forrás: hirado.hu

A Kaspersky Lab jelentése szerint éppenséggel az online bankszámlák állnak a célkeresztben.

A biztonsági cég statisztikái alapján nőtt a mobil fenyegetések, az online bankszámlákról megkísérelt lopások és a célzott kibertámadások száma.

A felhasználóknak megjelenített reklámok bizonyultak a legfőbb pénzszerzési módszernek a mobilfenyegetések közül. Egyre több olyam programot észlelnek, amelyek reklámokat használtak arra, hogy megfertőzzék a felhasználókat.

Ezek gyakran rootolják az áldozatok eszközeit, és adminisztrátori jogosultságokat használnak, megnehezítve ezzel az ellenük vívott küzdelmet. 2015 harmadik negyedévében ezek a trójai vírusok a legnépszerűbb mobil vírusok több mint felét tették ki.

Mobil fenyegetések

• 323 ezer 374 új kártékony mobil programot azonosítottak a Kaspersky Lab mobil biztonsági termékei a harmadik negyedévben. Ez 10,8 százalékos növekedést jelent 2015 második negyedévéhez képest és 3,1-szeres növekedést 2015 első negyedévéhez képest.
• Az elmúlt negyedévben több mint 1,5 millió kártékony szoftvercsomagot telepítettek mobilokra, másfélszer többet, mint az előző negyedévben.

Web alapú pénzügyi támadások

• 2015 harmadik negyedévében a Kaspersky Lab biztonsági megoldásai közel 626 ezer online banki lopásra specializálódott rosszindulatú programot blokkoltak. Ez az eredmény 17,2 százalékkal alacsonyabb, mint az év második negyedévében mért adatok, viszont 5,7 százalékos emelkedést jelent 2014 azonos időszakához képest.
• A negyedév során 5,68 millió értesítés érkezett olyan rosszindulatú programokról, amelyek pénzt akartak ellopni online a felhasználók bankszámlájáról.

A legújabb jelentés szerint az osztrák felhasználókat több banki trójai támadás érte, mint bármely más régiót a negyedév során: az osztrák Kaspersky Lab felhasználók 5 százalékának kellett szembenéznie ezzel a típusú fenyegetéssel. Az előző negyedév listavezetője, Szingapúr a második helyre került (4,2 százalék), a harmadik helyen pedig Törökország végzett 3 százalékkal.

A top 10-ben szereplő legtöbb országnak jelentős számú online banki felhasználója van, akik vonzzák a kiberbűnözőket. Az online banki felhasználókat ért támadások többsége a Trojan-Downloader.Win32.Upatre-hez fűződik, amelyet az incidensek 63,1 százalékában használták arra, hogy megpróbálják ellopni a felhasználók fizetési adatait.

Célzott kibertámadások

A harmadik negyedévben a Kaspersky Lab globális kutató és elemző csapata (GReAT) számos fejlett kiberkémkedési kampányt vizsgált. Ezek közé tartozott a Turla csoport, amely műholdas kommunikációt használ a parancs és vezérlő szerverek forgalmának kezeléséhez, a Darkhotel APT, amely behatol a szállodák Wi-Fi hálózatába, hogy hátsóajtókat helyezzen el a célba vett számítógépeken, valamint a Blue Termite APT, amely japán szervezetektől való információlopásra specializálódott. A Kaspersky Lab ugyancsak együttműködött a holland nemzeti high tech bűnüldözési csoporttal (NHTCU) és a Panda Security-vel, ami a CoinVault zsarolóvírus támadások feltételezett elkövetőinek elfogásához vezetett.

A diagram a kihasználó kódok százalékos megoszlását mutatja alkalmazástípusok szerint:

diagram

A harmadik negyedév statisztikái azt mutatják, hogy a globális fenyegetések területe továbbra is gyors ütemben fejlődik. Figyelembe véve az 5,6 millió olyan esetet, amikor online bankszámlákról kíséreltek meg pénzt lopni, valamint azt, hogy a kiberbűnözők egyre kifinomultabb támadásokat hajtanak végre, a jó minőségű biztonsági termékek használata még sosem volt ennyire fontos.