Home Tudástár Jog, jogszabályok, törvények, törvényváltozások Nincs védelmük a súlyosan beteg dolgozóknak, csak a fogyatékosság kötelezi a munkáltatót

Nincs védelmük a súlyosan beteg dolgozóknak, csak a fogyatékosság kötelezi a munkáltatót

jogegyszeruen.hu

Beszámoltunk már korábban arról, hogy 2023.01.01. napjával a munka törvénykönyve (Mt.) távolléti díjra vonatkozó szabályait a jogalkotó megváltoztatta, és kizárta ebből a körből a munkaköre ellátására egészségileg alkalmatlan munkavállalót. Ennek következtében jelenleg az érintettek sem állásidőre járó juttatásra, sem pedig távolléti díjra nem jogosultak, a munkáltatót pedig foglalkoztatási kötelezettség sem terheli. Így – felmondás hiányában, melyre a munkáltatónak kötelezettsége nem áll fenn – maguk után egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezettek.

A Kúria ebben az évben egy ezen kérdést érintő munkaügyi perben hozott döntést (BH2024.16.), melyet az alábbiakban ismertetünk:

A munkavállaló a segédmunkási munkakörére alkalmatlanná vált

A munkáltató 2021. május 5-én kelt levelében tájékoztatta a felperesi munkavállalót, hogy a táppénz joga 2021. március 30-án lejárt, az orvosi alkalmassági vélemény alapján munkakörében nem alkalmas munkavégzésre, erre tekintettel a munkáltatót foglalkoztatási, illetve munkabér-fizetési kötelezettség nem terheli. Emellett arról is tájékoztatta, hogy a végzettségének megfelelő, illetve a komplex minősítést végző szakértői bizottság által megadott orvosi rehabilitáció kizáró tényezői szerint másik munkakört nem tud felajánlani, így a társadalombiztosítási jogviszonya is szünetel.

728x90 100

Kapcsolódó cikkünk:
Így változtak az orvosi alkalmassági vizsgálat és a munkavédelmi oktatás szabályai

A munkáltató 2021. március 31-étől a munkavállalót így nem foglalkoztatta, munkabért nem fizetett neki. A munkavállaló a munkaviszonyát azonnali hatállyal felmondta arra tekintettel, hogy a munkáltató nem volt hajlandó a munkaviszonyt felmondani, illetve kérése ellenére sem biztosított munkát, pedig az Mt. 51. § (1) és (3) bekezdése alapján kötelessége lett volna a képzettségének és állapotának megfelelő másik munkakört felajánlani. A munkáltató magatartásával, azzal, hogy a munkaviszonyt fenntartotta, de munkabért nem fizetett számára, anyagilag is ellehetetlenítette. Végezetül azzal is érvelt, hogy a munkáltató megsértette az Mt. általános magatartáskövetelményeit, közöttük a joggal való visszaélés tilalmát.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőEz a videó mindent elárul arról, miért változott ismét az ukrajnai háború – videó
KövetkezőCseh Katalin válasza a klubrádiós gyalázási ügyben
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás