forrás: MTI

Nincs többé balkáni migrációs útvonal, Szlovénia a jövőben csak azokat a személyeket engedi be területére, akik rendelkeznek a schengeni belépéshez szükséges dokumentációval – jelentette ki Miro Cerar szlovén miniszterelnök kedden újságíróknak Brüsszelben, miután véget ért a rendkívüli uniós csúcstalálkozó.

„A EU-török csúcs világos üzenetet küldött az embercsempészeknek, hogy a balkáni útvonal nem létezik többé” – hangsúlyozta.

A szlovén kormányfő a hétfőn kezdődött tárgyalás előtt arról beszélt, hogy elkerülhetetlen a balkáni útvonal lezárása az illegális migránsok előtt. Hozzátette, hogy amennyiben az Európai Unió vezetői meghoznak egy ilyen döntést, Szlovénia hajlandó Horvátországgal közös határáról eltávolítani a szögesdrótakadályt, amelyet még tavaly ősszel szerelt fel, hogy megakadályozza a kezelhetetlen bevándorlási hullámot.

Cerar úgy értékelte: noha a zárónyilatkozatba nem úgy került bele, hogy „a balkáni útvonal mostantól le van zárva”, hanem helyette „az illegális migráció véget ér” kifejezéssel értettek egyet a vezetők, szerinte lényegében mindkét mondat ugyanazt jelenti.

Mint fogalmazott: azok az országok, amelyeknek területén eddig az Európába irányuló illegális migránsok áthaladtak, a jövőben megtagadják ezen személyek fogadását.

Szlovénia keddtől vagy szerdától teljes egészében alkalmazni fogja a schengeni szabályokat, mielőtt jóváhagyja a belépést területére, ami annyit jelent, hogy csak azok léphetnek be Szlovéniába, akik a schengeni belépéshez szükséges megfelelő dokumentációval rendelkeznek – hangoztatta Cerar.

Szydlo: fontos, hogy nem lesz újabb áttelepítési elköteleződés

A rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozó után körvonalazódó megállapodás esélyt ad a migrációs válság megoldására, egyelőre fontos, hogy az elfogadott zárónyilatkozat kizárja az újabb áttelepítési elköteleződéseket – értékelte az Európai Unió és Törökország közötti tárgyalásokat kedden a lengyel miniszterelnök.

Beata Szydlo a brüsszeli megbeszélések befejezése után nyilatkozott a lengyel újságíróknak.

Nincs többé balkáni útvonal az illegális bevándorlók számára
Brüsszel, 2016. március 7. Beata Szydlo lengyel miniszterelnök megérkezik az Európai Unió és Törökország vezetőinek rendkívüli migrációs csúcstalálkozójára Brüsszelben 2016. március 7-én. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

A kormányfő azt mondta, a találkozó során bebizonyosodott annak, a lengyel kormány által korábban is képviselt álláspontnak a jogossága, miszerint a közel-keleti migráció problémáit az Európai Unió határain kívül kell kezelni. A megbeszéléseken Szydlo felajánlotta, hogy Lengyelország részt vállal a külső uniós határ védelmében, e feladat teljesítésére több száz határőrt és rendőrt irányítana, felszereléssel együtt. Kifejezte Varsónak azt a készségét is, hogy folytassák a közel-keleti válság sújtotta területekre irányuló lengyel humanitárius segítségnyújtást.

A „nehéz, de Lengyelország és az Európai Unió jövőjének szempontjából jó eredménnyel járó” megbeszélések reményt adtak a schengeni övezet „normális működésének visszaállítására” – értékelte a lengyel kormányfő, megjegyezve, hogy „nagy lépést jelentene az európai migrációs problémák megoldásában, ha következetesen megvalósítanánk” a tárgyalásokon megbeszélteket.

Kiemelte, hogy a keddre virradóra elfogadott zárónyilatkozatba az ő javaslatára az a módosítás került be, amely szerint – mint mondta – a tagállamok nem fogadnak el „semmiféle újabb áttelepítési elköteleződést, a már elvállaltakon felül”.

Az előző lengyel kormány tavaly szeptemberben elfogadta az Európai Bizottság kötelező kvótáját, amely 120 ezer menekült szétosztását irányozza elő a tagországok között. Lengyelországnak ezen megállapodás, valamint egy korábbi kötelezettségvállalás értelmében 2017 végéig összesen 6-7 ezer migránst kellene befogadnia. Szydlo kabinetje – tiszteletben tartva a jogfolytonosságot – vállalja az előző kormány által vállalt kötelezettséget.