Április elején Donald Trump radikális lépést tett, amikor Amerika szinte minden külkereskedelmi partnerére súlyos új vámokat helyezett kilátásba. A lépés következtében a tőzsde szabadesésbe kezdett. Azonban a Bloomberg tudósítása szerint Elon Musk más véleményen van ebben a kérdésben.
A gazdasági lap egy olaszországi Liga-rendezvényről tudósított, amelyen Elon Musk azt mondta Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettesnek, hogy helyre kell állítani a vámmentes kereskedelmet az Egyesült Államok és Európa között:
Ideális esetben mind Európának, mind az Egyesült Államoknak a zéró vámtarifa irányába kellene haladnia.
Donald Trump amerikai elnök ismét a tőle megszokott stratégiához nyúlt és duplázta a tétet. Szerdán bejelentette, hogy szinte minden külkereskedelmi partnerrel szemben új, szigorú vámokat vezet be – ezzel egy olyan gazdasági víziót valósít meg, amelyet évtizedek óta hirdetett.
A lépés Trump második elnöki ciklusának egyik legmerészebb lépése, amelyben saját ösztöneire hallgathat, miután úgy érzi, első ciklusában tanácsadói visszafogták.
Trump célja világos: újraéleszteni az amerikai gyártást és fedezetet teremteni a 2017-es adócsökkentések meghosszabbításához. Egy 10%-os alapvám április 5-én lépett hatályba. A Fehér Ház tisztviselői azt is közölték, hogy mintegy 60 országra egyedi vámokat vetnek ki. Ezek április 9-én lépnek hatályba – írja a BBC. Médiánk is írt arról, hogyan számolta ki a vámokat a Trump-adminisztráció.
A tőzsdék a 2020-as Covid járvány kezdete óta nem látott zuhanást produkáltak
A Dow Jones csütörtökön 1600 pontot esett, majd pénteken további 2200-at. Az USA kereskedelmi partnerei – köztük Kína és az európai szövetségesek – válaszlépéseket helyeztek kilátásba, miközben közgazdászok inflációs nyomásra és recesszióra figyelmeztetnek. A Fehér Ház azonban nem hátrál.
A republikánus táboron belül egyre többen fogalmaznak meg kritikát. French Hill arkansasi képviselő például ellenezte a vámokat Kanadára és Mexikóra, és inkább a kereskedelmi megállapodások újratárgyalását sürgette. Szerinte az általános vámok nem fognak jelentős bevételt hozni, és nem támogatja őket.
Ahogy a vám-bejelentés hatása egyre szélesebb körben érezhetővé válik, úgy tűnik, Trump újabb nagy dobása hosszú távon nemcsak a gazdaság, hanem egész politikai öröksége szempontjából is sorsdöntő lehet – írja az Ap News.