, amikor jó, ha vannak otthon gyógyszerek vagy ásványvíz – mondta a szakértő. Georg Spöttle hozzátette, a koncepció kapcsán a megértés mellett félelmek is vannak. Utóbbiak oka, hogy a szövetségi parlament (Bundestag) belügyi bizottságának elnöke, Ansgar Heveling kedden arról beszélt, Németországban szükség esetén visszaállíthatják a sorkatonai szolgálatot a kormány vészhelyzeti védelmi terve alapján.

spottle-1024x575

Nem a mostani helyzetre reagáltak

A német szövetségi kormány szerdai ülésén fogadta el a lakosság vészhelyzeti védelméről készített új koncepciót, amelyet 1995 óta először frissítettek. Thomas de Maiziere belügyminiszter hangsúlyozta, hogy a dokumentum “nem reakció az aktuális fenyegetettségekre”, hanem a szövetségi parlament 2012-es felkérése alapján kezdett munka eredménye. A miniszter visszautasította azokat az ellenzéki vádakat, hogy a kormány félelmet kelt és élelmiszer-felvásárlásra ösztönzi a lakosságot.

Megjegyezte, hogy személyes véleménye szerint leginkább az áramellátás nagy területet érintő és hosszan tartó leállása tűnik valószínű veszélynek. A koncepcióval szembeni bírálatokkal kapcsolatban azt is elmondta, hogy nincs napirenden a sorkatonai szolgálati kötelezettség visszaállítása.

Kellett, de nem most

A koncepcióval kapcsolatban ellenzéki pártok mellett a CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) is bírálták a belügyi tárcát. Németországnak valóban szüksége van egy új polgári védelmi tervre, de az időzítés és az ügy kommunikációja “teljesen elhibázott” – nyilatkozta Thomas Opperrmann, az SPD parlamenti (Bundestag-) frakcióvezetője. A politikus szerint a mostani helyzetben – a júliusban történt würzburgi és ansbachi iszlmaista hátterű merénylet és a tettes rasszista, idegenellenes nézeteinek tulajdonított müncheni ámokfutás után – nem szabad “elbizonytalanítani” az embereket.

„Nem volt szép akció”

A német polgári védelmi koncepció mellett Georg Spöttle arról is beszélt, szerinte nem kellett volna felszólítani teljes testét fedő fürdőruhája lecserélésére a nizzai tengerparton strandoló muszlim nőt, aki ráadásul nem is fürdőzött a tengerben, békésen ült, a víz bokáig ért neki. Ha egy muszlim nő úgy érzi, hogy ez a viselet számára vallási önkifejezés, szimbólum, akkor emiatt nem kell fellépni ellene. Ez nem volt szép akció a hatóság részéről – mondta Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő.

A The Guardian című brit napilap honlapján közzétett fényképen az látható, ahogy Nizza strandján négy fegyveres rendőr körbevesz egy turbánt és hosszú ujjú pólót viselő nőt, aki a rendőri intézkedés hatására később levesz magáról egy ruhadarabot. A fényképek tanúsága szerint meg is büntették.

Georg Spöttle hangsúlyozta, olyan francia állampolgárról van szó, aki integrálódott a társadalomba, tehát teljesen fölösleges volt bírálni a burkinija miatt, mint ahogy az sem volt jó döntés, amikor Németországban a hidzsábja miatt bocsátottak el egy dolgozót. Az ilyen lépések csak felkorbácsolják az indulatokat, olaj a tűzre – tette hozzá.

„Miért ne viselhetnék?”

Georg Spöttle a burkini kapcsán megemlítette, hogy sok szikh ahhoz ragaszkodik, hogy mindig rajta legyen a turbánja, ami szent dolog a számára, a zsidók a kipához, keresztények, a kereszthez a nyakukban. Miért ne viselhetnék? – tette fel a kérdést. A szakértő szerint vallási szimbólum, önkifejezés miatt nem szabad senkit bántani, mert ezektől még integrálódhat az adott személy, ha magáénak tekinti a demokratikus alapértékeket, nem ágál a judeo-keresztény társadalom ellen, nem próbálja megváltoztatni a helyi rendszereket – mondta a szakértő.

Franciaországban már tizenegy település tiltotta be a burkinit, így Cannes is, ahol szintén büntetettek a viselet miatt. Három nőt egyenként 38 euróra (majdnem 12 ezer forintra) bírságoltak meg a hatóságok. A tiltást bevezető francia települések azzal indokolták a lépést, hogy a burkini viselése nem egyezik a Francia Köztársaság értékeivel.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem